moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nóż komandosa dla „niebieskich beretów”

Pierwsze cztery miejsca w XVIII Biegu Przełajowym o Nóż Komandosa pamięci gen. broni Włodzimierza Potasińskiego wywalczyli reprezentanci 7 Brygady Obrony Wybrzeża. Na dystansie 10 km triumfował szer. Tomasz Grycko. Drugi był st. kpr. Błażej Król, trzeci szer. Grzegorz Skocelas, a czwarty st. kpr. Artur Pelo. Bieg pań na 5 km wygrała policjantka Anna Wojtulewicz.

Bieg w lublinieckim Kokotku był jednocześnie mistrzostwami służb mundurowych w crossie. Na mecie czempionatu zameldowało się 595 zawodników i 39 zawodniczek. W biegu wystartowało też 59 cywilów (43 mężczyzn i 16 kobiet). W klasyfikacji drużynowej mistrzostw znalazło się 118 trzyosobowych drużyn. Najlepszy team wystawił 1 Lęborski Batalion Zmechanizowany 7 Brygady Obrony Wybrzeża. Drugie miejsce zajęła drużyna Komendy Głównej Policji, a trzecie – zespół 12 Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina. Ekipa gospodarzy – Jednostki Wojskowej Komandosów –wywalczyła czwartą lokatę. Jej lider – kpr. Jacek Bajda był najszybszym żołnierzem wojsk specjalnych i w nagrodę otrzymał puchar przechodni im. gen. broni Włodzimierza Potasińskiego. Nagroda została ufundowana przez żonę śp. generała Martę Murzańską-Potasińską.

Film: Jacek Szustakowski/ portal polska-zbrojna.pl

Żołnierze w niebieskich beretach

W imprezie organizowanej przez Wojskowy Klub Biegacza Meta Lubliniec i JWK po raz drugi z rzędu triumfował szeregowy Tomasz Grycko. Reprezentant 1 Lęborskiego Batalionu Zmechanizowanego wraz z kolegami z 7 Brygady Obrony Wybrzeża na XVIII Bieg Przełajowy o Nóż Komandosa przyjechał tuż przed startem. Sportowcy wybrali się w podróż do Lublińca tuż po ceremonii zakończenia jesiennej Spartakiady Wojska Polskiego w Zegrzu.

W tym roku start wyznaczony został na rozległej polanie. Widok rozstawionych na szerokość około stu metrów zawodników w mundurach robił wrażenie. Tuż po starcie na czoło wysunął się szeregowy Tomasz Grycko. – Pierwszy kilometr pobiegłem bardzo szybko. Poniżej trzech minut na 2,59 – mówi zwycięzca XVIII Biegu Przełajowego o Nóż Komandosa. – Nasza drużyna była w tym roku bardzo mocna. Świetnie spisał się nasz najmniej doświadczony kolega Grzegorz Skocelas, który na mecie był trzeci – relacjonuje szer. Tomasz Grycko.

Zwycięzca biegu pokonał dystans 10 km w 35 min 25 s. Na mecie wyprzedził o ponad dwie minuty st. kpr. Błażeja Króla (również z 1 Lęborskiego Batalionu Zmechanizowanego 7 Brygady Obrony Wybrzeża). Trzeci – z czasem 38,13 min – był szer. Grzegorz Skocelas (z Batalionu Dowodzenia 7 BOW), a czwarty – z wynikiem 38,37 min – st. kpr. Artur Pelo (1 Lęborski Batalion Zmechanizowany 7 BOW).

Zwycięzcy przyznają jednak, że trasa biegu była w tym roku stosunkowo łatwa. – Poprzednio często biegliśmy pod górę, teraz pokonywaliśmy głównie płaski teren. Zdarzyło mi się nawet, że z rozpędu chciałem pobiec pod jedną górkę, ale sędziowie skierowali mnie w inną stronę. Standardowo zahaczyliśmy o wydmę w lesie, ale tylko jeden raz, a nie trzy jak przed rokiem – opowiada st. kpr. Błażej Król.

Weterani i panie w mundurach

W stawce 638 panów, którzy zameldowali się na mecie 18. edycji Biegu o Nóż Komandosa, byli również goście zagraniczni z Turcji, USA i Słowacji. Wśród jego uczestników byli również weterani misji poszkodowani poza granicami kraju. Po raz pierwszy w historii biegu wprowadzono dla nich oddzielna klasyfikację. Wygrał ją kpt. rez. Sławomir Konopka (83. miejsce w mistrzostwach służb mundurowych) przed ppłk. Tomaszem Zdziarskim.

Bieg w lublinieckim Kokotku ukończyło też 55 pań biegnących w pełnym umundurowaniu (polowym lub ćwiczebnym) i w butach o wojskowym kroju z minimum osiemnastocentymetrową cholewką. Najszybszą z nich w klasyfikacji mistrzostw służb mundurowych była policjantka sierż. Anna Wojtulewicz, zwyciężczyni biegu sprzed dwóch lat. Na finiszu wyprzedziła o 9 s szer. Karolinę Pilarską z WKB Meta Lubliniec, która po raz pierwszy w swojej karierze startowała w zawodach w mundurze. Trzecie miejsce wywalczyła ubiegłoroczna triumfatorka sierż. Anna Ficner, policjantka reprezentująca Komendę Główną Policji. W rywalizacji pań, które nie są żołnierzami i przedstawicielami innych służb mundurowych, triumfowała Izabela Wysłuch przed Karoliną Kubiak i Justyną Gaładyk. Czwarte miejsce zajęła Karolina Samól, którą wybrano „Miss biegu”.

Meta pierwsza uczciła pamięć generała Potasińskiego

Na mecie wraz z dowódcą Jednostki Wojskowej Komandosów płk. Wiesławem Kukułą i burmistrzem Lublińca Edwardem Maniurą medale wręczała zawodnikom Marta Murzańska-Potasińska, żona śp. generała Potasińskiego, autorka książki „Słucham opowieści o Tobie”. Przyznała, że chętnie wsparła inicjatywę uczczenia podczas biegu pamięci jej męża. – Prezes Klubu Meta pan Rosiński był pierwszą osobą, która niedługo po śmierci męża, bo chyba w maju 2010 roku, nieśmiało zwróciła się z prośbą o zgodę na nadanie imienia generała temu biegowi. W tej chwili są trzy takie imprezy sportowe. Jedną organizuje Jednostka Wojskowa Formoza w Gdyni, a druga odbywa się w Krakowie – mówi Marta Murzańska-Potasińska. – Bieg w Lublińcu staje się z roku na rok coraz popularniejszy. Cieszy mnie to, bo w ten sposób każdy dowiaduje się, jak wspaniałym człowiekiem był Włodek i jak bardzo kochał bieganie i sportową rywalizację. Mąż często powtarzał, że należy tak żyć, by w tym życiu było miejsce na sport – dodaje żona śp. generała Potasińskiego.
 
Wyniki

Mężczyźni – służby mundurowe (10 km)
1. szer. Tomasz Grycko (1 Lęborski Batalion Zmechanizowany 7 Brygady Obrony Wybrzeża) 35 min 25 s
2. st. kpr. Błażej Król (1 Lęborski Batalion Zmechanizowany 7 Brygady Obrony Wybrzeża) 38,04
3. szer. Grzegorz Skocelas (Batalion Dowodzenia 7 Brygady Obrony Wybrzeża) 38,13
4. st. kpr. Artur Pelo (1 Lęborski Batalion Zmechanizowany 7 Brygady Obrony Wybrzeża) 38,37
5. st. post. Jakub Burghardt (Komenda Główna Policji) 38,45
6. post. Mateusz Kazek (Komenda Główna Policji) 38,55.

Kobiety – służby mundurowe (5 km)
1. sierż. Anna Wojtulewicz (Komenda Główna Policji) 20 min 37 s
2. szer. Karolina Pilarska (WKB Meta Lubliniec) 20,46
3. sierż. Anna Ficner (Komenda Główna Policji) 21,35
4. kpr. pchor. Joalanta Szwarnóg (Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych Wrocław) 22,49
5. kpr. pchor. Renata Przybylska (Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych Wrocław) 23,36
6. bosm. pchor. Iwona Nieradka (Akademia Marynarki Wojennej Gdynia) 23,53.

Mężczyźni – cywile (10 km)
1. Krzysztof Szwed (WKB Meta Lubliniec) 43 min 42 s
2. Patryk Adamowski (Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie) 45,36
3. Zbigniew Bazarnik (Poznań) 45,57.

Kobiety – cywile (5 km)
1. Izabela Wysłuch (LSK Pogórze) 24 min 31 s
2. Karolina Kubiak (Wejherowo) 26,52
3. Justyna Gaładyk (Yulo Run Team Siedlce) 28,21.

Klasyfikacja drużynowa
1. 1 Lęborski Batalion Zmechanizowany 7 Brygady Obrony Wybrzeża – 7 pkt.
2. Komenda Główna Policji 1 – 18 pkt.
3. 12 Brygada Zmechanizowana 1 – 60 pkt.
4. Jednostka Wojskowa Komandosów Lubliniec 1 – 67 pkt.
5. Wojskowa Akademia Techniczna Warszawa 1 – 110
6. Nadodrzański Oddział Straży Granicznej 1 – 116 pkt.

szus

autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze

~189
1412448660
Widzimy sprawność naszych pań-żołnierzy. W pierwszej trójce dwie policjantki i zawodniczka WKB, dopiero za "pudłem" panie dbające jeszcze o tężyznę fizyczną podczas studiów w uczelniach wojskowych. Jakoś nie widać pań z jednostek, gdyż jak wiadomo w jednostkach nie muszą już dbać o swoją sprawność, egzaminy z w-f mają zaliczane na piękne oczy, za samo to, że są kobietami w wojsku.
71-3C-20-F5
~Katol
1412423160
Ciekawe kto przybiegł ostatni. Ale wystartował.
39-FF-C3-6D

Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
 
Lista trupich główek
Zamiana po włosku
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Polska przystań brytyjskich jeńców
Przerwany lot „Orlika”
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Offset dla „Wisły”
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Zachód przeciwko „korsarzom”
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Wojenny bohater na szubienicy
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Sztandar dla Dowództwa WOT
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Którą drogą do armii?
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Eurofightery znowu w Polsce
Rusza morski „Dragon”
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Dobrowolsi – czas start!
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Nowoczesna łączność dla armii
Podwójny Półmaraton Komandosa
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Leopardy jadą na poligon
Mocny sygnał od NATO
Abramsy pod dobrą opieką
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Kleszcze dla wojska
Priorytety dla armii
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Palmiry – miejsce kaźni
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Wielki test w West Point coraz bliżej
Pamiętamy o Niezłomnych
Ostrożnie! Czołgi na drodze
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Nowy szef CWCR
Tajna misja polskiej agentki
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Będzie za co kupić koreańską broń
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Telefon zaufania dla żołnierzy
Air Show ’25 – do zobaczenia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO