moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rakietowy wyścig w Azji

Japonia od 18 lat wzmacnia swe zdolności obrony przeciwrakietowej. Czyni to z obawy przed Koreą Północną, która zaskakująco szybko opracowuje coraz lepsze rakiety balistyczne. W pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku siły zbrojne północnokoreańskiego reżimu, któremu przewodzi Kim Dzong Un, wystrzeliły aż 21 rakiet.

Pomimo sankcji i izolacji na arenie międzynarodowej rządzący w Korei Północnej reżim, komunistyczna dynastia zapoczątkowana przez Kim Ir Sena, nadal rozwija groźne programy uzbrojenia, pracując nad bronią jądrową oraz coraz lepszymi rakietami balistycznymi.

Ostatnim sygnałem ostrzegawczym był przeprowadzony 22 czerwca 2016 roku test pocisku Musudan, znanego też pod nazwą Hwasong-10, którego zasięg jest szacowany na 2500–4000 kilometrów. Otóż osiągnął on także niebagatelną wysokość – wzniósł się na 1000 km. Bardzo zaniepokoiło to władze Japonii, gdyż wyniesienie na taką wysokość głowicy bojowej oznacza, że Koreańczycy mogą „przelobować” japońskie niszczyciele z systemem przeciwrakietowym Aegis i interceptorami SM-3, czyli że broń wyspiarzy nie byłaby w stanie dosięgnąć ich pocisku. A jednostki te pełnią stałe dyżury bojowe na Morzu Japońskim, stanowiąc pierwszą linię obrony państwa cesarza Akihito.

W takiej sytuacji ostatnią możliwością zniszczenia głowicy Musudana byłby rozmieszczony na Wyspach system Patriot PAC-3. Ale japońscy eksperci wojskowi obawiają się, że koreańska głowica, lecąc z prędkością 21 km na sekundę, byłaby zbyt szybka jak na możliwości jego interceptorów. Dlatego 9 sierpnia 2016 roku narodowy nadawca radiowo-telewizyjny NHK poinformował, że Japonia zamierza zwiększyć swe zdolności obrony przeciwrakietowej.

Jedną z możliwości stworzenia średniej warstwy japońskiej tarczy przeciwrakietowej jest zakup amerykańskiego systemu THAAD, który niszczy głowice bojowe w najniższej części egzosfery – najbardziej zewnętrznej warstwy Ziemi. Alternatywnie Japończycy mogą rozmieścić na swych wybrzeżach wyrzutnie systemu Aegis. Już zapadły decyzje o zwiększeniu liczby niszczycieli z uzbrojeniem przeciwrakietowym – z obecnych sześciu do ośmiu w marcu 2019 roku. Japonia wspólnie z USA pracuje nad mającą większe zdolności bojowe wersją pocisku SM-3, oznaczoną jako Block IIA.

Zaczęła wzmacniać swe zdolności po północnokoreańskim teście rakietowym, który był prowokacją. Otóż wystrzelony 31 sierpnia 1998 roku pocisk dwustopniowy Taepodong-1 przeleciał nad terytorium Japonii. Północnokoreańska rakieta pokonała dystans około 1500 km, a jej szczątki spadły do Pacyfiku, około 480 km na wschód od wyspy Honsiu.

Tymczasem do zwiększania zdolności militarnych Japonii z niechęcią podchodzą również Chiny, co ma związek z trudnymi relacjami, jakie były między tymi państwami w XX wieku. Pekin z pewnością obruszyłby się na zakup systemu THAAD przez wyspiarzy, tak jak już oponuje przeciwko rozmieszczeniu takich zestawów, należących do US Army, w Korei Południowej. Chińczycy twierdzą, że zagrożenie ze strony Korei Północnej jest dla Amerykanów pretekstem do militaryzacji regionu. Takie podejście to element szerszej polityki Chin, które nie chcą jakiejkolwiek militarnej obecności USA w Azji Wschodniej, ponieważ postrzegają ją jako obszar swoich wpływów. Na przeszkodzie temu stoją sojusze Stanów Zjednoczonych Ameryki z Koreą Południową i Japonią.

Tadeusz Wróbel

autor zdjęć: Lockheed Martin

dodaj komentarz

komentarze


Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
 
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Serwis K9 w Polsce
Bohater odtrącony
Krwawa noc pośród puszczy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Zawsze gotowi do pomocy
By Polska była bezpieczna
Abramsy w pętli
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Pytania o europejską tarczę
Układ nerwowy Mieczników
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Nowe zadania szefa SKW
Wojna w świętym mieście, epilog
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
W obronie wschodniej flanki NATO
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polska wiktoria na Monte Cassino
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Polki pobiegły po srebro!
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Flota Bayraktarów w komplecie
Więcej hełmów dla żołnierzy
They Will Check The Training Results in Combat
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Grand Quadriga ‘24”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Broń Hitlera w rękach AK
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Wszystkie misje AWACS-a
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
„Pierwsza Drużyna” na start
Śladami ojca
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
NATO on Northern Track
Na straży nieba
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Cień atomowej zagłady
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Ameryka daje wsparcie
Mobilne dowodzenie
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Pływacy i maratończycy na medal

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO