moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Indyjskie wielkie zakupy

Hindusi i Rosjanie podpisali kilkanaście różnych porozumień gospodarczych. Trzy z nich, których wartość szacowana jest na 10 mld dolarów, dotyczą dostaw rosyjskiego uzbrojenia. Indie są obecnie największym importerem broni na świecie. Choć kupują wysoce zaawansowane uzbrojenie i sprzęt wojskowy od państw zachodnich, to głównym ich dostawcą pozostaje Rosja.

Podczas spotkania szefów państw: Brazylii, Rosji, Indii, Chin i Republiki Afryki Południowej w indyjskim portowym mieście Goa odbył się bilateralny szczyt indyjsko-rosyjski z udziałem premiera Narendry Modiego i prezydenta Władimira Putina. Ważnym tematem ich rozmów była dalsza współpraca technicznowojskowa, Rosja bowiem od dziesięcioleci jest głównym dostawcą broni dla hinduskich sił zbrojnych. Sprowadzają one gotowe rosyjskie uzbrojenie, jak również produkują je na licencji. W ostatnim pięcioleciu około 70% zakupionej przez Indie broni pochodziło z Rosji.

Największą transakcją zbrojeniową, którą sfinalizowano w Goa, jest sprzedaż Indiom wysoce zaawansowanego systemu obrony powietrznej S-400 Triumf. W grę wchodzi dostawa sprzętu dla pięciu pułków, za 5–6 mld dolarów. Siergiej Czemiezow, szef rosyjskiej korporacji państwowej Rostech, powiedział agencji TASS, że produkcja indyjskich S-400 rozpocznie się w połowie przyszłego roku, a dostawy do Indii są przewidywane około 2020 roku. Zakup systemu, który może razić cele odległe nawet o 400 km, a także lecące z prędkością do 4,8 km/s, nastąpi w momencie wzrostu napięcia w stosunkach Indii z Pakistanem. Od dziesięcioleci kością niezgody między nimi pozostaje region Kaszmiru, a pakistańskim politykom zdarzyło się grozić sąsiadom użyciem broni nuklearnej.

Druga z podpisanych w Goa umów dotyczy czterech fregat rakietowych stealth projektu 11356, znanych również jako typ Admirał Grigorowicz. W latach 2003–2013 indyjska marynarka wojenna przejęła sześć takich jednostek (lokalny typ Talwar), które zostały zbudowane w rosyjskich stoczniach: Bałtyckiej w Sankt Petersburgu i Jantar w Kaliningradzie. Tegoroczna umowa o wartości około 3 mld dolarów wiąże się z transferem technologii. W Rosji mają powstać dwie fregaty, a dwie kolejne będą budowane z rosyjskim wsparciem w indyjskiej stoczni. Nie wskazano jeszcze, w której.

Trzecia z umów, o wartości 1 mld dolarów, dotyczy uruchomienia w Indiach produkcji lekkich śmigłowców Kamow Ka-226T. W ciągu dziewięciu lat ma ich powstać 200. Zgodnie z polityką władz Indii, dążących do zwiększenia produkcji sprzętu wojskowego w kraju, uzgodniono powstanie spółki joint venture, w której rodzima firma Hindustan Aeronauticas Limited będzie miała 50,5% udziałów. Pierwszych 60 śmigłowców zostanie wyprodukowanych w Rosji. Czemiezow zapowiedział, że dostawy maszyn Ka-226T rozpoczną się w 2017 roku. Pozostałe 140 śmigłowców powstanie w Indiach. Przy czym na początku 40 będzie zmontowanych z zestawów dostarczonych z Rosji. Maszyny te zastąpią w indyjskich siłach zbrojnych leciwe śmigłowce Chetak i Cheetah.

– Porozumienia o produkcji śmigłowców Kamow 226T, konstrukcji fregat oraz zakupie i budowie innych platform obronnych pozostają w synergii z priorytetami technologicznymi i bezpieczeństwem Indii – podkreślił w oficjalnym komunikacie premier Modi.

W perspektywie kilku miesięcy mogą zostać zawarte nowe porozumienia rosyjsko-indyjskie o produkcji zbrojeniowej. Jednym z nich jest umowa dotycząca opracowania wspólnego myśliwca piątej generacji. Według Czemiezowa może ona zostać podpisana przed końcem tego roku. Kolejnym projektem jest rozwój programu pocisków manewrujących Brahmos. Inne porozumienie, które czeka na sfinalizowanie, dotyczy leasingu przez Indie drugiego okrętu podwodnego o napędzie atomowym.

Tadeusz Wróbel

autor zdjęć: Russian Нelicopters

dodaj komentarz

komentarze


Raki dla podhalańczyków
 
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Pułkownik Niepokólczycki – bohater AK, wróg UB
Dron dla hydrografów
Legia Akademicka po raz piąty
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Saper robi przejście
AZOR – podwodny specjalista
Zbrodnia bez kary
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Czy będą podwyżki?
Time for Miecznik
Żołnierz uratował dziecko z pożaru
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Drzwi do JWK otwiera selekcja
Duch Invictus jest, czas na formę
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Emerytura wypłacana w … karmie
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
B-1B znów na polskim niebie. W eskorcie Jastrzębi
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
KFOR: wyższy stopień gotowości
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Kobiety a pokój
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Course on Diplomacy
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Kraby dla podhalańczyków
Ogień na alpejskich szczytach
Inwestycje Stoczni Wojennej
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Żołnierze bez testów z WF-u
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Polityka nie znosi próżni
Szczury Torbuku
Społeczna solidarność na rzecz dzieci
O bezpieczeństwie państw NATO
Szef MON odwiedził USA
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Afganistan. Czas wracać do domu
Wybierz się na wojskowe studia
Wilk na poligonie
Ciemne strony Facebooka
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Odwiedź Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni
Star Army
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
W jedynym słusznym kierunku
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO