moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Z wizytą w GROM-ie

16-letni Wiktor Nowakowski może pochwalić się niezwykłą wiedzą na temat Jednostki Wojskowej GROM. W konkursie zorganizowanym przez „Polskę Zbrojną” świeżo upieczony licealista pokonał 160 osób. W nagrodę odwiedził jedną z najtajniejszych jednostek w kraju. Podczas wizyty zwiedził salę tradycji i zapowiedział, że kiedyś tu wróci jako… żołnierz jednostki.


Kilka tygodni temu ogłosiliśmy konkurs poświęcony tej najbardziej znanej polskiej jednostce specjalnej. Pytanie brzmiało: dlaczego GROM świętuje 13 czerwca? Trzeba było również napisać, która ze specjalizacji żołnierzy wydaje się najciekawsza.  

„Poza najpopularniejszymi specjalnościami, takimi jak breacher, snajper czy paramedyk, warto pamiętać też o tych mniej znanych, jak anestezjolog, chirurg, sternik czy kierowca (…) jednostka utworzyła komórki o specjalności CBRN, gdyż w dzisiejszych czasach jest wysoce prawdopodobne, iż terroryści użyją broni masowego rażenia (…) odtworzono komórki o specjalności K9, gdzie psi operatorzy, poza wyszukiwaniem ładunków wybuchowych, są przygotowywani do funkcji stricte bojowych. Warto pamiętać o specjalizacji JTAC” – to tylko fragment odpowiedzi, którą przysłał Wiktor Nowakowski. Świeżo upieczony licealista wygrał nasz konkurs. W nagrodę mógł odwiedzić jednostkę.

Wiktor od dawna interesuje się wszystkim, co jest związane z działaniami wojsk specjalnych, a szczególnie GROM-u. Czyta książki poświęcone operacjom bojowym, prenumeruje magazyny o tematyce wojskowej i stara się bywać wszędzie tam, gdzie można spotkać żołnierzy jednostki. Z dumą opowiada o tym, że na jednym z pikników rozmawiał z dowódcą pułkownikiem Piotrem Gąstałem. – Mam nawet jego autograf – podkreśla.

Jako gość specjalny Wiktor zwiedził salę tradycji GROM-u. Żołnierze eksponują w niej pamiątki z misji, w których uczestniczą, a także przedmioty cichociemnych, których tradycje dziedziczą. 16-latek oglądał wszystkie eksponaty z wielkim zainteresowaniem, a najbardziej podobały mu się zdjęcia żołnierzy z operacji wojskowych. – A dlaczego tu nie ma informacji o misji w Afryce? – dopytywał dociekliwie. – A, rozumiem, nie wolno o tym mówić – uciął, nie czekając na odpowiedź kustosza. Z wielkim zainteresowaniem oglądał również mapę, na której są zaznaczone miejsca operacji GROM-u. Jego uwagę przyciągnęły także portrety 316 cichociemnych. Od razu rozpoznał na nich postać Aleksandra Tarnawskiego, jedynego żyjącego skoczka, który w czasie wojny został przerzucony z Wielkiej Brytanii do Polski.

Wiktora interesowały także zasady dotyczące selekcji oraz testów psychologicznych do jednostki. Chłopak nie ukrywa, że bardzo chciałby służyć w GROM-ie. – Trenuję sztuki walki, byłem też na obozie w Bieszczadach – mówił. – Podobno orientacja w terenie odgrywa kluczową rolę podczas testów w górach – dodaje.

Razem z Wiktorem jednostkę odwiedziła jego mama. – Syn bardzo dużo czyta na temat wojsk specjalnych, kiedyś nawet musiałam w jego imieniu licytować w internecie album o żołnierzach GROM, który nie był dostępny w regularnej sprzedaży – mówi Iwona Nowakowska. – Już się pogodziłam z tym, że chce być żołnierzem, chociaż wolałabym, aby został lekarzem - dodaje.

Wiktor obejrzał także „Pomnik Braterstwa Broni Żołnierzy GROM i Cichociemnych” i zrobił sobie fotografię w miejscu, w którym zazwyczaj robione są zdjęcia oficjalnych delegacji. Na koniec żołnierze obdarowali Wiktora upominkami związanymi z jednostką.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze


Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
 
NATO on Northern Track
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Po śladach polskich bohaterów
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ameryka daje wsparcie
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Mobilne dowodzenie
Piedimonte – samobójcza misja
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Nowe zadania szefa SKW
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
By Polska była bezpieczna
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Cień atomowej zagłady
Przysięga w Limanowej
Zawsze gotowi do pomocy
Hełmy – nowoczesne i na miarę
„Grand Quadriga ‘24”
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Wojna w świętym mieście, epilog
Nie szpital, a instytut
„Pierwsza Drużyna” na start
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
WAM wraca po latach
Polki pobiegły po srebro!
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
They Will Check The Training Results in Combat
Wszystkie misje AWACS-a
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Flota Bayraktarów w komplecie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Podróż po AWACS-ie
Ratownicy na medal
„Ryś” z laserem
Ostatnia droga Pileckiego
Serwis K9 w Polsce
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Broń Hitlera w rękach AK
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Pokazali bojowego ducha
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
WAT-owskie eksperymenty na ISS
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO