moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Dragoni będą m.in. w Suwałkach, Lublinie i Katowicach

Znamy już trasę amerykańskich kawalerzystów, którzy przejadą przez Polskę w ramach ćwiczeń „Dragoon Ride II” oraz „Anakonda”, sprawdzających sojusznicze wojska przed szczytem NATO w Warszawie. Transportery Stryker, ciężarówki i humvee wraz z prawie półtora tysiącem amerykańskich żołnierzy spotkają się m.in. z mieszkańcami Lublina, Chełmna, Katowic, Suwałk i Olsztyna.


Amerykanie wyruszą 27 maja z bazy w Niemczech. Najpierw wezmą udział w ćwiczeniach „Anakonda”, a następnie w manewrach NATO „Saber Strike” w Estonii. To drugi „Dragoon Ride”, który przejedzie przez Polskę, pierwszy odbył się rok temu.

Żołnierze z 2 Regimentu Kawalerii, którzy na co dzień stacjonują w Vilseck niedaleko Norymbergii, wyjadą z bazy Rose Barracks do bazy Tapa w Estonii. Ich konwoje, które przejadą dwoma trasami, przemierzą łącznie 2400 kilometrów. Jest to więc – jak podkreślają dragoni – najdłuższy taki marsz w historii NATO. W sumie w rajdzie weźmie udział ok. 1400 żołnierzy i 400 pojazdów: głównie transporterów Stryker, terenowych Humvee i ciężarówek.

– Żołnierze zademonstrują w trakcie rajdu siłę NATO, operacyjność aliantów i naszą zdolność swobodnego przemieszczania się, a także to, że potrafimy zapewnić bezpieczeństwo zgodnie z artykułem 5 Traktatu Waszyngtońskiego – zapowiada kapitan Scott Walters, oficer prasowy 2 Regimentu Kawalerii. Artykuł 5 mówi o tym, że atak na jedno z państw członkowskich NATO zostanie potraktowane jako agresja wymierzona w cały Sojusz.

Jeden konwój dragonów, który wyruszy z Niemiec i przejedzie najpierw przez Czechy, przekroczy polską granicę w Zgorzelcu. Drugi, który z niemieckiej bazy Rose Barracks podąży bezpośrednio do Polski, wjedzie do naszego kraju autostradą A1 od południa.


30 maja konwój ten odwiedzi stolicę Śląska. – Będzie to okazja do spotkania z mieszkańcami Katowic – zapowiada kpt. Scott Walters.

Potem amerykańscy żołnierze odwiedzą kolejno:
1 czerwca Lublin
4 czerwca Suwałki
6 czerwca Chełmno
9 czerwca Olsztyn.

Rajd dragonów na terenie Polski będzie elementem ćwiczeń „Anakonda” (7-17 czerwca), największych manewrów wojskowych, jakie odbędą się na polskich poligonach od 1989 roku. Zakończą one serię ćwiczeń organizowanych w Polsce przed lipcowym szczytem NATO. W międzyczasie, 8 czerwca na Wiśle pod Chełmnem Amerykanie wezmą udział w operacji przeprawy przez mosty zwodzone, które budować będą m.in. armie USA i Niemiec.

Oprócz tego żołnierze 2 Regimentu Dragonów wezmą udział w innych ćwiczeniach alianckich. 1 czerwca przekraczać będą rzekę niedaleko Weidenen w Niemczech. Od 7 do 15 czerwca wezmą udział w manewrach „Iron Wolf” na Litwie. Między 2 a 22 czerwca – w poligonowych ćwiczeniach na Łotwie, a 15-22 czerwca, już na zakończenie Dragoon Ride II, w manewrach NATO „Saber Strike 16” w Estonii. Tam w ćwiczenia zaangażowanych zostanie ponad 10 tys. żołnierzy z 13 państw NATO.

Kawalerzyści z US Army organizują rajd przez Polskę po raz drugi. Pod koniec marca 2015 roku żołnierze tej samej jednostki wzięli udział w „Dragoon Ride”, którego trasa wiodła z Tapa w Estonii do Vilseck w Niemczech. Wtedy Amerykanie przejechali m.in. przez Białystok, Bydgoszcz i Toruń, budząc niemałe zainteresowanie cywilów. Kawalerzyści z USA spotykali się z mieszkańcami, opowiadali o amerykańskim sprzęcie wojskowym i chętnie pozowali do pamiątkowych fotografii. Ich siły były jednak znacznie mniejsze, bo w konwoju przez Polskę przejechało „zaledwie” kilkadziesiąt pojazdów wraz z około 300 dragonami.

Żołnierze 2 Regimentu Kawalerii noszą charakterystyczne kapelusze, znane z westernów, a potem z kultowego filmu „Czas Apokalipsy” (nosił go ppłk Bill Kilgore). Nazywani są dragonami lub kawalerzystami. Jednostka, tak jak przed wielu laty, dzieli się na szwadrony, tyle że zamiast koni za środki transportu służą im transportery Stryker. Żołnierze tej jednostki brali udział w operacjach w Iraku czy Afganistanie. Są częścią europejskich sił US Army.

Marcin Górka

autor zdjęć: st Lt Henry Chan / US Army

dodaj komentarz

komentarze

~Lublinianin
1464581280
Dziennik Wschodni z 29 maja podaje, że trasa przejazdu ma być zmieniona i ma omijać Lublin.
AA-18-18-99

By Polska była bezpieczna
 
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Nowe zadania szefa SKW
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Wioślarze i triatlonistka na podium
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Flota Bayraktarów w komplecie
NATO on Northern Track
Zawsze gotowi do pomocy
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wszystkie misje AWACS-a
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Po śladach polskich bohaterów
Układ nerwowy Mieczników
Wojna w świętym mieście, epilog
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Abramsy w pętli
Polki pobiegły po srebro!
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
They Will Check The Training Results in Combat
Pytania o europejską tarczę
Na straży nieba
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Polska wiktoria na Monte Cassino
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Więcej hełmów dla żołnierzy
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Broń Hitlera w rękach AK
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Bohater odtrącony
Cień atomowej zagłady
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Mobilne dowodzenie
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
„Grand Quadriga ‘24”
„Pierwsza Drużyna” na start
Śladami ojca
Krwawa noc pośród puszczy
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Ameryka daje wsparcie
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Pływacy i maratończycy na medal
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Serwis K9 w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO