moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

O zagrożeniach i bezpieczeństwie w sieci

Wyzwania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni oraz zagrożenia, jakie płyną z sieci, omówili eksperci podczas krakowskiego Forum CYBERSEC 2015. W tej największej w Europie konferencji poświęconej problemom bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni bierze udział 130 prelegentów z 20 krajów Europy oraz z USA.

Włamania do komputerów, ujawnienie poufnych informacji, paraliż infrastruktury krytycznej – katalog zagrożeń czyhających w cyberprzestrzeni jest szeroki. Cyberataki na państwa, instytucje czy prywatne firmy zdarzają się każdego dnia na każdej szerokości geograficznej, także w Polsce. – Obszar cyber można nazwać Dzikim Zachodem, gdzie różni bohaterowie robią, co chcą, bez kontroli i międzynarodowych norm – przekonuje Jarno Limnéll, profesor na Uniwersytecie Aalto, jeden z prelegentów forum.

Według Europolu cyberprzestępczość przynosi większe dochody niż handel narkotykami. Jak bronić się przed cyberprzestępcami? – odpowiedzi na to pytanie szukali uczestnicy dwudniowego Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa CYBERSEC, które w poniedziałek rozpoczęło się w Krakowie. Bierze w nim udział 130 prelegentów z 20 krajów Europy oraz z USA. Do Krakowa przyjechali ci, którzy w dużej mierze decydują o polityce cyberbezpieczeństwa rządów i największych światowych firm.

Przebywający z oficjalną wizytą w Stanach Zjednoczonych prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do uczestników forum podkreślał znaczenie, jakie we współczesnym świecie mają kwestie bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. „Od skutecznych działań organów państwa oraz dobrej współpracy międzynarodowej zależy, czy cyberprzestrzeń będzie stawać się w przyszłości polem pogłębiających się konfliktów czy też środowiskiem bezpiecznym, służącym wszystkim, którzy z niej korzystają” – napisał Andrzej Duda.

Konferencja jest podzielona na cztery działy tematyczne: państwo, wojsko, biznes oraz przyszłość. Panel wojskowy poświęcono nowym strategiom obronnym, które powinny uwzględniać działania w cyberprzestrzeni. Mirosław Maj, wiceprzewodniczący Komitetu Organizacyjnego CYBERSEC, uważa, że konflikty zbrojne toczące się obecnie na świecie rozgrywają się częściowo również w cyberprzestrzeni. Dotyczy to m.in. działalności terrorystów z Państwa Islamskiego, konfliktu na wschodzie Ukrainy czy sporu między Izraelem a Palestyną.

– NATO zauważa wzrost częstotliwości i zaawansowania ataków cybernetycznych. Cyberbezpieczeństwo będzie jednym z priorytetów przyszłorocznego szczytu NATO w Warszawie. Będziemy tam rozwijać strategie dotyczące cyberwojny. Pojawi się również koncepcja wsparcia tych działań międzynarodowym prawem – zapowiedział Sorin Ducaru, zastępca sekretarza generalnego NATO ds. nowych wyzwań bezpieczeństwa.

Dyskusje podczas forum posłużą do wypracowywania rekomendacji mających na celu poprawę cyberbezpieczeństwa w poszczególnych sektorach gospodarki, państwach i w całej Europie. Zespół ekspertów Instytutu Kościuszki zbierze najważniejsze wnioski, które będą promowane przez cały rok na różnych forach. – Będziemy prowadzili monitoring tego, które z naszych propozycji zostały wdrożone, a które nie i z jakiego powodu. Szczególnie skupimy się na polityce dotyczącej cyberbezpieczeństwa prowadzonej przez NATO, co jest istotne przed szczytem Sojuszu w Warszawie – podsumowuje Joanna Świątkowska, dyrektor programowy CYBERSEC.

Konferencję CYBERSEC 2015 zorganizowali: Instytut Kościuszki we współpracy z Urzędem Miasta Krakowa, Kraków Convention Bureau i Fundacja Bezpieczna Cyberprzestrzeń.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Grzegorz Romański/ DKS MON

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Wioślarze i triatlonistka na podium
Śladami ojca
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Grand Quadriga ‘24”
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Flota Bayraktarów w komplecie
Polska wiktoria na Monte Cassino
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
By Polska była bezpieczna
Serwis K9 w Polsce
Abramsy w pętli
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Więcej hełmów dla żołnierzy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Wszystkie misje AWACS-a
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Nowe zadania szefa SKW
Na straży nieba
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Polki pobiegły po srebro!
Układ nerwowy Mieczników
Wojna w świętym mieście, epilog
Bohater odtrącony
Broń Hitlera w rękach AK
They Will Check The Training Results in Combat
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Ameryka daje wsparcie
Po śladach polskich bohaterów
Mobilne dowodzenie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Cień atomowej zagłady
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Zawsze gotowi do pomocy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Krwawa noc pośród puszczy
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
NATO on Northern Track
Pytania o europejską tarczę
Pływacy i maratończycy na medal
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO