Wsparcie sił głównych oraz kierunki rozwoju policji wojskowych NATO były przewodnimi tematami Konferencji Szefów Policji Wojskowych NATO, która odbyła się w dniach 15-17 września w Wiedniu.
W konferencji uczestniczyło 30 delegacji z państw NATO, Partnerstwa dla Pokoju, dowództw i centrów eksperckich. Żandarmerię Wojskową reprezentował główny specjalista KGŻW płk dr Marek Brylonek.
Konferencja jest dorocznym spotkaniem szefów policji wojskowych. Jest to posiedzenie decyzyjne w zakresie wypracowywania kierunków działań i rozwoju policji wojskowych NATO. W Polsce spotkanie to zostało dotychczas zorganizowane dwukrotnie: w 2002 r. w Warszawie oraz w 2013 r. w Krakowie.
Obradom przewodniczyły Niemcy, pełniące w latach 2014-2016 funkcję przewodnictwa panelu policji wojskowych NATO, reprezentowane przez gen. bryg. Uda Schnittkera – szefa niemieckiej policji wojskowej – Feldjäger. Za część merytoryczną odpowiadali przewodniczący panelu policji wojskowych NATO – płk Heiko Thieser oraz doradca dowódcy sojuszniczych sił operacyjnych NATO ds. policji wojskowej (NATO ACO Provost Marshal) – płk Jaco Oussoren.
Tematyka i zakres konferencji podyktowane były ustaleniami ostatniego szczytu NATO oraz priorytetami niemieckiego przewodnictwa, wśród których znajduje się m.in. transformacja panelu policji wojskowych NATO w grupę roboczą, uporządkowanie zasad udziału w posiedzeniach przedstawicieli państw, organizacji i dowództw, uaktualnienie publikacji, doktryn i procedur policji wojskowych NATO oraz wypracowanie obszarów, możliwości i zasad współpracy między panelem i Centrami Eksperckimi - Policji Wojskowych NATO w Bydgoszczy (NATO MP COE) i Działań Stabilizacyjnych Policji w Vicenzie (NATO SP COE).
W trakcie obrad priorytetowo traktowano rozważania nt. udziału w operacjach zagranicznych, zwalczania terroryzmu oraz realizacji działań reformy sektora bezpieczeństwa. Prowadzone dyskusje w praktyce przekładają się na zadania dla panelu policji wojskowych NATO, który jest organem realizującym wypracowane przez dowódców policji wojskowych decyzje. Ocenie poddano doktrynę i procedury policji wojskowych NATO, gdyż aktualizacja priorytetów Sojuszu wymusza konieczność wprowadzenia zmian w dokumentach normatywnych.
Dyrektor NATO MP COE w Bydgoszczy płk Grzegorz Wasielewski przybliżył kierunki i zakres realizowanych przedsięwzięć, rozwoju i możliwości centrum w zakresie transformacji Sojuszu w obszarze dotyczącym policji wojskowych. Działalność NATO MP COE, które realizuje m.in. zadania szkolenia, opracowywania doktryn i zbierania doświadczeń, została wysoko oceniona. Szefowie policji wojskowych Sojuszu z uznaniem odnieśli się do całokształtu działalności centrum, w tym prowadzonych przedsięwzięć, wśród których znajdują się jedyne w NATO kursy dla podoficerów i oficerów policji wojskowych.
W dalszej części posiedzenia dyrektor NATO SP COE w Vicenzie przedstawił informację nt. działalności centrum, ciągle znajdującej się na początkowym etapie. W maju br. odbyło się inauguracyjne posiedzenie komitetu sterującego centrum. NATO SP COE oczekuje na rozpoczęcie procesu akredytacyjnego. Podczas spotkania odbyły się wystąpienia narodowe i specjalistyczne. W przyszłym roku przewodnictwo panelu policji wojskowych NATO przejmą Włochy, a Konferencja Szefów Policji Wojskowych NATO odbędzie się w Belgii.
Tekst: ppłk Krzysztof Liwski/nt
autor zdjęć: Źródło: ŻW
komentarze