moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rada Bezpieczeństwa: tak dla strategii

„Plan wzmocnienia bezpieczeństwa państwa” odpowiada na współczesne zagrożenia – uznał prezydent Bronisław Komorowski i zapowiedział budowanie szerokiej koalicji politycznej na rzecz jego realizacji. W środę o dokumencie dyskutowała Rada Bezpieczeństwa Narodowego.


Dokument przygotowany przez MON i BBN jest odpowiedzią na toczący się za wschodnią granicą konflikt rosyjsko-ukraiński. We wtorek strategię przyjął rząd. Główne założenia planu przedstawił dziś Radzie wicepremier Tomasz Siemoniak, szef MON.

Prezydent, który przewodniczył posiedzeniu Rady, zapowiedział, że będzie zabiegał o poparcie dla programu wszystkich liczących się sił politycznych, także partii opozycyjnych. Będzie ono potrzebne m.in. przy przyjmowaniu przez parlament ustawy zwiększającej od 2016 roku wydatki na obronę z 1,95 proc. na 2 proc. PKB. Po zakończeniu spotkania prezydent powiedział, że konieczne będzie ustalenie „planu minimum wspólnego działania na rzecz strategicznego wzmocnienia systemu bezpieczeństwa Polski”.

– Zamierzam w tym obszarze być aktywny i wspierać możliwości budowania szerokiego porozumienia, wykraczającego poza obszar czysto koalicyjnego porozumienia w sprawie obronności, tak by uniknąć albo przynajmniej zminimalizować różnego rodzaju skutki podmuchów polityczno-wyborczych dla spraw obronności i bezpieczeństwa – podkreślał prezydent. Nawiązał do przyszłorocznych wyborów: prezydenckich i parlamentarnych. Zdaniem prezydenta kampania wyborcza może zburzyć jedność konieczną do realizowania strategii wzmacniania bezpieczeństwa kraju. – Osiągnięcie szerokiego porozumienia wszystkich sił politycznych jest jednak możliwe – przekonywał Komorowski i przypomniał, że już w 2001 roku wszystkie partie poparły plan modernizacji technicznej Sił Zbrojnych oraz ustawę gwarantującą nakłady na obronność na poziomie 1,95 proc. PKB.

Prezydent nazwał plan wzmacniania bezpieczeństwa „adekwatnym zarówno do możliwości Polski, jak i do obecnych zagrożeń”. Nie ujawnił jednak szczegółów, bo strategia jest dokumentem tajnym. Do publicznej wiadomości podano jedynie jej najważniejsze założenia.  – Rada zgodnie uznała, że priorytetem jest zamysł zbudowania w Polsce własnego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej – relacjonował po spotkaniu Bronisław Komorowski. W przyszłym roku MON ma rozstrzygnąć przetarg na dostawę systemu obrony powietrznej średniego zasięgu „Wisła”. W 2015 roku ma się także rozpocząć procedura dotycząca kupna rakiet systemu obrony powietrznej krótkiego zasięgu „Narew”.

Innym elementem, który ma przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa Polski, jest rozwój infrastruktury wojskowej. Na taką konieczność wskazywały także ustalenia ze szczytu NATO, który miał miejsce we wrześniu w Newport. Budowa dróg, sieci baz paliwowych czy poprawa infrastruktury lotniczej częściowo będzie finansowana ze środków natowskich. Sojusznicy będą mieli prawo korzystać z niej w razie zagrożenia.

Na spotkaniu omawiano także organizację ćwiczenia pod kryptonimem „Kraj 2015”. Ma ono sprawdzić „skuteczność kierowania obroną państwem”. Wśród zadań wytyczonych w strategii znalazły się także – o czym mówił gen. Stanisław Koziej, szef BBN – podejmowanie inicjatyw społecznych głównie w środowiskach proobronnych. – Ewentualna społeczna aktywność wojskowa nie może funkcjonować poza regularnymi siłami zbrojnymi, jako lokalne grupy zbrojne broniące ludności. Jednakże sama idea terytorialnych oddziałów wojskowych powinna zostać wdrożona – podkreślał minister Koziej.

W dzisiejszym posiedzeniu Rady – prócz prezydenta – brali udział premier, marszałek Sejmu, ministrowie obrony, spraw wewnętrznych i spraw zagranicznych oraz przedstawiciele ugrupowań parlamentarnych. Rada Bezpieczeństwa Narodowego to konstytucyjny organ doradczy prezydenta.

JT

autor zdjęć: Eliza Radzikowska-Białobrzewska / prezydent.pl

dodaj komentarz

komentarze

~12 baza lotnicza
1418310480
Przepraszam,ale do piły jest 60 km ,po drugie tu chodzi głównie o przejezdność i remont linii,po trzecie ,wojsko jest instytucją budżetową także zawsze bedzie miało środki nie zależnie,ile jest potrzeba to się robi i nikt nie patrzy na koszty,po czwarte są jeszcze mieszkańcy którzy by mogli zagłosować za szynowym transportem publicznym,po piąte ,gdzie jest aspekt ochrony środowiska-ekologia a po szóste gdzie jest więcej informcji na temat opłacalności i po siódme czy komenda w przyszłości skorzysta z dostaw koleją,czy to już poczatek konca tej linii i sposobu dostaw,dziękuję.
D9-B5-DC-CE
~Katol
1418285340
~12 baza lotnicza - kołowy jest tańszy. Na 45 km to się na 100 % nie opłaca koleją. Wbij się w temat a zobaczysz.
4B-26-E9-39
~12 baza lotnicza
1418227680
Zamiast przywrócić przejezdność linii kolejowej kalisz pomorski-złocieniec i wozić paliwo koleją ,to wożą samochodami do 12 bazy lotniczej,nie liczą się mieszkańcy którzy mogliby w przyszłości skorzystać z szynobusów,nie liczy się środowisko-Tam akurat jest słynny bioregion,NiE LICZĄ SiĘ KOSZTY na armie .Podatnicy dzięki wam nas stać na wszystko.
D9-B5-DC-CE

Wybierz się na wojskowe studia
 
Ostatnie dni kampanii 1939
Test mobilności 12 Dywizji
Ogień na alpejskich szczytach
Advantages of Efficient Organization
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Wilk na poligonie
Będzie więcej oddziałów przygotowania wojskowego
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Współpraca i wspólna pamięć
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Course on Diplomacy
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Legia Akademicka po raz piąty
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Żołnierze bez testów z WF-u
Sztandar dla krakowskich żandarmów
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Polityka nie znosi próżni
Więcej żołnierzy na granicy
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Szef MON-u w Forcie Sill
„Kormoran” zagraniczny debiut ma za sobą
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Ciężki, ale sprytny. Kolejny z rodziny KTO
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Zbrodnia w Zakroczymiu
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Gala stulecia „Polski Zbrojnej”
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
„Ryś ‘21”, czyli przerzut wojsk
Dołącz do sportowców w mundurach!
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Strzelec do zadań specjalnych
Przeprawa przez Narew
Czy mur powstrzyma falę uchodźców?
Polsko-tureckie obrady
Black Hawk na potrzeby GROM-u
Emerytura wypłacana w … karmie
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Na granicy stratosfery
Polscy żandarmi wspierają Gruzinów
Wirtualne strzelanie, realne efekty
Szef MON odwiedził USA
Ciemne strony Facebooka
W jedynym słusznym kierunku
Maraton po bieszczadzkich bezdrożach
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Duch Invictus jest, czas na formę
Ziemia z misji na pamiątkę
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
KFOR: wyższy stopień gotowości
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Uzbrojenie dla „Kormoranów”
Afganistan. Czas wracać do domu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO