Polscy lekkoatleci wywalczyli drugie miejsce w VII Drużynowych Mistrzostwach Europy. To największy sukces w historii startów biało-czerwonych w tej imprezie. Kapitanem reprezentacji Polski był st. szer. Marcin Lewandowski, który wygrał bieg na 1500 m. Oprócz niego srebrny medal wywalczyło siedmioro żołnierzy. Mistrzostwa odbyły się we francuskim Lille.
W Lille o prymat w Europie walczyło 11 reprezentacji. Za zwycięstwo w każdej z 40 konkurencji można było zdobyć dla swojej reprezentacji 11 pkt. Zawodnik (lub drużyna w przypadku sztafet), który zajął drugie miejsce zdobywał 10 oczek i tak dalej, aż do jednego punktu za zajęcie ostatniego miejsca w swojej dyscyplinie. Biało-czerwoni uzyskali w sumie 295 pkt. i przegrali jedynie z reprezentacją Niemiec. Nasi zachodni sąsiedzi w drużynowym czempionacie Starego Kontynentu zdobyli łącznie 321,5 pkt. Trzecie miejsce zajęła Francja, z wynikiem o 25 punktów gorszym od Polaków.
Reprezentanci Polski triumfowali w pięciu konkurencjach. Jako pierwszy z mężczyzn miejsce na najwyższym stopniu podium zapewnił sobie kapitan polskiej reprezentacji st. szer. Marcin Lewandowski. Lekkoatleta z bydgoskiego Wojskowego Zespołu Sportowego wygrał bieg na 1500 m z czasem 3 min 53,40 s. Z kolei w rzucie młotem triumfował Paweł Fajdek. Natomiast z naszych pań na najwyższym stopniu podium stanęły: Sofia Ennaoui (1500 m) i Kamila Lićwinko (skok wzwyż) oraz Iga Baumgart, Patrycja Wyciszkiewicz, Martyna Dąbrowska i Małgorzata Hołub (sztafeta 4x400 m).
Drugie miejsca polscy lekkoatleci wywalczyli sześciokrotnie: Robert Urbanek (rzut dyskiem), Rafał Omelko (bieg na 400 m), szer. Anna Kiełbasińska z poznańskiego WZS (200 m), mar. Angelika Cichocka z gdyńskiego WZS (1500 m), Malwina Kopron (rzut młotem) oraz żeńska sztafeta 4x100 m w składzie: Kamila Ciba, st. szer. Marika Popowicz-Drapała z bydgoskiego WZS, szer. Anna Kiełbasińska i Ewa Swoboda. Warto podkreślić, że sztafeta sprinterek uzyskała czas 43,07 s – to najlepszy wynik Polek od pięciu lat.
Wysoka lokata szer. Anny Kiełbasińskiej w biegu na 200 m była jedną z największych niespodzianek, jakie sprawili w Lille nasi reprezentanci. Przed rozpoczęciem zawodów miała bowiem najgorszy tegoroczny rezultat ze wszystkich startujących zawodniczek i niewielu widziało ją w roli faworyta rywalizacji. Po biegu, gdy wyświetlono wyniki i przy jej nazwisku pojawiło się 22,93 s, cieszyła się z rekordu życiowego i wypełnienia minimum na mistrzostwa świata. Niestety, sędziowie zweryfikowali wyniki według pomiaru ręcznego i Polce pozostało tylko radować się z drugiego miejsca, a nie z rekordowego czasu.
Z kolei na trzecim stopniu podium reprezentanci Polski stanęli pięć razy: Krystian Zalewski (3000 m z przeszkodami), Patryk Dobek (400 m przez płotki), Konrad Bukowiecki i Paulina Guba (pchnięcie kulą) oraz Marcelina Witek (rzut oszczepem).
Poza czworgiem reprezentantów Wojska Polskiego, którzy w swoich konkurencjach wywalczyli pierwsze lub drugie miejsce w Lille startowało jeszcze czworo żołnierzy. W sztafecie 4x400 m mężczyzn, która została sklasyfikowana na czwartej pozycji, pobiegli: szer. Łukasz Krawczuk i szer. Jakub Krzewina (obaj z wrocławskiego WZS). Z kolei w sztafecie 4x100 m, która zajęła siódmą lokatę, pobiegł szer. Dariusz Kuć z bydgoskiego WZS. Wreszcie w biegu na 5000 m w reprezentacji Polski debiutowała szer. Paulina Kaczyńska z 12 Dywizji Zmechanizowanej. Debiutantka spisała się bardzo dobrze. Zajęła piąte miejsce, a wynik 16 min 1,68 s to jej najlepszy tegoroczny rezultat.
W dotychczasowych siedmiu edycjach drużynowych czempionatów Polska zajmowała następujące miejsca: w 2009 roku – piąte, 2010 – siódme, 2011 – szóste, 2013 – czwarte, 2014 – trzecie, 2015 – czwarte i 2017 – drugie. W 2019 roku gospodarzem ósmych mistrzostw będzie Polska. Zawody odbędą się na stadionie imienia Zdzisława Krzyszkowiaka w Bydgoszczy, którego zarządcą jest Cywilno-Wojskowy Związek Sportowy Zawisza.
* * *
Drugą lokatę zajęła również reprezentacja polskich sił powietrznych na lekkoatletycznych Mistrzostwach Sojuszniczego Dowództwa Sił Powietrznych NATO w Europie. Organizatorem imprezy w Ramstein i Kaiserslautern były Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych Ameryki, które stacjonują w Europie. Gospodarze triumfowali w klasyfikacji drużynowej imprezy. Byli również najlepsi w rywalizacji zespołowej kobiet i mężczyzn. Reprezentacja polskich sił powietrznych w klasyfikacji drużynowej oraz obu zespołowych zajęła drugie miejsce. Polacy złote medale wywalczyli w siedmiu konkurencjach. Na najwyższym podium stanęli: ppor. Iwona Januszyk (400 m), szer. Olga Kalendarova-Ochal (3000 m), kpr. Daniel Taras (800 m), plut. Jakub Wojtaszczyk (pchnięcie kulą), szer. Przemysław Czajkowski (rzut dyskiem); por. Aneta Banach, ppor. Iwona Januszyk, szer. Ewelina Paprocka i szer. Olga Kalendarova-Ochal (sztafeta szwedzka) oraz ppor. Michał Nowosad, st. szer. Tomasz Mudlaff, st. szer. Kamil Masztak i szer. Grzegorz Zimniewicz (4x400 m). W zawodach startowało sześć reprezentacji.
autor zdjęć: EAST NEWS / AFP PHOTO / FRANCOIS LO PRESTI
komentarze