Osiem medali wywalczyli reprezentanci Wojska Polskiego na mistrzostwach świata w maratonie, które odbyły się w holenderskim Eindhoven. Indywidualnie zajęli wszystkie miejsca na podium. W rywalizacji drużynowej wśród mężczyzn i kobiet zdobyli złote medale. Tytuły mistrzowskie wywalczyli st. mar. Marcin Chabowski i szer. Iwona Lewandowska.
Reprezentanci Polski na trasie. Od lewej: szer. Mariusz Giżyński, st. szer. Henryk Szost oraz st. mar. Marcin Chabowski.
O medale w 46. Wojskowych Mistrzostwach Świata w Maratonie rywalizowali reprezentanci 21 armii. Czempionat odbył się w ramach ogólnodostępnego biegu na 42 km 195 m. Startowało w nim blisko 20 tysięcy zawodników i zawodniczek.
Polskie zawodniczki wywalczyły komplet medali indywidualnych oraz zdobyły złoto drużynowo, były też najlepsze w kategorii open. Szer. Iwona Lewandowska na mecie uzyskała czas 2 godz. 28 min 33 s. Druga – z wynikiem 2 godz. 32 min 6 s – była szer. Olga Kalendarova-Ochal, a trzecia finiszowała – 20 s za wicemistrzynią świata – st. szer. Monika Stefanowicz. Wszystkie są reprezentantkami Wojskowego Zespołu Sportowego z Poznania.
W biegu panów w kategorii otwartej maratonu triumfował 24-letni Etiopczyk Tilahun Regassa. Dwa kolejne miejsca zajęli Kenijczycy: drugie Jonathan Maiyo, a trzecie Alfers Lagat. Nie są oni jednak żołnierzami. W tej kategorii w maratonie triumfował st. mar. Marcin Chabowski z czasem 2 godz. 15 min 4 s. Zawodnik gdyńskiego WZS w klasyfikacji open maratonu był ósmy. Tuż za nim w obu klasyfikacjach (open i wojskowych mistrzostw) uplasował się rekordzista Polski w maratonie st. szer. Henryk Szost. Natomiast brązowy medal w wojskowym czempionacie wywalczył szer. Mariusz Giżyński. Szost i Giżyński są reprezentantami poznańskiego WZS.
Polskie podium mistrzostw świata. Od lewej stoją: szer. Olga Kalendarova- Ochal, szer. Iwona Lewandowska oraz st. szer. Monika Stefanowicz.
– Zdobyliśmy wszystko, co było do zdobycia. Rywalom nie daliśmy żadnych szans. Cieszę się z ośmiu medali i czasów jakie uzyskali nasi reprezentanci – mówi płk Wojciech Duchiński, kierownik reprezentacji Wojska Polskiego. Pułkownik sam zresztą również wystartował w maratonie. – Na szczególną pochwałę zasługuje Iwona Lewandowska, która do dwóch złotych medali dorzuciła jeszcze rekord wojskowych mistrzostw świata – dodał płk Duchiński.
Przed rokiem na wojskowym czempionacie w Paramaribo, stolicy Surinamu, biało-czerwoni wywalczyli trzy medale. Złoty drużyna – w składzie: szer. Błażej Brzeziński, st. szer. Arkadiusz Gardzielewski, szer. Mariusz Giżyński i plut. Michał Kaczmarek – i dwa srebrne: szer. Błażej Brzeziński i szer. Olga Kalendarova-Ohal.
Maraton w holenderskim mieście Eindhoven odbywa się od 1959 roku. W tym roku zorganizowano go po raz 31. Od 1982 roku wprowadzono klasyfikację dla pań. Rekord trasy wśród mężczyzn ustanowił w 2012 roku Kenijczyk Dickson Chumba – 2 godz. 5 min 46 s, a najlepszy wynik w rywalizacji pań – 2.24,33 – miała w 2011 roku Kenijka Georginia Rono.
Sylwetki podwójnych mistrzów świata
St. mar. Marcin Chabowski (28 lat). Jest mistrzem Europy juniorów z 2005 roku w biegu na 3000 m z przeszkodami. W tym samym roku wywalczył też złoto w drużynie na mistrzostwach Europy juniorów w biegach przełajowych.
Jest czterokrotnym mistrzem Polski w crossie (w latach: 2007, 2008, 2010 i 2011) i dwukrotnym na 10 000 m (w latach: 2008, 2009). Zdobył też dwa tytuły mistrzowskie w biegu ulicznym na 10 km (w latach: 2010, 2011) i jeden w półmaratonie w 2011 roku. W kolejnym zaś uzyskał piąty wynik w historii polskiego maratonu – 2 godz. 10 min 7 s – i nominację na igrzyska w Londynie, jednak z powodu kontuzji nie pojechał na zawody. W wojsku jest od 2009 roku – od początku w gdyńskim Wojskowym Zespole Sportowym.
Szer. Iwona Lewandowska (29 lat). Dwukrotna wojskowa mistrzyni świata. W długodystansowych biegach ulicznych startuje od 2009 roku. W latach 2012 i 2013 wywalczyła cztery złote medale (po dwa indywidualnie i drużynowo) podczas Wojskowych Mistrzostw Europy w biegu na 20 km (czempionat odbywa się w Paryżu w ramach prestiżowego międzynarodowego biegu pn. „Paris 20 km”).
W tym roku wraz z koleżankami z reprezentacji Wojska Polskiego – szer. Olgą Kalendarovą-Ochal i st. szer. Moniką Stefanowicz – zdobyła w Bejrucie tytuł drużynowych wojskowych mistrzyń świata w biegach przełajowych. Indywidualnie w czempionacie w Libanie również stanęła na najwyższym stopniu podium. Ponadto w 2014 roku w Bielsku-Białej została mistrzynią Polski w biegu na 10 km. Na tym samym dystansie triumfowała też m.in. w imprezie biegowej „Biegnij Warszawo” w latach 2010, 2011, 2012 i 2013 roku. Z wojskiem związała się przed dwoma laty. Po zakończeniu służby przygotowawczej do Narodowych Sił Rezerwowych została wcielona do Wojskowego Zespołu Sportowego w Poznaniu.
autor zdjęć: mł. chor. Robert Banach
komentarze