Wiceadmirał Marian Ambroziak, generał dywizji Ireneusz Bartniak oraz generał dywizji Janusz Bronowicz kończą zawodową służbę wojskową. Uroczystość pożegnania inspektora Marynarki Wojennej, szefa sztabu DG RSZ oraz inspektora Wojsk Lądowych odbyła się 24 marca w Dęblinie, podczas rocznej odprawy rozliczeniowo – zadaniowej dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych.
Kończących służbę wojskową, admirała i generałów, w imieniu generała broni dr. Mirosława Różańskiego, pożegnał zastępca dowódcy generalnego generał dywizji pilot Jan Śliwka.
Wiceadmirał Marian Ambroziak, inspektor Marynarki Wojennej DG RSZ, z dniem 5 marca 2016 r., do dnia zwolnienia z zawodowej służby wojskowej został przeniesiony do dyspozycji dowódcy Centrum Operacji Morskich – Dowództwa Komponentu Morskiego.
Generał dywizji Ireneusz Bartniak, szef sztabu w DG RSZ, z dniem 5 marca 2016 r., do dnia zwolnienia z zawodowej służby wojskowej został przeniesiony do dyspozycji dowódcy 12 Dywizji Zmechanizowanej.
Generał dywizji Janusz Bronowicz, inspektor Wojsk Lądowych DG RSZ, z dniem 5 marca 2016 r., do dnia zwolnienia z zawodowej służby wojskowej został przeniesiony do dyspozycji dowódcy 16 Dywizji Zmechanizowanej.
********************************************************************************************
Wiceadmirał Marian Ambroziak jest absolwentem Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej w Gdyni (1985), Akademii Sztabowej Sił Połączonych w Wielkiej Brytanii (1998) i Akademii Obrony Narodowej w Rembertowie (2008).
Służbę zawodową zaczął na ścigaczu ORP „Zawzięty”, jako dowódca działu artylerii i broni podwodnej. W 1987 roku został wyznaczony na zastępcę dowódcy nowo wprowadzanego do służby dozorowca ORP „Kaszub”. Pod koniec 1990 roku objął na ponad pięć lat dowodzenie tym okrętem. W 1996 roku trafił do Dowództwa Marynarki Wojennej, gdzie pełnił funkcje w Oddziale Operacyjnym, stopniowo awansując ze stanowiska starszego oficera-planisty na szefa Wydziału Szkolenia Operacyjno-Taktycznego. Jako komandor otrzymał zadanie przejęcia z zasobów Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych pierwszej z dwóch fregat typu Olivier Hazard Perry. Była to pierwsza od czasów II wojny światowej jednostka wyprodukowana za Zachodzie, która trafiła w ręce polskich marynarzy i otworzyła nowy rozdział w historii naszej floty wojennej. Komandor Ambroziak został pierwszym dowódcą fregaty rakietowej ORP „Pułaski”, wyszkolił jej załogę i sprawnie przeprowadził przez Atlantyk do kraju.
Na początku 2003 roku został zastępcą dowódcy 31 dywizjonu Okrętów Rakietowych. Następnie objął dowodzenie tym dywizjonem, po czym został dowódcą Dywizjonu Okrętów Zwalczania Okrętów Podwodnych. W 2007 roku został zastępcą szefa Zarządu Operacyjnego w Dowództwie MW, a w 2008 roku szefem Szkolenia Morskiego - zastępcą szefa Szkolenia Marynarki Wojennej. W 2009 roku awansował na kontradmirała, a minister obrony narodowej powierzył mu stanowisko asystenta szefa Sztabu Generalnego WP do spraw Marynarki Wojennej. W połowie 2012 roku kontradm. Marian Ambroziak został dowódcą 3 Flotylli Okrętów. Od 1 stycznia 2014 roku był szefem Zarządu Morskiego w Inspektoracie Marynarki Wojennej. Od 1 listopada 2014 roku był inspektorem Marynarki Wojennej.
Generał dywizji Ireneusz Bartniak urodził się 1 stycznia 1961 w Łęczycy. W 1985 roku ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Rakietowych i Artylerii im. gen. Józefa Bema w Toruniu. Jest również absolwentem Akademii Obrony Narodowej (1994), studiów podyplomowych w WSHE w Łodzi (1999) oraz podyplomowych studiów polityki obronnej w AON (2005).
Po ukończeniu WSO WRiA skierowany został do 12 Dywizji Zmechanizowanej i rozpoczął służbę zawodową w 2 Pułku Artylerii w Szczecinie. Pełnił w nim obowiązki na stanowisku dowódcy plutonu, a następnie dowódcy baterii. W kolejnych latach służył w 22 dywizjonie artylerii na stanowiskach oficera operacyjnego i dowódcy baterii startowej. Ukończył Wyższy Kurs Dowódczo–Operacyjny i w 41 Pułku Zmechanizowanym został dowódcą dywizjonu artylerii.
Po ukończeniu w 1994 roku Akademii Obrony Narodowej powraca do Szczecina i pełni obowiązki dowódcy dywizjonu artylerii rakietowej w 2 Pułku Artylerii. Od 1995 roku rozpoczął służbę jako oficer operacyjny w 25 Dywizji Kawalerii Powietrznej w Łodzi. W kolejnych latach służył w 2 Pułku Kawalerii Powietrznej, a następnie w utworzonym, w jego miejsce 7 Pułku Kawalerii Powietrznej, zajmując kolejno stanowiska: szefa szkolenia, szefa sztabu - zastępcy dowódcy, dowódcy pułku. Po przeformowaniu w 1999 roku 25 Dywizji Kawalerii Powietrznej w 25 Brygadę Kawalerii Powietrznej rozpoczął kilkuletni okres służby w tej jednostce. Był szefem szkolenia brygady, szefem sztabu, zastępcą dowódcy brygady. 15 sierpnia 2005 roku otrzymał z rąk prezydenta RP mianowanie na stopień generała brygady, a w dniu następnym objął dowodzenie 25 Brygadą Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim. W okresie od 12 grudnia 2003 do 24 czerwca 2004 służył w składzie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku na stanowisku dowódcy Samodzielnej Grupy Powietrzno–Szturmowej, a od 3 lipca 2007 do 17 stycznia 2008 zastępcy dowódcy Wielonarodowej Dywizji Centrum Południe (IX zmiana). Od 18 lutego 2008 roku do 1 listopada 2010 roku pełnił obowiązki służbowe na stanowisku szefa Wojsk Aeromobilnych, następnie do 1 listopada 2011 roku zastępcy szefa Szkolenia Wojsk Lądowych w Dowództwie Wojsk Lądowych. W dniu 2 listopada 2011 roku przejął od generała dywizji Marka Tomaszyckiego dowództwo 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej w Szczecinie. W dniu 1 sierpnia 2012 roku otrzymał z rąk prezydenta RP mianowanie na stopień generała dywizji. Z dniem 26 sierpnia 2013 roku został zwolniony przez ministra obrony narodowej z dotychczas zajmowanego stanowiska i wyznaczony na stanowisko szefa zespołu do Spraw Utworzenia Sztabu - zastępcy dowódcy Grupy Organizacyjnej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. 1 stycznia 2014 roku wyznaczony został na stanowisko szefa sztabu w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych.
Za wzorową służbę został odznaczony wieloma odznaczeniami państwowymi i resortowymi w tym między innymi: Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Krzyża Wojskowego.
Generał dywizji Janusz Bronowicz urodził się 22 lipca 1960 roku w Zgorzelcu. W 1984 roku, jako prymus, ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Zmechanizowanych. Po ukończeniu WSO WL skierowany został do 42 Pułku Zmechanizowanego, gdzie pełnił obowiązki na stanowiskach dowódcy plutonu, dowódcy kompanii, a po ukończeniu w 1987 WKDO również dowódcy batalionu. W latach 1989-1992 był słuchaczem kursu na Wojskowej Akademii Frunzego, po ukończeniu którego objął obowiązki starszego oficera operacyjnego w 42 Pułku Zmechanizowanym. W 1993 roku objął obowiązki szefa sztabu - zastępcy dowódcy 89 Pułku Zmechanizowanego. W 1995 roku obejmuje obowiązki służbowe na stanowisku dowódcy 11 Brygady Zmechanizowanej, następnie w latach 2000-2002 pełnił obowiązki na stanowisku szefa szkolenia 11 Dywizji Zmechanizowanej. W okresie 2001-2002 dowodził Polskim Kontyngentem Wojskowym PKW UNDOF w Syrii. W 2002 przyjął obowiązki na stanowisku zastępcy komendanta WSO we Wrocławiu. W 2004 roku skierowany został na Podyplomowe Studia Polityki Obronnej w Akademii Obrony Narodowej, po ukończeniu których z rąk Prezydenta RP w dniu 15 sierpnia 2005 roku otrzymał mianowanie na stopień generała brygady. W latach 2005-2007 generał Bronowicz dowodził 21 Brygadą Strzelców Podhalańskich. W latach 2008-2010 pełnił obowiązki służbowe na stanowisku szefa Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych w Dowództwie Wojsk Lądowych. Dowodził Polskim Kontyngentem Wojskowym w Afganistanie (VI zmiana, 2009-2010). W 2011 przejął od generała dywizji Bogusława Samola dowodzenie 16 Pomorską Dywizją Zmechanizowaną w Elblągu.
W dniu 15 sierpnia 2011 roku otrzymał z rąk prezydenta RP mianowanie na stopień generała dywizji. Z dniem 26 sierpnia 2013 roku został zwolniony przez ministra obrony narodowej z zajmowanego stanowiska i wyznaczony na stanowisko szefa zespołu do Spraw Utworzenia Inspektoratu Wojsk Lądowych. 1 stycznia 2014 roku wyznaczony został na stanowisko inspektora Wojsk Lądowych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.
Generał dywizji Janusz Bronowicz za wzorowa służbę został odznaczony wieloma odznaczeniami państwowymi i resortowymi, w tym Złotym Krzyżem Zasługi, Złotym Medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju, Złotym Medalem Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny oraz Gwiazdą Afganistanu.
Źródło: mjr Michał Romańczuk/DGRSZ
autor zdjęć: Mirosław C. Wójtowicz
komentarze