Polsce zależy na umacnianiu niepodległości i przywróceniu integralności terytorialnej Ukrainy. Ma to zasadnicze znaczenie dla bezpieczeństwa całej Europy – mówił szef MON Antoni Macierewicz po spotkaniu z ministrem obrony Ukrainy gen. armii Stepanem Poltorakiem. Politycy rozmawiali m.in. o wojskowej współpracy i litewsko-polsko-ukraińskiej brygadzie.
Minister Antoni Macierewicz na Ukrainę poleciał z roboczą wizytą. W Kijowie spotkał się z ministrem obrony gen. armii Stepanem Poltorakiem. Tematem rozmów była wojskowa współpraca obu państw oraz wspólne plany Polski, Ukrainy i państw bałtyckich.
– Polska jest naszym strategicznym partnerem – mówił gen. Poltorak, dziękując za wsparcie, którego nasz kraj udziela Ukrainie. Minister Antoni Macierewicz podkreślał, że „Polska jest otwarta na zacieśnienie współpracy obronnej i politycznej, gdyż chcemy, by nasze państwa były bezpieczne i niepodległe”. Szef MON zapowiedział, że Polska chce kontynuować program dotyczący wspólnych wojskowych ćwiczeń. Takie ćwiczenia odbyły się m.in. w lipcu na ukraińskim poligonie w Jaworowie. Polscy żołnierze szkolili się tam razem z wojskowymi z 18 państw.
Szef polskiego resortu zadeklarował również gotowość wsparcia Ukrainy w reformie sił zbrojnych. Jednocześnie obaj ministrowie podkreślili, że należy rozwijać litewsko-polsko-ukraińską brygadę LITPOLUKRBRIG, która ma osiągnąć gotowość bojową w przyszłym roku. Brygada będzie liczyć 4,5 tysiąca żołnierzy, w tym: 3,5 tysiąca polskich wojskowych, 545 ukraińskich oraz 350 litewskich. Jej powołanie ma wzmacniać bezpieczeństwo w regionie. A zaangażowanie Ukrainy w tworzenie trójstronnej brygady rozwija zdolności współdziałania ukraińskich sił zbrojnych z NATO.
Politycy rozmawiali także o bliższej współpracy polskiego i ukraińskiego przemysłu zbrojeniowego. Na zakończenie spotkania podpisano „Wspólne oświadczenie ministrów obrony państw bałtyckich, Polski i Ukrainy w zakresie rozwoju współpracy w sferze obronnej”. Dokument mówi o zapewnieniu integralności terytorialnej Ukrainy i konieczności pełnego wdrożenia tzw. porozumień mińskich. Zadeklarowano w nim także gotowość do rozszerzenia współpracy m.in. dotyczącej szkolenia, wojskowej edukacji i medycyny.
autor zdjęć: Ministerstwo Obrony Ukrainy, mjr Robert Siemaszko / DKS MON
komentarze