moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rada Bezpieczeństwa: tak dla strategii

„Plan wzmocnienia bezpieczeństwa państwa” odpowiada na współczesne zagrożenia – uznał prezydent Bronisław Komorowski i zapowiedział budowanie szerokiej koalicji politycznej na rzecz jego realizacji. W środę o dokumencie dyskutowała Rada Bezpieczeństwa Narodowego.


Dokument przygotowany przez MON i BBN jest odpowiedzią na toczący się za wschodnią granicą konflikt rosyjsko-ukraiński. We wtorek strategię przyjął rząd. Główne założenia planu przedstawił dziś Radzie wicepremier Tomasz Siemoniak, szef MON.

Prezydent, który przewodniczył posiedzeniu Rady, zapowiedział, że będzie zabiegał o poparcie dla programu wszystkich liczących się sił politycznych, także partii opozycyjnych. Będzie ono potrzebne m.in. przy przyjmowaniu przez parlament ustawy zwiększającej od 2016 roku wydatki na obronę z 1,95 proc. na 2 proc. PKB. Po zakończeniu spotkania prezydent powiedział, że konieczne będzie ustalenie „planu minimum wspólnego działania na rzecz strategicznego wzmocnienia systemu bezpieczeństwa Polski”.

– Zamierzam w tym obszarze być aktywny i wspierać możliwości budowania szerokiego porozumienia, wykraczającego poza obszar czysto koalicyjnego porozumienia w sprawie obronności, tak by uniknąć albo przynajmniej zminimalizować różnego rodzaju skutki podmuchów polityczno-wyborczych dla spraw obronności i bezpieczeństwa – podkreślał prezydent. Nawiązał do przyszłorocznych wyborów: prezydenckich i parlamentarnych. Zdaniem prezydenta kampania wyborcza może zburzyć jedność konieczną do realizowania strategii wzmacniania bezpieczeństwa kraju. – Osiągnięcie szerokiego porozumienia wszystkich sił politycznych jest jednak możliwe – przekonywał Komorowski i przypomniał, że już w 2001 roku wszystkie partie poparły plan modernizacji technicznej Sił Zbrojnych oraz ustawę gwarantującą nakłady na obronność na poziomie 1,95 proc. PKB.

Prezydent nazwał plan wzmacniania bezpieczeństwa „adekwatnym zarówno do możliwości Polski, jak i do obecnych zagrożeń”. Nie ujawnił jednak szczegółów, bo strategia jest dokumentem tajnym. Do publicznej wiadomości podano jedynie jej najważniejsze założenia.  – Rada zgodnie uznała, że priorytetem jest zamysł zbudowania w Polsce własnego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej – relacjonował po spotkaniu Bronisław Komorowski. W przyszłym roku MON ma rozstrzygnąć przetarg na dostawę systemu obrony powietrznej średniego zasięgu „Wisła”. W 2015 roku ma się także rozpocząć procedura dotycząca kupna rakiet systemu obrony powietrznej krótkiego zasięgu „Narew”.

Innym elementem, który ma przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa Polski, jest rozwój infrastruktury wojskowej. Na taką konieczność wskazywały także ustalenia ze szczytu NATO, który miał miejsce we wrześniu w Newport. Budowa dróg, sieci baz paliwowych czy poprawa infrastruktury lotniczej częściowo będzie finansowana ze środków natowskich. Sojusznicy będą mieli prawo korzystać z niej w razie zagrożenia.

Na spotkaniu omawiano także organizację ćwiczenia pod kryptonimem „Kraj 2015”. Ma ono sprawdzić „skuteczność kierowania obroną państwem”. Wśród zadań wytyczonych w strategii znalazły się także – o czym mówił gen. Stanisław Koziej, szef BBN – podejmowanie inicjatyw społecznych głównie w środowiskach proobronnych. – Ewentualna społeczna aktywność wojskowa nie może funkcjonować poza regularnymi siłami zbrojnymi, jako lokalne grupy zbrojne broniące ludności. Jednakże sama idea terytorialnych oddziałów wojskowych powinna zostać wdrożona – podkreślał minister Koziej.

W dzisiejszym posiedzeniu Rady – prócz prezydenta – brali udział premier, marszałek Sejmu, ministrowie obrony, spraw wewnętrznych i spraw zagranicznych oraz przedstawiciele ugrupowań parlamentarnych. Rada Bezpieczeństwa Narodowego to konstytucyjny organ doradczy prezydenta.

JT

autor zdjęć: Eliza Radzikowska-Białobrzewska / prezydent.pl

dodaj komentarz

komentarze

~12 baza lotnicza
1418310480
Przepraszam,ale do piły jest 60 km ,po drugie tu chodzi głównie o przejezdność i remont linii,po trzecie ,wojsko jest instytucją budżetową także zawsze bedzie miało środki nie zależnie,ile jest potrzeba to się robi i nikt nie patrzy na koszty,po czwarte są jeszcze mieszkańcy którzy by mogli zagłosować za szynowym transportem publicznym,po piąte ,gdzie jest aspekt ochrony środowiska-ekologia a po szóste gdzie jest więcej informcji na temat opłacalności i po siódme czy komenda w przyszłości skorzysta z dostaw koleją,czy to już poczatek konca tej linii i sposobu dostaw,dziękuję.
D9-B5-DC-CE
~Katol
1418285340
~12 baza lotnicza - kołowy jest tańszy. Na 45 km to się na 100 % nie opłaca koleją. Wbij się w temat a zobaczysz.
4B-26-E9-39
~12 baza lotnicza
1418227680
Zamiast przywrócić przejezdność linii kolejowej kalisz pomorski-złocieniec i wozić paliwo koleją ,to wożą samochodami do 12 bazy lotniczej,nie liczą się mieszkańcy którzy mogliby w przyszłości skorzystać z szynobusów,nie liczy się środowisko-Tam akurat jest słynny bioregion,NiE LICZĄ SiĘ KOSZTY na armie .Podatnicy dzięki wam nas stać na wszystko.
D9-B5-DC-CE

Zimowy sprawdzian podchorążych
 
Lista trupich główek
Offset dla „Wisły”
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Polska przystań brytyjskich jeńców
Wojna o porządek świata
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Wielki test w West Point coraz bliżej
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Eurofightery znowu w Polsce
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Mocny sygnał od NATO
Tajna misja polskiej agentki
Air Show ’25 – do zobaczenia
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Leopardy jadą na poligon
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Nowy szef CWCR
Zachód przeciwko „korsarzom”
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Podwójny Półmaraton Komandosa
Kleszcze dla wojska
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Którą drogą do armii?
Palmiry – miejsce kaźni
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Zamiana po włosku
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Szczury Pustyni dotarły do Polski
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Dobrowolsi – czas start!
Abramsy pod dobrą opieką
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Wojenny bohater na szubienicy
Nowoczesna łączność dla armii
Bruksela przed szczytem
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO