Wojskowa Akademia Techniczna posiada potencjał naukowy, który każe patrzeć na WAT jako przyszłego lidera modernizacji armii - mówił wicepremier, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak podczas wykładu w tej warszawskiej uczelni.
Minister Tomasz Siemoniak wygłosił w piątek wykład pt. „Modernizacja techniczna SZ RP a bezpieczeństwo i rozwój Polski” dla słuchaczy Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.
W trakcie swojego wystąpienia minister skupił się na przedstawieniu procesu modernizacyjnego oraz warunkach koniecznych do przeprowadzenia go skutecznie.
Wicepremier zaznaczył, że oprócz nakładów finansowych, starannego planowania, wymagana jest współpraca w układzie wojsko–przemysł–nauka, co może być gwarantem budowania własnych zdolności. Minister Siemoniak przypomniał, że w Polsce dzięki przyjętym rozwiązaniom ustawowym mamy zagwarantowane roczne finansowanie obronności na poziomie 1,95 PKB, a od roku 2016 będzie to wskaźnik 2%. Jak mówił szef resortu „ten dodatkowy 1mld przeznaczymy na innowacje i rozwój nowoczesnych technologii. W ostatnich latach realne wydatki na sprzęt i uzbrojenie wzrosły o 25%”. Wicepremier wielokrotnie podkreślał znaczącą rolę WAT przy formułowaniu decyzji o priorytetach modernizacyjnych. – Widzę WAT jako intelektualne, krajowe zaplecze eksperckie. Przed Wami dalsza szansa rozwoju – mówił Tomasz Siemoniak do słuchaczy uczelni. Jak dodał: - My obok najnowocześniejszej broni potrzebujemy nowoczesnego przemysłu i nowoczesnej nauki, która za tym stoki. I to zaplecze przy okazji modernizacji powinniśmy budować.
Minister obrony poinformował, że na przyszłe lata priorytetami modernizacyjnymi pozostaje rozwój cyberobrony, pozyskanie bezzałogowców oraz m.in. kosmicznych zaawansowanych technologii. Jak dodał wicepremier: – Wszystkie zadania i zdolności chcemy tam, gdzie to tylko możliwe, realizować w oparciu o rodzimy przemysł, gdyż bardzo nam zależy na jego rozwoju. Zapraszamy polską naukę do współpracy przy modernizacji armii. Znane są potrzeby modernizacyjne armii, a to daje możliwość długoletniego i planowego włączenia się w proces opracowywania i produkcji zaawansowanego uzbrojenia i sprzętu wojskowego - mówił wicepremier.
Proces modernizacji to drugi pod względem wielkości program inwestycyjny polskiego rządu, który może zdecydowanie wpłynąć na podniesienie potencjału skonsolidowanej branży zbrojeniowej w zakresie nie tylko utrzymania sprzętu, ale również generowania nowych rozwiązań. Silny sektor zbrojeniowy może stać się siłą napędową wzmocnienia polskiej gospodarki. Minister Siemoniak przypomniał o wizji tzw. wyżyny lotniczej z Radomiem, Łodzią i Dęblinem. – Ma ona duży potencjał i szanse na rozwój - to nowe miejsce na mapie gospodarczej Europy, gdzie inwestycje w związku z decyzjami dotyczącymi pozyskania nowego śmigłowca wielozadaniowego, zaowocują transferem technologii i stworzone będą nowe miejsca pracy - podkreślił wicepremier.
Oprac.: Dagmara Jarosławska, DKS MON
autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko/DKS MON
komentarze