moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wystawa w Sejmie o pomocy dla Afganistanu

Chcemy pokazać, że pod Hindukuszem ważny był nie tylko zbrojny wysiłek naszych wojskowych, lecz także ich współpraca ze społeczeństwem – mówił minister Tomasz Siemoniak podczas otwarcia wystawy. Na fotografiach można zobaczyć m.in. szkołę, drogi i oczyszczalnię ścieków wybudowane dzięki polskim żołnierzom. W sumie Zespół Odbudowy Prowincji zrealizował w Afganistanie 194 projekty pomocowe.


Wystawę w parlamencie zorganizowały sejmowe komisje obrony narodowej i służb specjalnych oraz Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. Jednym z zadań polskiego kontyngentu była działalność na rzecz poprawy warunków życia Afgańczyków. Na kilkunastu planszach ustawionych w sejmowym hallu można zobaczyć, m.in. centrum zarządzania kryzysowego wybudowane w Ghazni dzięki żołnierzom, szkoły i drogi. Fotografie pokazują także dzieci, które uratowali polscy wojskowi.

– Przykładem wrażliwości naszych żołnierzy jest historia dwóch dziewczynek: znalezionej przy afgańskiej drodze Poli i rannej Zorki, którym Polacy udzielili pomocy – podkreślił minister obrony Tomasz Siemoniak. Zdjęcia zostały zrobione w latach 2003–2014.

Gen. bryg. Grzegorz Duda, zastępca dowódcy operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, powiedział, że działający na misji od 2008 do 2013 roku polski Zespół Odbudowy Prowincji (Provincial Reconstruction Team – PRT) zrealizował 194 projekty pomocowe dla miejscowej ludności. Dotyczyły one nie tylko infrastruktury, lecz także edukacji i służby zdrowia.

W sumie na projekty przeznaczono ponad 80 mln zł, głównie ze środków polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. – Misja w Afganistanie to doskonały przykład współpracy wojska i MSZ – mówił Radosław Sikorski, szef polskiej dyplomacji.


Obecni na otwarciu wystawy politycy podkreślali także wkład polskich organizacji pozarządowych w pomoc humanitarną dla Afganistanu. Dzięki ich wysiłkowi zebrano ponad 160 ton żywności, ubrań, leków i wyprawek szkolnych, które nasi żołnierze przekazali potrzebującym w prowincji Ghazni.

Dary pochodziły przede wszystkim od Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego, Stowarzyszenia „Szkoły dla Pokoju” oraz Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Mission”.
Posłanka Elżbieta Radziszewska (PO), jedna z inicjatorek wystawy, zapowiedziała, że wystawa będzie prezentowana także w tych jednostkach, z których wywodzili się żołnierze biorący udział w misji. – Dziś, gdy misja w Afganistanie powoli się kończy, warto wyrazić uznanie dla działań naszych żołnierzy na rzecz lokalnej ludności – dodawał Stefan Niesiołowski (PO), przewodniczący komisji obrony.


Dzięki działaniu polskiego Zespołu Odbudowy Prowincji PRT w ramach 194 projektów pomocowych wybudowano lub wyremontowano w prowincji Ghazni ok. 25 km wodociągów, 40 km dróg, 19 szkół, przedszkoli i szpitali, 4 zapory wodne, 3 hydroelektrownie, oczyszczalnie ścieków, 10 spalarni śmieci, powstało centrum zarządzania kryzysowego. Przeszkolono także na kursach zawodowych ok. 4 tys. osób. Ponadto polski personel szpitala wojskowego w bazie Ghazni udzielił pomocy 11 411 chorym i rannym Afgańczykom.

Polski kontyngent działa w Afganistanie od 2002 roku, najpierw w ramach operacji NATO „Enduring Freedom”, a następnie Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF). Od października 2008 roku do 9 maja 2013 roku polscy żołnierze odpowiadali za prowincję Ghazni. Obecnie w Afganistanie przebywa ostatnia, XV zmiana, której główną siłę stanowi 10 Brygada Logistyczna z Opola. Zadaniem ok. 500 żołnierzy jest przygotowanie i transport do kraju pozostałego sprzętu i uzbrojenia.

AD

autor zdjęć: US DOD, st. chor. mar. Arkadiusz Dwulatek/ Combat Camera DORSZ, mjr Robert Siemaszko

dodaj komentarz

komentarze


Polki pobiegły po srebro!
 
Krwawa noc pośród puszczy
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Flota Bayraktarów w komplecie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Po przeprawie ruszyli do walki
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Uwaga, transformacja!
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Mobilne dowodzenie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Na straży nieba
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Pływacy i maratończycy na medal
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Sztuka ochrony zabytków
Abramsy w pętli
Skrzydła IT dla cyberwojsk
Wioślarze i triatlonistka na podium
Serwis K9 w Polsce
Husarz na straży nieba
Wojskowe Oscary przyznane!
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Pierwsi na oceanie
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Wojna w świętym mieście, epilog
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Dyskomfort? Raczej satysfakcja
Pierwszy polski technik AH-64
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rajd ku czci saperów
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Ameryka daje wsparcie
„Pierwsza Drużyna” na start
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
NATO on Northern Track
Wiosenna burza nad Estonią
NATO na północnym szlaku
Zmiany w dodatkach stażowych
Treningi z wojskiem wracają
„Wielka droga” dostępna online
W obronie wschodniej flanki NATO
Armia Andersa w operacji „Honker”
Polska wiktoria na Monte Cassino
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Pytania o europejską tarczę
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Więcej hełmów dla żołnierzy
Gry wojenne w szkoleniu
Zapraszamy na Festiwal
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Bohater odtrącony
Układ nerwowy Mieczników
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO