moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Firmy zbrojeniowe zwiększają sprzedaż

Analitycy z firmy Deloitte, zaliczanej do czterech najbardziej liczących się przedsiębiorstw zajmujących się audytem finansowym, przewidują, iż w tym roku światowa zbrojeniówka odnotuje prawie trzyprocentowy wzrost dochodów. To sporo, zwłaszcza jeśli się weźmie pod uwagę kilkuletni zastój w tej branży. Najwięcej kontraktów mają zdobyć producenci wozów opancerzonych, amunicji, sensorów, systemów poprawiających precyzję ataku a także okrętów wojennych i samolotów patrolowych.

Ostatnie lata raczej trudno uznać za spokojne i pokojowe. Jednym tchem można wymienić miejsca, w których toczą się konflikty zbrojne: Ukraina, Syria, Republika Środkowoafrykańska, Afganistan, Somalia i Nigeria. Dlatego dla wielu osób zaskoczeniem może być fakt, że dwadzieścia największych koncernów zbrojeniowych ze Stanów Zjednoczonych i Europy od kilku lat odnotowuje spadek przychodów. W 2013 roku były one niższe niż rok wcześniej aż o 3,2 proc. Rok później był to spadek nieco mniejszy, bo wynoszący niecałe 2 procent, a w 2015 roku – dokładne dane są dopiero opracowywane – będzie to najprawdopodobniej około 0,5 procent na minusie. To wyliczenia, które podali w raporcie „2016 Global aerospace and defense sector outlook. Poised for a rebound” analitycy firmy doradczo-audytorskiej Deloitte. Jest ona zaliczana, obok PricewaterhouseCoopers, Ernst & Young i KPMG, do największych światowych przedsiębiorstw zajmujących się audytem finansowym.

Zdaniem specjalistów z Deloitte w 2016 roku niekorzystny trend w światowej zbrojeniówce zostanie odwrócony. Globalne koncerny zbrojeniowe mają wyjść zdecydowanie „na plus”, zaliczając prawie trzyprocentowy wzrost przychodów. Skąd taka zmiana? Więcej pieniędzy na obronność z państwowych kas.

W 2014 roku na zbrojenia na całym świecie wydano aż 1,74 biliona dolarów. Choć trwają jeszcze dokładne szacunki, to wstępne wyliczenia mówią, iż w ubiegłym roku była to kwota wynosząca około 1,80 biliona dolarów. Po kilku latach zaciskania pasa, budżety obronne znacząco zwiększyły nie tylko mocarstwa takie jak Stany Zjednoczone, Rosja i Chiny, ale również Zjednoczone Emiraty Arabskie, Arabia Saudyjska oraz Indie.

W raporcie analityków firmy Deloitte sporo miejsca poświęcono Polsce i naszej zbrojeniówce. Eksperci podkreślają, że krajowy przemysł obronny ma spory potencjał. Firmom zbrojeniowym sprzyja fakt, że wojsko – w ramach modernizacji technicznej – chce kupić nowy sprzęt. Chodzi tu o wozy opancerzone, amunicję, sensory, bezzałogowce oraz szeroko pojęte rozwiązania teleinformatyczne.

W ocenie zachodnich analityków, mogą być one ciekawym towarem eksportowym, tym bardziej, że przy ich opracowywaniu może być wykorzystana zagraniczna technologia pozyskana w ramach programu modernizacji technicznej polskich sił zbrojnych.

Zdecydowanie zgadzam się z taką oceną analityków Deloitte. Program modernizacji technicznej jest niepowtarzalną szansą dla naszej zbrojeniówki, aby zdobyć technologie, na bazie których możemy zbudować broń i urządzenia, którymi za dekadę podbijemy inne rynki. Tak zrobili Turcy, tak zrobili Norwegowie. I tak zrobić musimy również my.

Krzysztof Wilewski dziennikarz portalu polska-zbrojna.pl

dodaj komentarz

komentarze


Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
 
Dobrowolsi – czas start!
Nowy szef CWCR
Nowoczesna łączność dla armii
Air Show ’25 – do zobaczenia
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Cud w Trewirze
Zachód przeciwko „korsarzom”
Lista trupich główek
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
„Avenger” na Monte Cassino
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Pierwszy skok
Bruksela przed szczytem
Zimowy sprawdzian podchorążych
Palmiry – miejsce kaźni
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Wojenny bohater na szubienicy
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Mocny sygnał od NATO
Zamiana po włosku
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Jaką drogą po wojskowy indeks?
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Eurofightery znowu w Polsce
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Tajna misja polskiej agentki
Offset dla „Wisły”
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Abramsy pod dobrą opieką
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Polska przystań brytyjskich jeńców
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Skromny początek wielkiej wojny
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Podwójny Półmaraton Komandosa
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Wojna o porządek świata
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Którą drogą do armii?
Rusza kwalifikacja wojskowa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO