moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Muzeum – Dom Rodziny Pileckich

W Ostrowi Mazowieckiej zostanie otwarte Muzeum – Dom Rodziny Pileckich. Będzie się mieścić w domu należącym do rodziny Ostrowskich, z której wywodziła się Maria, żona płk. Witolda Pileckiego. Muzeum upamiętniające postać bohaterskiego oficera będą prowadzić wspólnie ministerstwo kultury i władze miasta. Otwarcie zaplanowano na koniec 2018 roku.

– Naszą główną rolą będzie przedstawienie postaci i dokonań płk. Witolda Pileckiego, opieka nad dziedzictwem związanym z jego działalnością oraz pokazanie historii rodziny – mówi Dorota Socik, dyrektor powstającego w Ostrowi Mazowieckiej Muzeum – Dom Rodziny Pileckich. Placówkę będą wspólnie prowadzić Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz władze Ostrowi Mazowieckiej. Umowę w tej sprawie podpisali pod koniec grudnia minister kultury prof. Piotr Gliński i burmistrz miasta Jerzy Bauer.

W domu

Muzeum będzie się mieściło w domu rodzinnym Marii Ostrowskiej, żony płk. Pileckiego, który w ubiegłym roku kupiły władze miasta. – Maria była rodowitą ostrowianką i w tutejszym kościele Wniebowzięcia NMP wzięła w 1931 roku ślub z Witoldem Pileckim – podkreślał podczas podpisywania umowy burmistrz, pomysłodawca muzeum.

Dyrektor Socik opowiada, że przed wojną oficer wraz z rodziną mieszkał w majątku w Sukurczach pod Lidą na terenie dzisiejszej Białorusi, tamten dom się jednak nie zachował. – Dlatego miejsce pamięci o Pileckich chcemy stworzyć w Ostrowi, gdzie Maria z dziećmi mieszkała podczas okupacji oraz jakiś czas po wojnie, aż do lat 50. – wyjaśnia dyrektor. Według wspomnień syna płk. Pileckiego, Andrzeja, oficer kilka razy bywał w tym domu.

Zgodnie z podpisaną umową ministerstwo kultury w latach 2017–2018 przeznaczy na remont domu oraz zorganizowanie wystawy 3,3 mln zł. Będzie też przekazywać na prowadzenie muzeum 1 mln zł rocznie przez najbliższe cztery lata. Władze miasta planują wydać na ten cel co roku 200 tys. zł.

Pamiątki po Pileckich

– Ponieważ już znamy budżet, możemy rozpocząć prace nad organizowaniem muzeum, opracowaniem programu inwestycyjnego i rozpisaniem konkursu na projekt placówki – zapowiada dyrektor Socik. Jak dodaje, w zabytkowym domu z 1900 roku będzie stała wystawa poświęcona Pileckiemu i jego rodzinie, będą prezentowane pamiątki, m.in. zachowane meble. Na działce obok domu zostanie dobudowany drugi budynek, przeznaczony na wystawy czasowe, biura i salę konferencyjną. – Chcemy, aby powstało małe, ale nowoczesne i multimedialne muzeum – podkreśla dyrektor.

Placówka ma się zajmować upamiętnianiem historii Pileckich, ale też dokumentować i upowszechniać dzieje ziemi ostrowskiej, szczególnie z okresu II wojny i zaraz po niej. Ostrów Mazowiecka była miastem granicznym od września 1939 roku do czerwca 1941, kiedy to Niemcy rozpoczęły wojnę ze Związkiem Sowieckim. Podczas okupacji niemieckiej oraz po wkroczeniu Armii Czerwonej i NKWD okoliczni mieszkańcy organizowali ruch oporu. Działali w konspiracji i podziemiu antykomunistycznym. Nieśli również pomoc Żydom prześladowanym przez nazistów. – Muzeum będzie doskonałą promocją miasta, przyczyni się do rozwoju lokalnego życia kulturalnego i pogłębiania wiedzy na temat historii naszego regionu – dodaje Socik. Otwarcie placówki jest planowane na koniec 2018 roku.

Losy pułkownika

Płk Witold Pilecki brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej i kampanii 1939 roku. Podczas okupacji, jako żołnierz Armii Krajowej, został dobrowolnym więźniem Auschwitz. Organizował w obozie ruch oporu i wysyłał dowództwu AK pierwsze raporty o niemieckich zbrodniach. Po ponad dwóch latach pobytu w obozie udało mu się z niego uciec. Walczył w powstaniu warszawskim. Po wojnie został przez komunistyczne władze oskarżony o działalność wywiadowczą i skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 25 maja 1948 roku. Miejsce pochówku pułkownika do dzisiaj nie jest znane. Prawdopodobnie spoczywa na Łączce na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: zdjęcie z Muzeum – Dom Rodziny Pileckich

dodaj komentarz

komentarze


Ostatnia droga Pileckiego
 
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
NATO on Northern Track
Piedimonte – samobójcza misja
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Nowe zadania szefa SKW
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Po śladach polskich bohaterów
Wszystkie misje AWACS-a
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Broń Hitlera w rękach AK
Przysięga w Limanowej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dodatkowe siły do ochrony granicy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
WAM wraca po latach
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Pokazali bojowego ducha
They Will Check The Training Results in Combat
Wojna w świętym mieście, epilog
Flota Bayraktarów w komplecie
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Ameryka daje wsparcie
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
By Polska była bezpieczna
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Cień atomowej zagłady
Nie szpital, a instytut
Honor weteranom misji!
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Grand Quadriga ‘24”
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ratownicy na medal
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polki pobiegły po srebro!
Mobilne dowodzenie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Serwis K9 w Polsce
Podróż po AWACS-ie
„Ryś” z laserem
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO