moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Prezydent podpisał Strategię Bezpieczeństwa

To dokument, który wyznaczy zmiany i kierunki działania ważne z punktu widzenia sytuacji, w której się znaleźliśmy jako państwo i naród – mówił prezydent Bronisław Komorowski po zatwierdzeniu „Strategii bezpieczeństwa narodowego”. To kompleksowa analiza stanu bezpieczeństwa kraju i jego zagrożeń, nie tylko militarnych.


„Strategię bezpieczeństwa narodowego” prezydent Bronisław Komorowski podpisał w Belwederze w obecności szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisława Kozieja oraz wicepremiera i ministra obrony Tomasza Siemoniaka.

Dokument przygotował międzyresortowy zespół specjalistów, którzy nad „Strategią… ” pracowali od września 2013 roku. Opisują oni interesy narodowe i główne cele w dziedzinie bezpieczeństwa kraju, wskazując, jak Polska może te cele osiągnąć.   

Zmiany na Wschodzie

–  Wspólnie wyciągamy wnioski z tego, co się zmieniło na gorsze na wschód od Polski, gdzie pojawił się nie tylko obszar niestabilności, ale i obszar, w którym widać, że nastąpiły zmiany złe, jak wszystko wskazuje – trwałe, które pogarszają stan bezpieczeństwa na wschód od naszej granicy – mówił Bronisław Komorowski.


Kompleksowa analiza przedstawia stan bezpieczeństwa i zagrożenia kraju. Dotyczą one zarówno zagrożeń militarnych, jak i pozamilitarnych, np. w energetyce. „Strategia… ” wskazuje jednocześnie kierunki i sposoby wzmacniania bezpieczeństwa. 

Trzy priorytety

Wśród trzech priorytetów „Strategii bezpieczeństwa narodowego” znalazły się działania na rzecz: skoncentrowania wysiłków na zapewnieniu bezpieczeństwa obywatelom oraz terytorium państwa; wspieranie konsolidacji NATO wokół funkcji obronnej, w tym strategiczne wzmocnienie jego wschodniej flanki; wzmocnienie ONZ i odbudowa znaczenia OBWE.

Autorzy „Strategii… ” podkreślają, że dla bezpieczeństwa Polski ważne jest także „pogłębianie procesów integracyjnych UE, tak aby dysponowała ona odpowiednim potencjałem bezpieczeństwa, w tym obronnym”. Wskazują także potrzebę ściślejszej współpracy między NATO a UE.

USA – strategiczny partner

W myśl dokumentu strategicznym partnerem dla Polski pozostaną Stany Zjednoczone, przy czym mamy zabiegać o obecność wojsk NATO (głównie USA) w państwach wschodniej flanki. Dokument zaleca także „rozwijanie bliskiej współpracy z sąsiadami”. „W relacjach z Rosją istotne będzie rozwiązywanie trudnych spraw z uwzględnieniem standardów prawa międzynarodowego” – podkreślają autorzy „Strategii… ”.  

Wzmocnienie systemu obronności kraju ma nastąpić głównie poprzez włączenie w jeden zintegrowany system różnych instytucji poza armią. Chodzi głównie o organizacje pozarządowe i wszystkie służby mundurowe. Za realizację „Strategii… ” odpowiadać będą przede wszystkim ministrowie, kierownicy urzędów centralnych, wojewodowie, organy samorządu terytorialnego.

Jednym z kolejnych zadań związanych z bezpieczeństwem Polski będzie stworzenie tajnej dyrektywy obronnej, a także dokumentów i decyzji dotyczących rozwoju sił zbrojnych.

Zatwierdzona przez prezydenta „Strategia bezpieczeństwa narodowego” zastąpi poprzednią strategię z 2007 roku. Po raz pierwszy tego typu dokument opracowano w 1989 roku, od tego czasu jest on aktualizowany co 5–7 lat.

Ewa Korsak

autor zdjęć: chor. Artur Zakrzewski/ DPI MON

dodaj komentarz

komentarze

~Katol
1415783340
~Strzelec - nie każdy ochotnik powinien dostać broń do ręki. Dałbym duże możliwości . Najrozsądniejszych szkoliłbym na Spik'e,
4B-26-E9-39
~Strzelec
1415263740
Odbudujmy Armię Krajową. Potencjał jest w organizacjach paramilitarnych. Szczeble tworzenia to gmina , powiat, województwo. Wykorzystajmy młodych ochotników, bo tylko w ochotnikach jest jeszcze nadzieja na realizację szczytnych celów.
CA-E2-0A-DA
~ja
1415212860
To dziwne że temat zagrożenia ze strony islamistów umyka politykom. Wroga dopatrujemy się za naszą wschodnią granicą a wróg tak naprawdę już tu jest, buduje meczety i omamia kraje UNII Europejskiej swoją "RELIGIĄ MIŁOŚCI" i "świętą księgą - KORANEM" Narody Europy, w tym także Polska zapłacą za tę krótkowzroczność bardzo drogo. Będzie, już niedługo, za późno na działania.
0E-5C-0F-F9

KFOR: wyższy stopień gotowości
 
Ciężki, ale sprytny. Kolejny z rodziny KTO
Ogień na alpejskich szczytach
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Żołnierze bez testów z WF-u
Zbrodnia w Zakroczymiu
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Polscy żandarmi wspierają Gruzinów
Wirtualne strzelanie, realne efekty
Przeprawa przez Narew
Legia Akademicka po raz piąty
Będzie więcej oddziałów przygotowania wojskowego
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Emerytura wypłacana w … karmie
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Wilk na poligonie
W jedynym słusznym kierunku
Więcej żołnierzy na granicy
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Wybierz się na wojskowe studia
Polsko-tureckie obrady
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Strzelec do zadań specjalnych
Black Hawk na potrzeby GROM-u
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Course on Diplomacy
Duch Invictus jest, czas na formę
Na granicy stratosfery
UE o wspólnym bezpieczeństwie
„Kormoran” zagraniczny debiut ma za sobą
Ostatnie dni kampanii 1939
Sztandar dla krakowskich żandarmów
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Szef MON odwiedził USA
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Szef MON-u w Forcie Sill
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Ziemia z misji na pamiątkę
Czy mur powstrzyma falę uchodźców?
Afganistan. Czas wracać do domu
Maraton po bieszczadzkich bezdrożach
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Dołącz do sportowców w mundurach!
Gala stulecia „Polski Zbrojnej”
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Ciemne strony Facebooka
Advantages of Efficient Organization
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
„Ryś ‘21”, czyli przerzut wojsk
Uzbrojenie dla „Kormoranów”
Polityka nie znosi próżni
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Współpraca i wspólna pamięć
Test mobilności 12 Dywizji
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO