moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Startuje lotniczy festiwal filmowy

Film biograficzny o Gagarinie, dokument o Dywizjonie 303, fabularna przygoda pilotów na Pustyni Gobi czy reportaż o Migach-29 – to tylko niektóre z produkcji, jakie można zobaczyć na rozpoczynającym się dziś w Warszawie Fly Film Festival. Najlepsze ekranizacje z całego świata będą walczyły o Grand Prix. Pokazy potrwają trzy dni, wstęp na nie jest wolny.  


– Chcemy zintegrować wszystkich pasjonatów awiacji i filmowców, którzy swoją twórczość poświęcili tematyce lotniczej – mówi Amanda Rutkowska z komitetu organizacyjnego Międzynarodowego Festiwalu Filmów Lotniczych Fly Film Festival 2014. Podkreśla, że festiwal odbywający się już po raz piąty ma pokazywać dokonania polskiej awiacji, także wojskowej, oraz prezentować rozwój wszystkich gałęzi lotnictwa w kraju i na świecie.

Balony, kosmos i lotnictwo wojskowe

Podczas trzydniowych pokazów w Warszawie będzie można obejrzeć kilkanaście filmów z całego świata. Organizatorzy wybrali je spośród około 300 zgłoszonych produkcji. Każdy dzień pokazów poświęcono innej tematyce – baloniarstwu, podbojowi kosmosu oraz lotnictwu wojskowemu.

W programie znalazł się m.in. dokument „Sięgać po gwiazdy” opowiadający o warszawiaku dr. Adamie Przekopie, który w ośrodku NASA pracuje nad nowymi technologiami do budowy pojazdów kosmicznych. Tematyce kosmicznej poświęcone są też dwie biografie: o Neilu Armstrongu, który jako pierwszy postawił stopę na księżycu, oraz Juriju Gagarinie, pierwszym człowieku w kosmosie.

Organizatorzy zapowiadają również premierę polskiego reportażu „Lżejsi od powietrza". To materiał o Krzysztofie Zaparcie i Mateuszu Rękasie, którzy zajęli piąte miejsce podczas tegorocznych balonowych Mistrzostw Świata Gordona Benetta. Dokument „Podniebni malarze” opowiada o zespole akrobacyjnym „Biało-Czerwone Iskry” z Radomia. – Planujemy spotkanie z bohaterami obu tych filmów – dodaje Amanda Rutkowska.

Wojskowi piloci i wojna na ekranie

O wojskowym lotnictwie opowie dokument „Dwudziesta Pierwsza” poświęcony 21 Bazie Lotnictwa Taktycznego ze Świdwina oraz reportaż „Paf Mig-29” poświęcony myśliwcom z 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego z Mińska Mazowieckiego. Z kolei miłośników historii zainteresuje z pewnością brytyjski dokument o dokonaniach polskich pilotów z Dywizjonu 303, zatytułowany: „Ci cholerni cudzoziemcy. Polacy w bitwie o Anglię”. Natomiast w „Podniebnych weteranach” reżyser Tadeusz Arciuch przestawił losy czterech polskich pilotów walczących w czasie II wojny w różnych częściach świata.

W programie jest też coś lżejszego. Przygodowy film amerykański „Lot Feniksa” opowiada o losach załogi samolotu dostawczego, która rozbiła się na Pustyni Gobi. Jedynym ratunkiem dla niej jest budowa nowej maszyny z części wraku samolotu. Z kolei młodsi widzowie będą mogli zobaczyć animowany obraz „Samoloty”.

Dla kogo Grand Prix

Jury pod przewodnictwem aktora i miłośnika lotnictwa Karola Strasburgera wybierze najlepszy obraz, który zdobędzie Grand Prix festiwalu. Przyznane zostaną też nagrody za najlepszy film fabularny, dokumentalny, amatorski oraz najlepsze zdjęcia lotnicze. Swoją nagrodę przyzna również publiczność. Zwycięzcy odbiorą trofea podczas sobotniej gali.

Przegląd konkursowy rozpocznie się 1 października o 16.00 w Kinotece w Pałacu Kultury i Nauki. Wstęp na wszystkie pokazy jest wolny, a wejściówki można odbierać w kasie kina. Dokładny program na stronie: dlapilota.pl/wiadomosci/fly-film-festival/harmonogram-fly-film-festival-2014. „Polska Zbrojna” jest patronem medialnym imprezy.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Fly Film Festival

dodaj komentarz

komentarze


Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
 
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Bohater odtrącony
Po przeprawie ruszyli do walki
Więcej hełmów dla żołnierzy
Wojna w świętym mieście, epilog
Abramsy w pętli
Gry wojenne w szkoleniu
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Krwawa noc pośród puszczy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
„Pierwsza Drużyna” na start
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Polska wiktoria na Monte Cassino
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
I zdobyliśmy!
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
„Ta ziemia do Polski należy…”
Śladami ojca
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Zmiany w dodatkach stażowych
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Układ nerwowy Mieczników
Serwis K9 w Polsce
Rajd ku czci saperów
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Na straży nieba
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
W obronie wschodniej flanki NATO
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
NATO on Northern Track
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Pływacy i maratończycy na medal
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Mobilne dowodzenie
Orzeł dla bohaterów
Pierwsi na oceanie
Polki pobiegły po srebro!
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Flota Bayraktarów w komplecie
Armia Andersa w operacji „Honker”
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Pytania o europejską tarczę
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Ameryka daje wsparcie
Wojskowe Oscary przyznane!
Premier odwiedził WZZ Podlasie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO