moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Raróg – piloci F-16 w akcji

Najpierw musieli odeprzeć agresję hipotetycznego wroga, a potem przejść do kontrataku i ostatecznie rozbić nieprzyjaciela – tak właśnie trenowali piloci 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego. Ćwiczenie „Raróg-15” odbyło się w bazie w poznańskich Krzesinach.

– „Raróg-15” to największe w tym roku ćwiczenie 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego – mówi mjr Dariusz Rojewski, pełniący obowiązki rzecznika 2 SLT. W manewrach brali udział piloci F-16, którzy na co dzień stacjonują w bazach w Krzesinach i Łasku. Razem z nimi trenowali między innymi piloci MiG-29, Su-22 i załoga transportowego Herculesa. To oni właśnie wcielili się w rolę przeciwnika.

Ćwiczenie trwało blisko tydzień. Centrum wydarzeń była 31 Baza Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu-Krzesinach. – Pierwszy dzień upłynął pod znakiem przygotowań. Wówczas to rozwinięte zostało stanowisko dowodzenia i sprawdzone systemy łączności. Uczestnicy ćwiczenia raz jeszcze wysłuchali związanych z nim instrukcji. Całość zakończyła się apelem ewidencyjnym – opowiada mjr Rojewski. We wtorek żołnierze zdawali związane z zadaniem egzaminy praktyczne. Dzień później rozpoczęli działania bojowe.

Test gotowości do dyżuru NATO

– O szczegółach scenariusza nie mogę mówić, ponieważ objęte są tajemnicą. Najogólniej rzecz biorąc ćwiczyliśmy obronę przed agresją hipotetycznego wroga, a w kolejnych dniach przeszliśmy do ofensywy – mówi mjr Rojewski.

Główny ciężar zadania spoczywał na oficerach pracujących na stanowisku dowodzenia oraz pilotach. – Zgodnie z planem, każdej doby powinni oni brać udział w trzech misjach: dwóch dziennych oraz jednej nocnej – wyjaśnia mjr Rojewski. Lotnicy trenowali wybrane elementy walki. Zwykle przy tego rodzaju okazjach realizują misje Air-to-Air (walka powietrzna), Air-to-Ground (atakowanie celów znajdujących się na ziemi), czy Close Air Support (wsparcie dla jednostek lądowych).

Ważnym elementem ćwiczenia było tak zwane odtwarzanie gotowości samolotów do kolejnych misji. „Raróg-15” ma też duże znaczenie dla samej bazy. Służący w niej żołnierze ćwiczą procedury niezbędne do przyjęcia sojuszniczych sił wsparcia, gdyby Polska miała wobec nich pełnić rolę państwa gospodarza. – Główny cel, który przyświeca organizatorom to sprawdzenie gotowości żołnierzy i sprzętu wydzielanych do Sił Odpowiedzi NATO oraz Komponentu Powietrznego Sił Zadeklarowanych do NATO i UE – informuje mjr Rojewski.

Nad Polską i na północy Europy

Ćwiczenie „Raróg” organizowane jest co roku późną wiosną. Gospodarzami są na przemian bazy lotnicze w Poznaniu Krzesinach i Łasku. Obie podlegają 2 Skrzydłu Lotnictwa Taktycznego. To kluczowy związek taktyczny w polskiej armii. W 2 SLT służą między innymi piloci 48 samolotów wielozadaniowych F-16. W Krzesinach stacjonują na co dzień 32 tego typu maszyny, w Łasku – 16 kolejnych.

Choć „Raróg-15” to nie ćwiczenie międzynarodowe, można je jednak wpisać w szerszy kontekst. W czasie, gdy nasi piloci ćwiczyli nad Polską, ich koledzy z NATO i państw z Sojuszem współpracujących trenowali na północy Europy. Tam właśnie zorganizowane zostały manewry pod kryptonimem „Arctic Challenge”. Bierze w nich udział 115 samolotów oraz 3,5 tysiąca żołnierzy, między innymi ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemiec czy Francji. Gospodarzami są Norwegia, Szwecja i Finlandia.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: kpt. Krzysztof Nanuś

dodaj komentarz

komentarze


Polskie F-16 gotowe na Islandię
 
„Projekt Wojownik”, czyli skok do basenu
Pamięci kobiet z powstania warszawskiego
Powstanie było czymś niezwykłym
Wystawa plenerowa o powstaniach śląskich
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Course on Diplomacy
Cztery medale Polaków, w tym trzy marynarzy!
Polak najlepszym podoficerem NATO
Ruszyli do walki o naszą przyszłość
Kontyngent do zmiany
Legioniści w drodze po oficerskie gwiazdki
Świętuj razem z żołnierzami!
Javelin gwarantuje skuteczność
Afghanistan: Going Back Home
Zaalarmować świat, poświęcając siebie
Nagroda nie tylko od dowódcy
NATO ćwiczy w Gruzji
GROM, czyli gotowi ratować życie
Abramsy dla 1 Brygady
Kurs na dyplomację
Żeglarki wciąż liderkami, szóste miejsce pływaka
Sikorski–Majski, czyli układ, który uratował Sybiraków
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Lider po amerykańsku
Pół roku pod egidą ONZ
Wyścig zbrojeń nie ustaje
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Poligon na miarę XXI wieku
Afganistan. Czas wracać do domu
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Nowe książeczki wojskowe
Dwa zwycięstwa zapaśnika
Umowa na Mieczniki podpisana
BohaterON - wyślij kartkę do powstańca
Medalowy dzień Polaków!
NATO Andersa
Mamy złoto! Rewelacyjny bieg sztafety mieszanej
Wojenne losy Prymasa Tysiąclecia
Co ze sprawdzianem z WF?
Psy (w) WOT
Military Doctor 2021
Rusza PKW Islandia
Raki dla 12 Brygady
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Rozkaz: nie brać jeńców
Gotowi do przepraw i pomocy powodzianom
„Kormoran” ćwiczył na Bałtyku z pakistańską fregatą
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Żołnierze bez testów z WF-u
Żeglarki na kursie po medal
Szczyt NATO już w poniedziałek
Janina Takajszwili, zakonspirowana całe życie
Lecieć między graniami
Abrams – czołg niepokonany w walce
Cel: namierzyć okręt podwodny
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO