moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Na Łączce nie ma już szczątków pomordowanych bohaterów

Odnaleźliśmy wszystkie szczątki ofiar stalinowskiej bezpieki potajemnie pogrzebane na Łączce Cmentarza Wojskowego na Powązkach – zapewnia prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej. Prace ekshumacyjne na Łączce prowadzono od pięciu lat. Teraz badacze starają się ustalić tożsamość zamordowanych.


– Groby na Łączce miały zostać ukryte, a osoby pogrzebane w bezimiennych jamach – zapomniane, jednak pamięć okazała się silniejsza – mówił na konferencji Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Badacze z IPN podsumowali w środę ostatni etap prac ekshumacyjnych prowadzonych na Łączce Cmentarza Wojskowego na Powązkach, gdzie w bezimiennych grobach chowano osoby zamordowane przez komunistów w latach 1944–1956. Prezes Szarek dodał, że Łączka stała się dziś symbolem zwycięstwa prawdy nad kłamstwem i pamięci nad zapomnieniem.

Przesiewanie historii

Na Łączce chowano m.in. działaczy niepodległościowych i żołnierzy AK. Miejsc ich pochówku IPN poszukuje od 2012 roku. Na początku lipca tego roku pracownicy Instytutu i wolontariusze zakończyli ostatni etap prac. – Przebadaliśmy cały teren i odnaleźliśmy wszystkie szczątki potajemnie pogrzebanych osób – zapewnił prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN, który kieruje Biurem Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Jak dodał Andrzej Pozorski, dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, finisz prac prowadzonych na cmentarzu był najtrudniejszy. – Aby można było przebadać niedostępny dotąd teren cmentarza, trzeba było przenieść w inne miejsce około 200 grobów z lat 80. – tłumaczył Pozorski.

Niestety w czasie budowy tzw. górnych grobów, czyli tych które powstały w latach 80., koparki zniszczyły szczątki pogrzebnych poniżej ofiar komunistów. – Bardzo zniszczone szczątki odnajdywaliśmy na głębokości od 10 cm do ponad 3 metrów. Musieliśmy przesiać każdy metr ziemi, aby żadnych nie pominąć – opowiadał prof. Szwagrzyk.

Podczas wcześniejszych ekshumacji udało się odnaleźć ponad 200 ofiar. Przed rozpoczęciem ostatniego etapu prac wiceprezes IPN mówił, że spodziewa się znaleźć jeszcze kości około 100 zamordowanych. – Wydobyliśmy cztery pełne szkielety oraz ponad 5 tysięcy fragmentów kości. Potrzeba teraz wielu tygodni prac, aby precyzyjnie określić liczbę znalezionych osób – tłumaczył profesor. Ekipa IPN odnalazła też przy ofiarach wojskowego orzełka, medaliki, guziki, fragmenty obuwia, ubrań i okulary.

Panteon narodowy

W poniedziałek odnalezione szczątki zostały uroczyście przeniesione na Cmentarz Północny. Teraz będą poddane badaniom genetycznym. Dotąd udało się zidentyfikować 50 osób spośród wydobytych na Łączce, m.in. ppłk. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę” i mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zaporę”. Wciąż poszukiwane jest miejsce pochówku m.in. gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”, szefa Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej, płk. Witolda Pileckiego, dobrowolnego więźnia Auschwitz, czy płk. Łukasza Cieplińskiego, prezesa IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

Profesor Szwagrzyk zapowiedział, że w tym roku nastąpi przełom w badaniach genetycznych. – Powstanie konsorcjum kilku ośrodków, które będą wspólnie prowadziły badania, aby czas oczekiwania na wyniki był jak najkrótszy – poinformował. Umowa w tej sprawie ma zostać podpisana w tym roku.

Wiceprezes IPN mówił też o konieczności wybudowania na Łączce panteonu upamiętniającego żołnierzy wyklętych. – Odsłonięty dwa lata temu Panteon – Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych, w którym pochowano szczątki 35 osób odnalezionych na Powązkach, przypomina przechowalnię i nie jest godnym miejscem, aby chować w nim naszych bohaterów narodowych – uważa prof. Szwagrzyk.

Kolejne badania

Prace na Łączce nie są jedynymi, które pracownicy IPN prowadzili, by odnaleźć miejsca pochówku ofiar komunistów. Rozpoczęto też je m.in. na Opolszczyźnie w okolicach Starego Grodkowa, gdzie poszukiwane są szczątki około 150 żołnierzy oddziału Narodowych Sił Zbrojnych kpt. Henryka Flame „Bartka”, zamordowanych we wrześniu 1946 roku. Kontynuowane są też prace na terenie dawnego więzienia przy ul. Rakowieckiej, gdzie powstaje Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Specjaliści z IPN w lipcu 2016 roku badali tam fragment narożnika budynku więziennego, gdzie według opisu jednego z więźniów miano wykonać egzekucje na członkach IV Zarządu Głównego WiN. Szczątków jednak nie odnaleziono. – Teraz przebadamy między innymi teren przy murze, gdzie przeprowadzano egzekucje więźniów w latach 50. – poinformował wiceprezes IPN. Badania mają potrwać do końca lipca.


IPN wznowił także poszukiwania prowadzone 27 lat temu w lesie na tzw. uroczysku „Baran” w Kąkolewnicy koło Radzynia Podlaskiego. Na przełomie 1944 i 1945 roku Sowieci, współpracując ze sztabem 2 Armii Wojska Polskiego, uśmiercili tam kilkuset żołnierzy podziemia niepodległościowego. W trakcie badań w 1990 roku odnaleziono w tym miejscu szkielety 34 osób.

Rozpoczęto też poszukiwania polskich pochówków na Wileńszczyźnie w okolicy miejscowości Soleczniki. – Na Litwie będziemy pracować przez kilka miesięcy, także w innych wytypowanych miejscach – mówił prof. Szwagrzyk. Eksperci będą szukać żołnierzy Wojska Polskiego i AK zamordowanych przez Niemców i Sowietów, w tym por. Jana Borysewicza „Krysia”, dowódcę oddziałów partyzanckich AK poległego w walce zimą 1945 roku.

Dziennikarze pytali też o wstrzymane przez stronę ukraińską prace poszukiwawcze na Ukrainie. Tu historycy chcieli odszukać miejsca pogrzebania ofiar rzezi ludności polskiej – zamordowanych przez oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii w 1943 roku. – Prowadziliśmy w tej sprawie rozmowy, ale bezskutecznie, teraz musi je przejąć polska dyplomacja – poinformował prezes IPN. Jak dodał, na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej zamordowano nawet 130 tysięcy naszych rodaków. – Gdy tylko będzie taka możliwość, IPN rozpocznie tam działania – dodał Szarek.

AD

autor zdjęć: Michał Niwicz, Anna Dąbrowska

dodaj komentarz

komentarze


Wioślarze i triatlonistka na podium
 
Po przeprawie ruszyli do walki
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
NATO on Northern Track
Śladami ojca
Pierwsi na oceanie
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Flota Bayraktarów w komplecie
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
They Will Check The Training Results in Combat
Pytania o europejską tarczę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Układ nerwowy Mieczników
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Zmiany w dodatkach stażowych
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ameryka daje wsparcie
Mobilne dowodzenie
Zawsze gotowi do pomocy
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Abramsy w pętli
Na straży nieba
„Grand Quadriga ‘24”
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
W obronie wschodniej flanki NATO
Gry wojenne w szkoleniu
Bohater odtrącony
Więcej hełmów dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Armia Andersa w operacji „Honker”
Orzeł dla bohaterów
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Pływacy i maratończycy na medal
„Ta ziemia do Polski należy…”
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Broń Hitlera w rękach AK
„Pierwsza Drużyna” na start
Polki pobiegły po srebro!
Krwawa noc pośród puszczy
Serwis K9 w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Polska wiktoria na Monte Cassino
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Nowe zadania szefa SKW
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO