Pożegnanie z armią to ważny i wzruszający dzień dla każdego żołnierza, także dla mnie. Zwłaszcza że ponad 35 lat, czyli większość dorosłego życia, spędziłem w mundurze – mówi gen. dyw. dr hab. Bogusław Pacek, który dziś odchodzi do cywila. Jednocześnie gen. Pacek odszedł z funkcji rektora-komendanta Akademii Obrony Narodowej.
Generał Bogusław Pacek dziś kończy 60 lat. Zgodnie z ustawą o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych przechodzi w tym dniu do rezerwy. Dlatego też przekazał również obowiązki komendanta AON. Tę funkcję do czasu powołania nowego rektora objął pułkownik Dariusz Kozerawski, dotychczasowy prorektor do spraw wojskowych i współpracy zagranicznej.
„Generał Pacek ma prawo do odczuwania satysfakcji jako uczestnik wielu działań służących naszym siłom zbrojnym, m.in. odegrał zasadniczą rolę w tworzeniu oddziałów specjalnych Żandarmerii Wojskowej i rozwoju Akademii Obrony Narodowej” – napisał minister obrony Tomasz Siemoniak. Minister podkreślał też ogromne doświadczenie wojskowe i analityczne oraz kompetencje generała i – dziękując mu za służbę – życzył kolejnych sukcesów zawodowych i naukowych. Obecny na uroczystości wiceminister Maciej Jankowski wręczył generałowi, w imieniu szefa MON, pamiątkowy ryngraf.
Podniósł rangę AON
Generał Pacek podziękował wykładowcom i pracownikom AON za współpracę. W ciągu dwóch lat, kiedy to kierował uczelnią, powstało 10 nowych instytutów naukowych, zostało mianowanych siedmiu nowych profesorów, wprowadzono studia stacjonarne dla kapitanów oraz szkolenia dla cywilów w ramach Narodowych Sił Rezerwowych. Podpisano też porozumienie z ponad stu szkołami, które prowadzą klasy mundurowe. Powstała również Wszechnica Bezpieczeństwa – forum wymiany poglądów na temat bezpieczeństwa Polski, Europy i świata. Do tej pory gośćmi Wszechnicy byli m.in. prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski, sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen oraz byli premierzy Tadeusz Mazowiecki, Leszek Miller, Józef Oleksy i Jerzy Buzek.
Generał Pacek pozostanie wykładowcą Akademii
Rektor wspominał też 16 lat spędzonych w szeregach Żandarmerii Wojskowej. – Nie byłbym dziś generałem, gdyby nie służba w wojskowej policji – mówił. Podkreślił, że zawodową służbę wojskową pełnił zawsze z ludźmi, z którym dobrze mu się współpracowało.
Generał Pacek pożegnał się z mundurem, ale nie z uczelnią. Pozostanie tutaj jako cywilny wykładowca na Wydziale Bezpieczeństwa Narodowego, będzie też nadal doradcą ministra obrony narodowej.
– Praca z Panem była zaszczytem i okresem zdobywania cennych doświadczeń – mówił płk prof. dr hab. Dariusz Kozerawski, który będzie tymczasowo pełnił funkcję rektora-komendanta AON.
Pułkownik Kozerawski pod koniec stycznia tego roku jako 46-latek otrzymał od prezydenta Bronisława Komorowskiego tytuł profesorski i był wówczas najmłodszym profesorem zwyczajnym w polskim wojsku. Jest światowym autorytetem w dziedzinie stosunków międzynarodowych i strategii bezpieczeństwa.
Życiorys gen. dywizji Bogusława Packa
Gen. Bogusław Pacek jest absolwentem filologii na Uniwersytecie Gdańskim. Uzyskał też w Akademii Obrony Narodowej stopień doktora habilitowanego nauk wojskowych w dziedzinie bezpieczeństwa międzynarodowego. W 2010 roku został profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Gen. Bogusław Pacek w latach 2008–2009 pełnił obowiązki zastępcy dowódcy operacji Unii Europejskiej w Czadzie i Republice Środkowoafrykańskiej. Fot. Krzysztof Plażuk.
Służbę wojskową rozpoczął w 1978 roku jako podchorąży Szkoły Oficerów Rezerwy. Następnie służył m.in. w 7 Brygadzie Obrony Wybrzeża i wykładał psychologię w Pomezańskim Kolegium Teologicznym, Akademii Marynarki Wojennej i Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Gdańskiego. Przez kilka lat prowadził badania psychologiczne polskich oficerów. W 1990 roku na 16 lat związał się z Żandarmerią Wojskową. Był komendantem wydziału ŻW w Gdańsku, a następnie dowodził Oddziałem ŻW w Bydgoszczy. Od 1997 do 2003 roku kierował Mazowieckim Oddziałem ŻW w Warszawie. 1 sierpnia 2003 roku został komendantem głównym Żandarmerii, a dwa lata później otrzymał awans na generała dywizji. Jest pomysłodawcą i twórcą oddziałów specjalnych ŻW w Warszawie, Mińsku Mazowieckim i Gliwicach. Zorganizował też pierwsze dwie samodzielne misje żandarmów: w Kongu oraz Bośni i Hercegowinie, a także doprowadził do stworzenia pierwszego natowskiego wielonarodowego batalionu policji wojskowej, w którym polska ŻW przyjęła rolę lidera. Od 2007 roku generał prowadził zajęcia na AON, a w latach 2008–2009 pełnił obowiązki zastępcy dowódcy operacji Unii Europejskiej w Czadzie i Republice Środkowoafrykańskiej. Następnie został asystentem szefa Sztabu Generalnego WP do spraw wojsk lądowych i wojsk specjalnych. Rok później objął funkcję radcy w MON – doradzał ministrom Bogdanowi Klichowi i Tomaszowi Siemoniakowi. Jest pomysłodawcą i inicjatorem zbudowania jednostki specjalnej AGAT w Gliwicach.
Od 20 sierpnia 2012 roku był rektorem-komendantem AON. Stojąc na czele uczelni, organizował spotkania z politykami i specjalistami wojskowości w ramach Wszechnicy Bezpieczeństwa. Na terenie uczelni stworzył park militarny, w którym zgromadził już nieużywany sprzęt wojskowy. Pod jego kierownictwem działał przy Akademii zespół ekspercki, który przygotowywał koncepcję zmian w Narodowych Siłach Rezerwowych.
Generał jest autorem wielu książek i artykułów dotyczących policji wojskowej i operacji Unii Europejskiej, a także był felietonistą „Polski Zbrojnej”. Został odznaczony Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Komandorią Krzyża Wojskowego oraz francuskim Orderem Zasługi.
autor zdjęć: Maciej Nędzyński/DPI MON, Krzysztof Plażuk
komentarze