moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Na ASzWoj o wyzwaniach bezpieczeństwa międzynarodowego

Korea Północna, Rosja, Chiny, Bliski Wschód i Afryka stanowią największe zagrożenie dla bezpieczeństwa na świecie – uważa gen. rez. Ronald Lee Burgess, były dyrektor Agencji Wywiadu Obronnego USA. Amerykański wojskowy wygłosił wykład w Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie. Prelekcja odbyła się w ramach kongresu International Security Forum.

– Jednym z najgroźniejszych państw, stanowiących obecnie punkt zapalny na świecie, jest Korea Północna – mówił gen. rez. Ronald Lee Burgess, były dyrektor Agencji Wywiadu Obronnego USA (Defense Intelligence Agency, DIA) podczas wykładu w Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie. Generał dodał, że przywódca kraju Kim Dzong Un rozwija program nuklearny i dysponuje międzykontynentalnymi rakietami balistycznymi, które mogą trafiać w cele znajdujące się na niemal całym terytorium Stanów Zjednoczonych. – Celem reżimu Kim Dzong Una jest przetrwanie za wszelką cenę, dlatego prace nad bronią nuklearną będą w Korei rozwijane – prognozował wykładowca.

Innym krajem, który według generała stanowi zagrożenie dla współczesnego bezpieczeństwa, jest Rosja. – Będzie ona kontynuować swoją agresywną politykę wobec Zachodu, w tym cyberataki, jednocześnie starając się utrzymać wpływy w swojej strefie zainteresowań, czyli m.in. w Gruzji, na Ukrainie czy Białorusi – wymieniał gen. Burgess.

Zagrożenia także w cyberprzestrzeni

Zdaniem gościa zza oceanu, kolejną kolebką konfliktów jest Bliski Wschód i takie kraje jak Libia, Jemen czy Syria, w których zachodzą gwałtowne zmiany, szerzy się korupcja i trwa walka z tzw. Państwem Islamskim. Z kolei Chiny pretendują do pozycji kolejnego, po USA i niegdyś ZSRR, supermocarstwa, rozwijając swoje zdolności nie tylko gospodarcze, lecz także militarne. – Źródłem problemów jest też Afryka, kontynent o rosnącej populacji, rozdzierany wewnętrznymi konfliktami i kryzysami humanitarnymi – dodał generał.

Wykładowca mówił też o Iraku, który, jego zdaniem, w zakresie bezpieczeństwa, dzięki wsparciu USA i innych krajów NATO, zrobił ogromny postęp. – Cały czas trwają tam jednak spory pomiędzy Kurdami, sunnitami i szyitami – podkreślił były szef DIA. Zaznaczył także, że postępy czyni też Afganistan. – Problemem rządu w Kabulu jest to, że tak naprawdę nigdy nie kontrolował całego kraju i aby sprawnie nim zarządzać, musi mądrze współpracować z przywódcami lokalnymi i plemiennymi – tłumaczył generał.

Zdaniem gościa z USA coraz większe znaczenie dla bezpieczeństwa światowego ma cyberprzestrzeń i ochrona znajdujących się w niej danych. – W sieci znajduje się 1,5 terabajta tajnych informacji, co odpowiada 80 stosom, każdy o wysokości wieży Eiffla, kartek A4 zapisanych po obu stronach – tłumaczył obrazowo generał. Jak podkreślił, najważniejsze to umieć te dane ochronić przed nieuprawnionym dostępem. Szczególnie że Chiny, Rosja czy Korea Płn. rozwijają cyberzdolności swoich armii. Jak prognozował generał, niesłabnącym problemem będzie też terroryzm i walka z nim oraz broń masowego zniszczenia, m.in. biologiczna i chemiczna.

Na koniec swojego wystąpienia gen. Burgess podkreślił, że Polska jest wiarygodnym sojusznikiem USA, wielokrotnie wspierała Stany Zjednoczone podczas ciężkich operacji wojskowych i wywiadowczych na całym świecie. – Jesteście dobrymi przyjaciółmi Amerykanów – zakończył gość zza oceanu.

Wojskowy wywiad

Gen. Ronald Lee Burgess jest emerytowanym wojskowym armii Stanów Zjednoczonych. Od marca 2009 roku do lipca 2012 roku był 17. dyrektorem Agencji Wywiadu Obronnego USA. Wcześniej stał na czele służb wywiadowczych w Biurze Dyrektora Wywiadu Narodowego. Obecnie pracuje w Auburn University w Alabamie jako specjalista ds. programów bezpieczeństwa narodowego, programów cybernetycznych i wojskowych.

Agencja Wywiadu Obronnego podlega Departamentowi Obrony USA. Została założona w 1961 roku. Jej zadaniem jest zbieranie, analizowanie i przekazywanie informacji wywiadowczych związanych ze światową obronnością. Dyrektor DIA, którym jest obecnie gen. Vincent R. Stewart, jest jednocześnie głównym doradcą sekretarza obrony w sprawach wywiadu wojskowego.

International Security Forum (ISF) jest instytucją członkowską United Nations Academic Impact, globalnej inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych. Tegoroczna edycja międzynarodowego kongresu ISF organizowana jest przez Rutgers Council on Public and International Affairs wraz z Akademią Sztuki Wojennej. W ramach tej edycji odbywają się m.in. wykłady i dyskusje na temat bezpieczeństwa światowego i współpracy transatlantyckiej.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: ASzWoj

dodaj komentarz

komentarze


Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
 
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Zmiany w dodatkach stażowych
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
I zdobyliśmy!
Po przeprawie ruszyli do walki
Śladami ojca
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pierwsi na oceanie
Rajd ku czci saperów
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Wojna w świętym mieście, epilog
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polki pobiegły po srebro!
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Ameryka daje wsparcie
Flota Bayraktarów w komplecie
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Abramsy w pętli
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
W obronie wschodniej flanki NATO
„Ta ziemia do Polski należy…”
Uwaga, transformacja!
Gry wojenne w szkoleniu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Test współpracy dla bezpieczeństwa
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Armia Andersa w operacji „Honker”
Na straży nieba
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Pytania o europejską tarczę
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
NATO on Northern Track
Mobilne dowodzenie
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Polska wiktoria na Monte Cassino
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Serwis K9 w Polsce
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Układ nerwowy Mieczników
Pływacy i maratończycy na medal
Orzeł dla bohaterów
Więcej hełmów dla żołnierzy
Bohater odtrącony
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wojskowe Oscary przyznane!
Krwawa noc pośród puszczy
Premier odwiedził WZZ Podlasie
„Pierwsza Drużyna” na start
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wioślarze i triatlonistka na podium

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO