Współpraca dwustronna i w ramach NATO oraz sytuacja bezpieczeństwa na świecie to główne tematy rozmów wicepremiera, ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka z kongresmenami USA.
Podczas środowego spotkania minister zaznaczył, że Polsce zależy na rozwoju relacji dwustronnych z USA, w tym na realizacji zapisów deklaracji dotyczącej wzmocnienia obecności żołnierzy USA w naszym kraju oraz w innych państwach Europy Wschodniej. Minister Tomasz Siemoniak podkreślił w rozmowie, że Polska zawsze starała się i stara wspierać te wszystkie inicjatywy, które budują dobre relacje wojskowe.
Minister Tomasz Siemoniak w dyskusji na temat przyszłej współpracy przypomniał, że jednym z dokumentów zawierających propozycję wspólnych przedsięwzięć jest „Program solidarności i partnerstwa”, który został zaprezentowany w Waszyngtonie podczas ubiegłorocznej wizyty polskiej delegacji. Jako jeden z przykładów działań minister podał gotowość strony polskiej do rozwoju mechanizmu AVDet np. dla żołnierzy wojsk lądowych oraz innych rodzajów sił zbrojnych.
Jednym z tematów rozmów były także kwestie związane z przygotowaniem szczytu NATO w Warszawie. Rozmówcy podkreślili, że intencją wszystkich jest to, by ten szczyt przyniósł do Europy więcej bezpieczeństwa. Jak podkreślano w rozmowie, istnieje potrzeba większego zaangażowania krajów w działania mające na celu wzmocnienie bezpieczeństwa strategicznego.
Jak podkreślił kongresmen Robert Joseph Wittman jednym z istotnych zadań amerykańskich parlamentarzystów jest prowadzenie działań mających za zadanie wzmocnić i uczynić bardziej efektywną polsko-amerykańską współpracę wojskową. Kongresmen podkreślił, że oba nasze kraje tak samo postrzegają sytuację na Ukrainie i angażują się we wspólne działania mające na celu bezpieczeństwo globalne.
Obecna na spotkaniu Madeleine Bordallo zaznaczyła, że bardzo znaczące dla rozwoju dwustronnej współpracy są wspólne ćwiczenia wojskowe, w których uczestniczą żołnierze obu armii.
Kongresmen R.J. Wittman podziękował stronie polskiej za zaangażowanie w te przedsięwzięcia, które wzmacniają obronność NATO. Podkreślił, że dla Kongresu jednym z takich sygnałów było m.in. zwiększenie budżetu do 2 proc. PKB.
Kongresmeni złożyli podziękowania na ręce wicepremiera, ministra obrony narodowej za dotychczasową współpracę, podkreślając wysiłki Polski na rzecz misji w Kosowie, Iraku i Afganistanie.
Tekst: Bogumiła Piekut/ DKS MON
autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko/DKS MON
komentarze