moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Chiny szykują się do wojny

Chińska armia przeszła w styczniu największą od 31 lat reorganizację. Zmiany można określić jako przełomowe. Dotyczą one najwyższych struktur dowodzenia. Zmieniła się ich liczba, ale przede wszystkim zadania i obszar odpowiedzialności. Pekin postanowił też, że czwartym rodzajem sił zbrojnych będą strategiczne wojska rakietowe. O niektórych przeprowadzonych zmianach poinformowano dopiero w lutym.

Z wojskowego punktu widzenia przeprowadzone zmiany w strukturze sił zbrojnych mają znaczenie przełomowe. Siedem, utworzonych w 1985 roku, okręgów wojskowych zastąpiono pięcioma dowództwami teatrów działań, nazwanych „zhan qu”, czyli „strefy walki”. Dotychczasowe dowództwa zajmowały się głównie sprawami administracyjnymi i personalnymi. Tymczasem nowo powstałe zostały od tego odciążone. Ich głównym zadaniem jest przygotowanie i prowadzenie działań bojowych.

Eksperci zajmujący się siłami zbrojnymi Państwa Środka zauważają, że nastąpiło też przesunięcie punktów ciężkości. W przeszłości uwaga chińskich wojskowych skupiała się na ochronie północnych granic. To dlatego, że od lat 60. Chiny uważały za główne zagrożenie Związek Sowiecki. Teraz za ważniejsze kierunki Pekin uznał zachód oraz morza: Południowochińskie i Wschodniochińskie. To kluczowe obszary z punktu widzenia gospodarczych i strategicznych interesów Chin. Jednocześnie, ze względu na liczne spory terytorialne, są to miejsca wybuchu potencjalnych konfliktów zbrojnych.

Dowództwo Zachodnie, największe terytorialnie, obejmuje m.in. trzy autonomiczne regiony, w tym Tybet i Sinciang-Ujgur, których rdzenni mieszkańcy nie okazują zadowolenia z bycia obywatelami Chin. Dowództwo odpowiada również za granicę z Indiami, z którymi relacje polityczne są podszyte nieufnością. Przyczyną jest nieuregulowany spór graniczny oraz bliskie relacje polityczno-wojskowe pomiędzy Pekinem a starym rywalem Indii – Pakistanem. Dowództwo będzie skupiać jedną trzecią wojsk lądowych, ale jednocześnie jako jedyne nie posiada dostępu do morza, a tym samym sił morskich.

Dowództwo Południowe obejmuje granice z państwami Azji Południowo-Wschodniej oraz Morze Południowochińskie. Pekin toczy tu spory m.in. z Wietnamem i Filipinami o wyspy na Morzu Południowochińskim. Z kolei Dowództwo Wschodnie będzie nadzorować rejony obejmujące m.in. wyspy na Morzu Wschodniochińskim, o które Chiny spierają się z Japonią. Co więcej, na granicy obu akwenów leży Tajwan, traktowany przez chińskich komunistów jako zbuntowana prowincja.

Dowództwo Północne ma w swojej strefie odpowiedzialności granice z Koreą Północną oraz Rosją i Mongolią. Tu przynajmniej na razie nie ma konfliktów. Natomiast Dowództwo Centralne obejmuje stolicę kraju, akweny na styku mórz Wschodniochińskiego i Żółtego oraz kilka prowincji wewnętrznych.

Dotychczasowe dowództwa regionalne były strukturami Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, czyli wojsk lądowych, której generalicja od początku istnienia komunistycznego porządku ma pozycję dominującą. Stąd w symbolice oznak okręgów był tylko karabin. Lotnictwo wojskowe i siły morskie długo były traktowane jako jej służby pomocnicze, co znajdowało swe odbicie w ich nazewnictwie, Siły Powietrzne i Marynarka Wojenna Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. Stworzone dowództwa teatrów działań pokazują, że reformatorzy dążą do idei połączoności. W symbolice oznak dowództw – obok karabinu – znalazły się skrzydła, kotwica, a także pocisk rakietowy. Ten ostatni element pojawił się dlatego, że 31 grudnia 2015 roku dotychczasowe Drugie Siły Artylerii (strategiczne wojska rakietowe) przekształciły się w Siły Rakietowe Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. Oznacza to, że są one czwartym rodzajem sił zbrojnych. Niewiele ujawniono o powstałych Siłach Wsparcia Strategicznego, które mają zapewniać bezpieczeństwo m.in. w obszarach kosmosu i cybernetyki. Kolejną nową strukturą jest Dowództwo Generalne Armii, czyli sił lądowych.

Pomimo dążenia do połączoności pozycja „zielonych” jest nadal bardzo silna. Pięciu nowych dowódców wywodzi się z wojsk lądowych, ale być może w nieodległej przyszłości na czele „morskich” teatrów staną admirałowie. Coraz aktywniejsze poczynania Chin na morzach, czego ostatnim przykładem jest budowa bazy morskiej w Dżibuti, we wschodniej Afryce, sprawiają, że znaczenie sił morskich wzrasta. Coraz ważniejsze staje się również lotnictwo.

Nowy podział wojskowy terytorium Chin (źródło: straitstimes.com)

Dowództwo Teatru Centralnego – Pekin
Miasta wydzielone – Pekin, Tiencin
Prowincje – Hebei, Henan, Hubei, Shanxi, Szantung

Dowództwu Teatru Południowego – Kanton
Prowincje – Guangdong, Hajnan, Hunan, Junnan, Kuejczou
Regiony autonomiczne – Kuangsi
Specjalne regiony administracyjne – Hongkong, Makau

Dowództwo Teatru Północnego – Shenyang
Prowincje – Heilongjiang, Jilin, Liaoning
Regiony autonomiczne – Mongolia Wewnętrzna

Dowództwo Teatru Wschodniego – Nankin
Miasta wydzielone – Szanghaj
Prowincje – Anhui, Fujian, Jiangsu, Jiangxi, Zhejiang

Dowództwo Teatru Zachodniego – Lanzhou (według „South China Morning Post” siedziba dowództwa jest w Chengdu)
Miasta wydzielone – Chongqing
Prowincje – Gansu, Qinghai, Shaanxi, Syczuan
Regiony autonomiczne – Ningxia Hui, Sinciang-Ujgur, Tybet

Tadeusz Wróbel , dziennikarz „Polski Zbrojnej”

dodaj komentarz

komentarze


„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
 
Nowy szef CWCR
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Skromny początek wielkiej wojny
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Tajna misja polskiej agentki
Palmiry – miejsce kaźni
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Eurofightery znowu w Polsce
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Zachód przeciwko „korsarzom”
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Lista trupich główek
Zamiana po włosku
Wojna o porządek świata
Polska przystań brytyjskich jeńców
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Nowoczesna łączność dla armii
„Avenger” na Monte Cassino
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Pierwszy skok
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Bruksela przed szczytem
Dobrowolsi – czas start!
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Którą drogą do armii?
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Podwójny Półmaraton Komandosa
Mocny sygnał od NATO
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Zimowy sprawdzian podchorążych
Offset dla „Wisły”
Abramsy pod dobrą opieką
Wojenny bohater na szubienicy
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Air Show ’25 – do zobaczenia
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Cud w Trewirze
Rusza kwalifikacja wojskowa
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO