moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polsko-niemiecka dyskusja o bezpieczeństwie

Zgadzamy się, że istnieją zagrożenia zarówno ze wschodu, jak i z południa, a jednym z instrumentów, które mogą im przeciwdziałać, musi być siła militarna. Główna różnica w stanowisku Polski i Niemiec dotyczy obecności wojskowej naszych sojuszników na wschodniej flance NATO – mówił wiceminister obrony Tomasz Szatkowski podczas wtorkowego seminarium „Bezpieczeństwo w Europie”.

Na lipcowym szczycie NATO w Warszawie przedmiotem debaty będzie m.in. wzmocnienie zdolności odstraszania i obrony oraz ocena wyzwań, przed jakimi stoi NATO na wschodzie i południu. Poszczególne kraje członkowskie mają różne oczekiwania i zajmują odmienne stanowiska w tej kwestii. Podczas szczytu będą jednak dążyć do osiągnięcia porozumienia.

Dyskusja na seminarium „Bezpieczeństwo w Europie – polsko-niemieckie odpowiedzi” pokazała, że w większości spraw Warszawa i Berlin zajmują podobne stanowiska i wyrażają zbliżone oczekiwania wobec warszawskiego szczytu NATO. Uczestnicy tej debaty byli zgodni, że szczyt powinien wykazać jedność sojuszników oraz ich zgodną wolę do wspólnego działania. Rolf Nikel, ambasador RFN w Polsce, zapewnił, że Niemcy zrobią wszystko, aby spotkanie to zakończyło się sukcesem. – Niemcy są gotowe przyjąć większą odpowiedzialność za stabilizację i bezpieczeństwo w Europie. Opowiadamy się za polityką otwartych drzwi do NATO i za przyjęciem do Sojuszu Czarnogóry. Stawiamy na zbiorową obronę i bezpieczeństwo – stwierdził dyplomata.

Wiceminister Szatkowski podkreślił, że Niemcy są naszym ważnym partnerem, z którym blisko współpracujemy – jednostki Bundeswehry biorą udział w ćwiczeniach na terytorium Polski, a nasz kraj jest zainteresowany udziałem w konsorcjum produkującym czołgi Leopard 3. – Niemcy potrzebują Polski jako partnera, aby równoważyć interesy na wschodzie i na zachodzie – stwierdziła dr Ronja Kempin z Fundacji Nauki i Polityki (Stiftung Wissenschaft und Politik).

Podczas seminarium sporo mówiono o zagrożeniach zarówno tych ze wschodu (ważniejszych dla Polski), jak i z południa (których, jak zapewnił Tomasz Szatkowski, nie ignorujemy). Wiceminister wskazał jednak na różnice: zagrożenia ze wschodu mają charakter trwały i egzystencjalny. Zagrożenia z południa mogą mieć natomiast poważne konsekwencje dla naszego bezpieczeństwa, nie wymagają jednak zaangażowania militarnego.

Polska i Niemcy odmiennie oceniają reakcje Moskwy na wzmocnienie flanki wschodniej Sojuszu. Michał Baranowski z German Marshall Fund zwrócił uwagę, że nie doceniamy zagrożeń ze wschodu, choć Rosja zwiększa swój potencjał militarny przy naszej wschodniej granicy, a rosyjska strategia bezpieczeństwa otwarcie mówi o możliwości ataku nuklearnego. – NATO skupia się dziś na siłach szybkiego reagowania, a Polska naciska na stałą obecność wojskową Sojuszu na wschodniej flance, co Rosja może odebrać jako eskalację – mówił ekspert. Ten polski postulat pozostaje kością niezgody wśród sojuszników w NATO, także między Polską a Niemcami. Jak jednak podkreśla wiceminister Szatkowski: – Oczekujemy, że Niemcy wesprą naszą propozycję.

O tym, że konieczny jest dialog NATO z Rosją, mówili w swoich wystąpieniach zarówno ambasador Nikel, jak i wiceminister Szatkowski, który zapewnił: – Polska jest otwarta na dialog z Rosją, ale powinien on także dotyczyć sytuacji na Ukrainie.

Seminarium eksperckie „Bezpieczeństwo w Europie – polsko-niemieckie odpowiedzi” zorganizowały Instytut Spraw Publicznych oraz Fundacja Konrada Adenauera w Polsce.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Małgorzata Schwarzgruber

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1455054180
Niemcy myślą tylko o swoich interesach - NORD STREAM - i nie myślą o "sojusznikach". Radzę zacząć myśleć w taki sam sposób. Niemcy pchają Europę do wojny Chrześcijan z Islamistami. Po raz kolejny przyczynią się do totalnej wojny! No i... jak świat światem Niemiec Polaka nigdy nie był bratem!
03-4D-C3-1D

Wilk na poligonie
 
Dron dla hydrografów
O bezpieczeństwie państw NATO
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Saper robi przejście
Sportowiec roku
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Legia Akademicka po raz piąty
Wojskowi na sesji Rady Gminy Narewka
Afganistan. Czas wracać do domu
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
103 lata Sztabu Generalnego
Społeczna solidarność na rzecz dzieci
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Będzie ustawa o obronie
Napięta sytuacja na granicy
Nowoczesne technologie na rzecz bezpieczeństwa
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Duch Invictus jest, czas na formę
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Żołnierze poszkodowani na granicy
Święto sportowców w mundurach
Time for Miecznik
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
Terytorialsi z Podlasia byli najlepsi
Kraby dla podhalańczyków
Kobiety a pokój
Żołnierze bez testów z WF-u
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
KFOR: wyższy stopień gotowości
Polityka nie znosi próżni
Zapowiedź sukcesów wojskowych ciężarowców
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Pułkownik Niepokólczycki – bohater AK, wróg UB
Course on Diplomacy
Inwestycje Stoczni Wojennej
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Ponownie działa szpital WIM dla chorych na COVID-19
AZOR – podwodny specjalista
Raki dla podhalańczyków
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Będą podwyżki dla żołnierzy
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Ogień na alpejskich szczytach
Odwiedź Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni
Wybierz się na wojskowe studia
Emerytura wypłacana w … karmie
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Szef MON odwiedził USA
Zbrodnia bez kary
W jedynym słusznym kierunku
Ciemne strony Facebooka
BohaterONy 2021 wręczone!
Szczury Torbuku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO