moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Generał Wroński: lotnik z powołania

Jest instruktorem i pilotem klasy mistrzowskiej. W powietrzu spędził ponad 2700 godzin, pilotując śmigłowce Mi-2, Mi-24, Super Cobra, Gazelle i Apache. W Iraku dowodził pierwszą turą Samodzielnej Grupy Powietrzno-Szturmowej i wykonał tam 76 lotów bojowych. Za kilka dni gen. bryg. pil. Dariusz Wroński rozstanie się z mundurem. W armii służył 36 lat.

– To lotnik z krwi i kości. Pilot z powołania – przyznaje ppłk pil. Grzegorz Matejuk, szef szkolenia 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych w Inowrocławiu. Od lutego 2014 roku jej dowódcą jest generał Wroński.

Lider lotnictwa

– W imieniu wszystkich żołnierzy dziękuję panu za ponad 35 lat wzorowej służby, za godne reprezentowanie biało-czerwonej szachownicy, lotnictwa wojskowego i Sił Zbrojnych RP tak w powietrzu, jak i na lądzie, na licznych ćwiczeniach i treningach – mówił podczas uroczystego pożegnania gen. Lech Majewski, dowódca generalny RSZ. – Jestem przekonany, że podwładni zapamiętają pana nie tylko jako doświadczonego lotnika i oficera, lecz także jako prekursora nowych koncepcji funkcjonowania lotnictwa śmigłowcowego oraz prawdziwego lidera i przywódcę.

Generał Wroński urodził się w Ostaszewie w 1960 roku. Z lotnictwem związał się w 1979 roku, kiedy rozpoczął naukę w Wyższej Oficerskiej Szkole Lotniczej w Dęblinie (dzisiaj Wyższa Szkoła Oficerska SP). Szkołę Orląt ukończył jako podporucznik – pilot śmigłowca.

Służbę rozpoczął w 49 Pułku Śmigłowców Bojowych w Pruszczu Gdańskim. W jednostce zajmował szereg stanowisk, od dowódcy klucza po dowódcę pułku. – Poznałem go jako kapitana w Pruszczu Gdańskim, do którego trafiłem po promocji w 1996 roku – wspomina ppłk Matejuk. – Spotkaliśmy się na lotnisku. Kocha latanie, więc właśnie tam najczęściej można go było zobaczyć.

Brał udział w wielu międzynarodowych szkoleniach i ćwiczeniach. M.in. w 2001 roku szkolił się we Francji w działaniach bojowego poszukiwania i ratownictwa na polu walki. W 2004 roku poleciał do Fort Bragg w Stanach Zjednoczonych, gdzie ćwiczył działania w warunkach bojowych wspólnie z siłami koalicyjnymi.

Za ponadprzeciętne zaangażowanie i poświęcenie w służbie został uhonorowany prestiżowym wyróżnieniem ministra obrony w bezpieczeństwie lotniczym za 2005 rok.

Bojowe loty w Iraku

W 2005 roku stworzył Samodzielną Grupę Powietrzno-Szturmową, która miała wzmocnić Polski Kontyngent Wojskowy w Iraku. Był tym samym dowódcą pierwszego od 1987 roku, czyli od zakończenia misji humanitarnej w Etiopii, polskiego pododdziału śmigłowcowego działającego za granicą. Właśnie na misji wykonał 76 lotów bojowych, za co dostał odznaczenie lotnicze – gapę pilota z zielonym wieńcem. – Dla pilotów jest autorytetem. Ma ogromną wiedzę i umiejętności. Jest zawsze spokojny i opanowany – opisuje ppłk Matejuk.

W 2008 roku gen. Wroński stanął na czele powietrznych kawalerzystów z Tomaszowa Mazowieckiego. Pod jego dowództwem 25 Brygada otrzymała najwyższe wyróżnienie – Znak Honorowy Sił Zbrojnych. Kawalerzystów przygotowywał także do misji w Afganistanie i Czadzie. W składzie 25 Brygady utworzył Ośrodek Szkolenia Aeromobilno-Spadochronowego i zaczął przygotowania do budowy tunelu aerodynamicznego do szkolenia skoczków spadochronowych.

W 2010 roku został szefem wojsk aeromobilnych, a trzy lata później szefem szkolenia wojsk lądowych. Służył także jako szef zarządu wojsk aerobilnych i zmotoryzowanych w Dowództwie Generalnym RSZ.

W poniedziałek, zgodnie z ceremoniałem wojskowym, wykonał swój pożegnalny lot na śmigłowcu Mi-24. Na stanowisku dowódcy 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych zastąpi go czasowo płk Wiesław Franczak.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Mirosław Gawroński/ Aviateam.pl, mjr Robert Siemaszko/ DPI MON

dodaj komentarz

komentarze


Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
 
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Polki pobiegły po srebro!
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Flota Bayraktarów w komplecie
Orzeł dla bohaterów
W obronie wschodniej flanki NATO
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Na straży nieba
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Pytania o europejską tarczę
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Wojskowe Oscary przyznane!
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
I zdobyliśmy!
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Serwis K9 w Polsce
„Pierwsza Drużyna” na start
Abramsy w pętli
Bohater odtrącony
Po przeprawie ruszyli do walki
Krwawa noc pośród puszczy
Wojna w świętym mieście, epilog
Ameryka daje wsparcie
Pływacy i maratończycy na medal
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Gry wojenne w szkoleniu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Broń Hitlera w rękach AK
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Więcej hełmów dla żołnierzy
Armia Andersa w operacji „Honker”
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Mobilne dowodzenie
Polska wiktoria na Monte Cassino
Śladami ojca
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Pierwsi na oceanie
NATO on Northern Track
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Układ nerwowy Mieczników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
„Ta ziemia do Polski należy…”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO