moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Senatorowie przyjęli ustawę offsetową

Wykreślenie przepisu dotyczącego odszkodowań za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania i postawienie tylko kar umownych – to najważniejsza zmiana, którą Senat wprowadził do tzw. ustawy offsetowej. Za nowelizacją głosowało 51 senatorów, przeciw – 20. Teraz dokument ponownie trafi do Sejmu.

Dotychczas Polska zawarła ok. 20 umów offsetowych. Jedną z nich był zakup pocisków Spike.

W maju ustawę nowelizującą przepisy dotyczące zawierania tzw. umów offsetowych przyjął Sejm. W piątek nad dokumentem głosowali senatorowie. I przyjęli do ustawy 10 z 13 zaproponowanych poprawek. Większość z nich ma charakter precyzujący i stylistyczny. Spośród merytorycznych, najważniejszą zmianą jest wykreślenie przepisu dotyczącego odszkodowań za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania offsetowego, bo ustawa przewiduje w tych przypadkach kary umowne. Senatorowie doprecyzowali też procedurę postępowania, w przypadku gdy wprawdzie wybrano ofertę niepodlegającą obowiązkowi offsetowemu, a więc złożoną przez podmiot krajowy, ale negocjacje nie doprowadziły do zawarcia umowy. Posłowie chcieli, by w takim wypadku dalsze postępowanie było prowadzone z udziałem zagranicznego dostawcy. Jednak senaccy prawnicy zwrócili uwagę, że przepis w kształcie uchwalonym przez Sejm nie uwzględnia sytuacji, gdy drugą, najkorzystniejszą ofertę także złoży polski dostawca.

Przepadła natomiast propozycja Wojciecha Skurkiewicza (PiS), przewodniczącego senackiej Komisji Obrony, by wprowadzić ustawową, minimalną wartość offsetu. O tym, że taki zapis jest zbędny przekonywał podczas czwartkowej debaty w Senacie, Czesław Mroczek, sekretarz stanu w MON. – Podejmując decyzję o wyborze oferty, będziemy brać pod uwagę kilka elementów: parametry techniczne sprzętu, jego cenę oraz wartość oferty offsetowej. Kto zaproponuje niską wartość offsetu, ten ryzykuje, że odpadnie z rywalizacji – podkreślał wczoraj wiceminister Mroczek.

W dyskusji, która odbyła się dzień przed głosowaniem, padały pytania m.in. o to co stanie się z umowami, które właśnie są negocjowane – czy wraz z wejściem w życie nowych przepisów, odpowiedzialność za nie przejmie MON (posłowie wprowadzili przepisy przejściowe pozwalające na dokończenie rozmów przez resort gospodarki). Senatorowie chcieli też wiedzieć, czy resort obrony jest przygotowany na przejęcie negocjacji offsetowych oraz to, czy sprzęt kupowany bez umów offsetowych byłby tańszy, a jeśli tak, to czy jest sens walczyć o offset.

Wątpliwości senatorów starał się rozwiać wiceminister Czesław Mroczek. – Zapewniam, że MON jest przygotowany na przejęcie offsetu. W Inspektoracie Uzbrojenia mamy zespół składający się z ekspertów mających doświadczenia w tej materii – mówił wiceminister Mroczek. – Oczywiście, gdybyśmy kupowali sprzęt bez offsetu, kosztowałby nas mniej. Jednak podpisywanie umów offsetowych, to sposób na pozyskanie nowoczesnych technologii, za które nie bylibyśmy w stanie inaczej zapłacić – tłumaczył.

Czesław Mroczek wyjaśniał też senatorom powody nowelizowania ustawy offsetowej. – Z jednej strony ta zmiana wynika z naszego dotychczasowego doświadczenia przy stosowaniu umów offsetowych – mówił wiceminister. – Ale musieliśmy się także dostosować do prawa europejskiego. A mówi ono, że jedynym kryterium stosowania offsetu może być podstawowy interes bezpieczeństwa państwa. Zakupy sprzętu wojskowego spełniają to kryterium – tłumaczył. Dodał, że dzięki ustawowym zmianom, offset ma służyć wzmacnianiu sił zbrojnych i rodzimego przemysłu obronnego, pozwalając na nabycie nowych technologii. Z tego powodu umowy mają dotyczyć wyłącznie offsetu bezpośredniego – adresowanego do przedsiębiorstw przemysłu zbrojeniowego. – Kooperacja ma polegać w szczególności na przekazywaniu technologii i wiedzy z przeniesieniem autorskich praw majątkowych lub licencyjnych, co ma zapewnić niezależności od zagranicznego dostawcy – wyjaśniał Czesław Mroczek.

Dotychczas Polska zawarła ok. 20 umów offsetowych. Ich wartość przekroczyła 8 mld dolarów. Offset towarzyszył zakupom m.in. F-16 czy pocisków kierowanych Spike.

Najważniejsze zmiany wprowadzone do „Ustawy o niektórych umowach zawieranych w związku z realizacją zamówień o podstawowym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa”:
- offset zmienia charakter z ekonomicznego na obronny, to znaczy, że umowy offsetowe zawierane przy zakupach zbrojeniowych za granicą będą służyć obronności, a nie korzyściom ekonomicznym. Chodzi w szczególności o przekazywanie technologii i wiedzy z przeniesieniem autorskich praw majątkowych lub licencyjnych, co ma zapewnić niezależności od zagranicznego dostawcy;
- za umowy offsetowe będzie odpowiadał minister obrony narodowej a nie gospodarki;
- w resorcie obrony zostanie powołany specjalny zespół ds. offsetu, będzie to ciało doradcze;
- został zniesiony próg 5 mln euro, powyżej którego zamówienie na dostawę sprzętu wojskowego wymagało podpisania umowy offsetowej.

JT

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1402082700
Ci to mają harówkę . najpierw przyjmą zła ustawę, potem zadowoleni - tymi samymi rączkami- ją poprawiają.. .
39-FF-C3-6D

Żądajcie „Polski Zbrojnej”
 
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Course on Diplomacy
Polityka nie znosi próżni
Współpraca i wspólna pamięć
Więcej żołnierzy na granicy
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Przeprawa przez Narew
Wirtualne strzelanie, realne efekty
Test mobilności 12 Dywizji
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Szef MON-u w Forcie Sill
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
W jedynym słusznym kierunku
Strzelec do zadań specjalnych
Legia Akademicka po raz piąty
Żołnierze bez testów z WF-u
Advantages of Efficient Organization
Czy mur powstrzyma falę uchodźców?
Na granicy stratosfery
„Ryś ‘21”, czyli przerzut wojsk
Ostatnie dni kampanii 1939
Afganistan. Czas wracać do domu
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Ciężki, ale sprytny. Kolejny z rodziny KTO
KFOR: wyższy stopień gotowości
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Wybierz się na wojskowe studia
Maraton po bieszczadzkich bezdrożach
Zbrodnia w Zakroczymiu
Szef MON odwiedził USA
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Ziemia z misji na pamiątkę
Ciemne strony Facebooka
Będzie więcej oddziałów przygotowania wojskowego
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Polsko-tureckie obrady
Rezerwista ochotnik też musi się starać
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Duch Invictus jest, czas na formę
Uzbrojenie dla „Kormoranów”
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Emerytura wypłacana w … karmie
Polscy żandarmi wspierają Gruzinów
„Kormoran” zagraniczny debiut ma za sobą
Gala stulecia „Polski Zbrojnej”
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Wilk na poligonie
Sztandar dla krakowskich żandarmów
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Dołącz do sportowców w mundurach!
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Ogień na alpejskich szczytach
Black Hawk na potrzeby GROM-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO