moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Naval: Podróż jak wojskowa operacja

Wizę do Nepalu możesz dostać bez większego problemu na lotnisku w Katmandu. Ale pamiętaj, żeby zabrać ze sobą dwa zdjęcia, bo tamtejsi fotografowie zedrą z ciebie każde pieniądze. Co zrobić, by w podróży uniknąć przykrych niespodzianek i skupić się na przygodach? Zaplanować ją od A do Z – radzi Naval, były operator GROM.


Zanim zaczniecie planować, włączcie Internet i przeczytajcie wszystko, co znajdziecie o trasie waszej wyprawy: blogi podróżników, wspomnienia, rady, przestrogi (niektóre czasami sprawiają, że rezygnuję z podróży!). Jeśli nie jesteście wprawionymi podróżnikami, znajdziecie w sieci gotowe trasy opisane niemal krok po kroku.

Każdą wyprawę planuję tak, jakby to była operacja wojskowa. Takie mam nawyki z GROM-u. Moje plany są bardzo szczegółowe. Od dokładnego wytyczenia trasy po spakowanie takich gadżetów jak czarna taśma (za chwilę przekonacie się, jak mi się przydała). Nie, nie obawiam się, że tak zaplanowana wycieczka będzie pozbawiona smaku przygody, bo wolę być do niej jak najlepiej przygotowany.

Rozpoznanie

Gdy trasy mamy już wybrane, czas dobrze je poznać. Tu znowu z pomocą przychodzi sieć. Wejdźcie na Google Earth i wirtualnie przejdźcie po trasie albo jej okolicach. Co zyskujemy? Czas! Oszczędzamy sobie szukania dróg, które doprowadzą nas w miejsca, które chcemy odwiedzić. Ale w ten sposób dowiemy się też, gdzie w okolicy jest najbliższy szpital, ambasada, posterunek policji. Niby drobiazg, ale spróbujcie szukać tych placówek, kiedy potrzebujecie pomocy! Pamiętajcie, żeby wydrukować sobie mapy i oznaczyć ważne miejsca.

Kiedy wylatywaliśmy do Nepalu, w Internecie dowiedziałem się, że wizę otrzymuje się na lotnisku w Katmandu bez problemu. Haczyk? Potrzebujesz dwóch fotografii. I radzę – zabierz je z kraju, bo fotografowie na lotnisku zedrą z ciebie każde pieniądze.


Transport

Na pewno wiecie, że przejazdy i przeloty rezerwujemy w Internecie. Szukamy, szukamy, szukamy. Czego? Najtańszych biletów i okazji. Przy zakupie biletów pamiętajmy o zmieniających się strefach czasowych i ilości bagażu, jaki możemy ze sobą zabrać.

Plecak w transporcie lotniczym jest łatwym łupem dla lotniskowych złodziei. Mój sposób na nich? Szczelnie zabezpieczam swój bagaż wieloma warstwami folii. Nie tylko zniechęci to złodziei do odwijania folii, ale też dodatkowo chroni plecak podczas transportu lotniczego.

Logistyka

Chyba nikt nie czerpie przyjemności z dźwigania ciężkiego plecaka. Dobór odpowiedniego sprzętu i jego ilości to klucz do tego, by nasze wędrówki były komfortowe. Nie można przesadzić w żadną stronę. Pamiętajcie, że w niektórych miejscach na świecie trudno zdobyć nawet podstawowy sprzęt. A propos sprzętu. Pisałem o czarnej taśmie. Wrzuciłem ją do plecaka, nie była ciężka, nie zajmowała wiele miejsca. A satysfakcja w chwili, w której zaklejałem nią nieszczelne okno, chroniąc pokój przed śnieżycą – bezcenna.


Warto podczas pakowania zadbać o bezpieczeństwo naszych dokumentów, mieć skserowany paszport i nie trzymać wszystkich pieniędzy w jednym miejscu. Kupcie wodoodporne opakowania – zabezpieczą dokumenty przed wodą czy rozlanym w plecaku napojem.

Zabezpieczenie medyczne

Zaczynamy dbać o swoją kondycję już wiele miesięcy przed wyprawą. Pamiętajcie, że niektóre szczepionki zaczynają działać dopiero kilka miesięcy po zaszczepieniu. Dla mnie sprawą oczywistą jest posiadanie podręcznej apteczki. A dla Was? Apteczkę trzeba mieć stale pod ręką. Pamiętacie naszą przygodę z wypadkiem motocyklisty? To tylko dowód na to, że nie zna się dnia ani godziny, gdy sprzęt medyczny będzie potrzebny.

Spakowani? To ruszajcie! Po wyprawie prześledźcie ścieżkę naszego planowania, a na wyprawę spójrzcie jak na misję, którą się zaplanowało, wykonało i ma się z niej satysfakcję oraz wspaniałe wspomnienia.


Naval ze znajomymi – dwoma byłymi operatorami GROM-u i dwojgiem pasjonatów trekkingu wrócili dwa tygodnie temu z podróży w Himalaje. Pokonali 150 kilometrów wokół Annapurny, dziesiątej najwyższej góry świata.

Naval

autor zdjęć: Naval

dodaj komentarz

komentarze

~Sarmata
1405098540
Multitool Gerbera. Widać, że zawodowiec.:)
C2-2B-10-22
~StoProcentSok
1399718820
Pana Navala jak zwykle czyta się świetnie ;p tylko jeden problem, może to ja nie mogę się doszukać numeracji ale czy wpisy dotyczące Wyprawy w Himalaje są w jakikolwiek sposób numerowane? Odnoszę wrażenie jakoby serwis je lekko mieszał w liście.
97-65-B6-99
~Janek
1399467660
Bardzo fajny artykuł. Chociaż, co do oklejania plecaka taśmą czytałem, że właśnie takie bagaże złodzieje biorą na pierwszy ogień (skoro ktoś inwestował w zabezpieczenie to znaczy, że ma tam coś cennego). Zapraszam też na www.operator-paramedyk.pl po rady z innej ręki, jak bycie specjalsem przenieść na życie codzienne.
94-95-CB-1A

Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
 
„Pierwsza Drużyna” na start
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Bohater odtrącony
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Krwawa noc pośród puszczy
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wszystkie misje AWACS-a
Serwis K9 w Polsce
Premier odwiedził WZZ Podlasie
„Grand Quadriga ‘24”
Pływacy i maratończycy na medal
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Broń Hitlera w rękach AK
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Po śladach polskich bohaterów
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Układ nerwowy Mieczników
Więcej hełmów dla żołnierzy
Na straży nieba
Wioślarze i triatlonistka na podium
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ameryka daje wsparcie
Polki pobiegły po srebro!
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Zawsze gotowi do pomocy
Cień atomowej zagłady
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Flota Bayraktarów w komplecie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Abramsy w pętli
They Will Check The Training Results in Combat
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Polska wiktoria na Monte Cassino
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Pytania o europejską tarczę
Śladami ojca
Nowe zadania szefa SKW
NATO on Northern Track
By Polska była bezpieczna
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO