Realizujemy plan wzmacniania bezpieczeństwa państwa, modernizujemy garnizony i wyposażamy je w nowy sprzęt – podkreślał wiceminister obrony Czesław Mroczek podczas debaty o modernizacji polskiej armii. Na spotkaniu zorganizowanym przez dziennik „Rzeczpospolita” wiceszef MON mówił również o współpracy wojska z przemysłem zbrojeniowym i o przetargu na śmigłowce Caracal.
W dyskusji o programach modernizacyjnych, poza wiceministrem Czesławem Mroczkiem, wzięli również udział Łukasz Kister, ekspert do spraw bezpieczeństwa z Instytutu Jagiellońskiego, Jerzy Polaczek, poseł Prawa i Sprawiedliwości, oraz Paweł Poncyliusz, były wiceminister gospodarki.
Wiceminister Mroczek podkreślał, że rodzima zbrojeniówka musi starać się pozyskać nowe technologie, by móc skutecznie konkurować na rynku międzynarodowym. – Resort obrony chce przeznaczyć duże środki na produkty polskiego przemysłu, ale wiele zależy od tego, czy przedsiębiorstwa będą w stanie wyprodukować sprzęt odpowiedni dla polskiej armii – mówił Czesław Mroczek.
Wiceminister odpierał zarzuty płynące z branży zbrojeniowej, że MON nie formułuje jasno swoich potrzeb dotyczących uzbrojenia. Podkreślał, że każde postępowanie na zakup nowego sprzętu kończy się specyfikacją, która powinna rozwiewać wszelkie niejasności producentów.
Mroczek odniósł się również do planów zakupu śmigłowców Caracal. Dziś w mediach pojawił się bowiem wywiad z Antonim Macierewiczem, posłem PiS, który krytykuje przetarg. – Insynuacje w tej sprawie są nieodpowiedzialne. Postępowanie było prowadzone zgodnie z prawem – podkreślał wiceszef MON. Dodawał, że zakup śmigłowców Caracal przyniesie również korzyści polskiej gospodarce, ponieważ francuski Airbus Helicopters – producent tych maszyn – chce zainwestować w linię montażową w Łodzi i Dęblinie.
Czesław Mroczek przypomniał również, że niedawno rząd podniósł z 1,95 do 2 proc. PKB wydatki na obronność. – To dobry kompromis między potrzebami bezpieczeństwa a potrzebami innych dziedzin życia – mówił Mroczek.
autor zdjęć: ppor. Robert Suchy/ DKS MON
komentarze