moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rakietowy wyścig w Azji

Japonia od 18 lat wzmacnia swe zdolności obrony przeciwrakietowej. Czyni to z obawy przed Koreą Północną, która zaskakująco szybko opracowuje coraz lepsze rakiety balistyczne. W pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku siły zbrojne północnokoreańskiego reżimu, któremu przewodzi Kim Dzong Un, wystrzeliły aż 21 rakiet.

Pomimo sankcji i izolacji na arenie międzynarodowej rządzący w Korei Północnej reżim, komunistyczna dynastia zapoczątkowana przez Kim Ir Sena, nadal rozwija groźne programy uzbrojenia, pracując nad bronią jądrową oraz coraz lepszymi rakietami balistycznymi.

Ostatnim sygnałem ostrzegawczym był przeprowadzony 22 czerwca 2016 roku test pocisku Musudan, znanego też pod nazwą Hwasong-10, którego zasięg jest szacowany na 2500–4000 kilometrów. Otóż osiągnął on także niebagatelną wysokość – wzniósł się na 1000 km. Bardzo zaniepokoiło to władze Japonii, gdyż wyniesienie na taką wysokość głowicy bojowej oznacza, że Koreańczycy mogą „przelobować” japońskie niszczyciele z systemem przeciwrakietowym Aegis i interceptorami SM-3, czyli że broń wyspiarzy nie byłaby w stanie dosięgnąć ich pocisku. A jednostki te pełnią stałe dyżury bojowe na Morzu Japońskim, stanowiąc pierwszą linię obrony państwa cesarza Akihito.

W takiej sytuacji ostatnią możliwością zniszczenia głowicy Musudana byłby rozmieszczony na Wyspach system Patriot PAC-3. Ale japońscy eksperci wojskowi obawiają się, że koreańska głowica, lecąc z prędkością 21 km na sekundę, byłaby zbyt szybka jak na możliwości jego interceptorów. Dlatego 9 sierpnia 2016 roku narodowy nadawca radiowo-telewizyjny NHK poinformował, że Japonia zamierza zwiększyć swe zdolności obrony przeciwrakietowej.

Jedną z możliwości stworzenia średniej warstwy japońskiej tarczy przeciwrakietowej jest zakup amerykańskiego systemu THAAD, który niszczy głowice bojowe w najniższej części egzosfery – najbardziej zewnętrznej warstwy Ziemi. Alternatywnie Japończycy mogą rozmieścić na swych wybrzeżach wyrzutnie systemu Aegis. Już zapadły decyzje o zwiększeniu liczby niszczycieli z uzbrojeniem przeciwrakietowym – z obecnych sześciu do ośmiu w marcu 2019 roku. Japonia wspólnie z USA pracuje nad mającą większe zdolności bojowe wersją pocisku SM-3, oznaczoną jako Block IIA.

Zaczęła wzmacniać swe zdolności po północnokoreańskim teście rakietowym, który był prowokacją. Otóż wystrzelony 31 sierpnia 1998 roku pocisk dwustopniowy Taepodong-1 przeleciał nad terytorium Japonii. Północnokoreańska rakieta pokonała dystans około 1500 km, a jej szczątki spadły do Pacyfiku, około 480 km na wschód od wyspy Honsiu.

Tymczasem do zwiększania zdolności militarnych Japonii z niechęcią podchodzą również Chiny, co ma związek z trudnymi relacjami, jakie były między tymi państwami w XX wieku. Pekin z pewnością obruszyłby się na zakup systemu THAAD przez wyspiarzy, tak jak już oponuje przeciwko rozmieszczeniu takich zestawów, należących do US Army, w Korei Południowej. Chińczycy twierdzą, że zagrożenie ze strony Korei Północnej jest dla Amerykanów pretekstem do militaryzacji regionu. Takie podejście to element szerszej polityki Chin, które nie chcą jakiejkolwiek militarnej obecności USA w Azji Wschodniej, ponieważ postrzegają ją jako obszar swoich wpływów. Na przeszkodzie temu stoją sojusze Stanów Zjednoczonych Ameryki z Koreą Południową i Japonią.

Tadeusz Wróbel

autor zdjęć: Lockheed Martin

dodaj komentarz

komentarze


Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
 
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Inwestycje Stoczni Wojennej
Polityka nie znosi próżni
KFOR: wyższy stopień gotowości
Żołnierz uratował dziecko z pożaru
Szef MON odwiedził USA
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Zbrodnia bez kary
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Course on Diplomacy
Ogień na alpejskich szczytach
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Afganistan. Czas wracać do domu
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Drzwi do JWK otwiera selekcja
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Star Army
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Time for Miecznik
Czy będą podwyżki?
Wyścig zbrojeń nie ustaje
AZOR – podwodny specjalista
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
W jedynym słusznym kierunku
Duch Invictus jest, czas na formę
Saper robi przejście
Szczury Torbuku
Wilk na poligonie
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
O bezpieczeństwie państw NATO
Dron dla hydrografów
Kobiety a pokój
Kraby dla podhalańczyków
Raki dla podhalańczyków
Odwiedź Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Żołnierze bez testów z WF-u
Wybierz się na wojskowe studia
Pułkownik Niepokólczycki – bohater AK, wróg UB
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Społeczna solidarność na rzecz dzieci
Emerytura wypłacana w … karmie
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
UE o wspólnym bezpieczeństwie
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Legia Akademicka po raz piąty
B-1B znów na polskim niebie. W eskorcie Jastrzębi
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Ciemne strony Facebooka
Rezerwista ochotnik też musi się starać

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO