Biegacze na orientację – ppor. Magdalena Wawrzyniak, por. Maciej Bzdawski, st. sierż. Robert Banach i st. chor. Remigiusz Widziewicz zostali pierwszymi medalistami wiosennej Spartakiady Wojska Polskiego rozgrywanej w Poznaniu. Zwycięzcami sztafety seniorskiej są zawodnicy sił powietrznych, a mieszanej – Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.
Orientaliści walczyli o medale w czterech kategoriach indywidualnych: K – kobiet (open, bez podziału na wiek), M-35 – mężczyzn do 35 lat, M-45 – mężczyzn w wieku od 36 do 45 lat i M-46 – mężczyzn powyżej 45 lat. O wynikach rywalizacji decydowała łączna suma czasów biegów na dwóch dystansach: klasycznym i średnim. Natomiast w biegach sztafetowych wyłoniono najlepsze sztafety seniorów i mieszane. Do obu poszczególne reprezentacje wystawiały po trzech zawodników, w składzie mieszanej musiała być jedna kobieta. Po zsumowaniu wyników indywidualnych i sztafet powstała klasyfikacja zespołowa mistrzostw, z której punkty doliczono do tegorocznego współzawodnictwa w sporcie powszechnym.
W rywalizacji kobiet ppor. Magdalena Wawrzyniak z 10 Brygady Logistycznej z Opola była pierwsza na dystansie średnim (3,7 km, 12 p.k.), w biegu klasycznym (na trasie o długości 5,1 km z 14 punktami kontrolnymi) zajęła drugie miejsce. W „klasyku” przegrała o 24 s z trzecią zawodniczką w klasyfikacji łącznej po dwóch biegach sierż. pchor. Iwoną Januszyk z dęblińskiej Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych. Zwyciężczyni biegu klasycznego pobiegła jednak gorzej w drugim biegu. Zajęła w nim dopiero 14. lokatę w stawce 18 biegaczek, ale dzięki świetnemu wynikowi uzyskanemu w „klasyku” udało jej się utrzymać miejsce na podium w „generalce”. Natomiast srebro w klasyfikacji łącznej wywalczyła mł. chor. Marta Terlecka, reprezentująca lotników.
Ppor. Magdalena Wawrzyniak swoim zwycięstwem sprawiła ogromną niespodziankę swojemu trenerowi i szefowi swojej reprezentacji. Zawodniczka z 10 Brygady Logistycznej z Opola nie specjalizuje się bowiem w biegach na orientację. – Biegam tylko w mistrzostwach Wojska Polskiego. Przed rokiem byłam szósta. Przed spartakiadą pojechałam na krótkie zgrupowanie i jak widać po wynikach solidny trening specjalistyczny przyniósł efekty – mówi pierwsza mistrzyni wiosennej Spartakiady Wojska Polskiego. – Uwielbiam biegi ekstremalne. W tym roku na pewno wystartuję w Biegu Katorżnika w Lublińcu oraz spróbuję obronić prymat sprzed roku w Pogromie Wichra w Oleśnicy – dodaje zawodniczka.
W rywalizacji mężczyzn w dwóch kategoriach M-35 i M-45 triumfowali reprezentanci gospodarzy. W tej młodszej wygrał por. Maciej Bzdawski, a w M-35 st. sierż. Robert Banach. Banach, wielokrotny złoty medalista mistrzostw Wojska Polskiego, wyprzedził kolegę z reprezentacji mł. chor. Remigiusza Nowaka i obrońcę tytułu mistrzowskiego bosmana Jacka Nowaka z marynarki wojennej. – O moim zwycięstwie zadecydowała duża przewaga, jaką uzyskałem nad rywalami na pierwszym etapie – przyznaje utytułowany orientalista. Sierżant Banach na pierwszym etapie wyprzedził o 5 min 54 s mł. chor. Remigiusza Nowaka i o 8 min 35 s bosm. Jacka Nowaka. Na drugim etapie Banach również był najlepszy. Drugi – ze stratą 1 min 15 s – był Jacek Nowak, a trzeci Remigiusz Nowak (z kolegą z reprezentacji przegrał o 3 min 35 s).
W kończących rywalizację orientalistów biegach sztafetowych gospodarze byli bezkonkurencyjni w sztafecie seniorskiej. Lotnicy o blisko trzy minuty wyprzedzili marynarzy. W sztafecie mieszanej drugi złoty medal w tych mistrzostwach wywalczyła ppor. Magdalena Wawrzyniak. Po zwycięstwo pobiegła razem ze złotym medalistą indywidualnym w M-46 st. chor. Remigiuszem Widziewiczem i kolegą z 10 Brygady Logistycznej st. szer. Maciejem Jasińskim.
Oprócz biegaczy na orientację o medale wojskowych mistrzostw w ramach wiosennej Spartakiady Wojska Polskiego walczą również siatkarze i piłkarze halowi (jutro odbędą się mecze półfinałowe oraz o miejsca V–IX, a w piątek spotkania finałowe), w czwartek rozpoczną też rywalizację pływacy (medalistów w pływaniu poznamy dzień później). Pierwsza w historii wiosenna Spartakiada Wojska Polskiego zakończy się w piątek. Natomiast jesienią w Warszawie-Wesołej i Zegrzu odbędzie się druga część spartakiadowej rywalizacji. W jesiennej Spartakiadzie Wojska Polskiego o medale walczyć będą specjaliści w pokonywaniu ośrodka sprawności fizycznej, strzelaniu z broni etatowej (kbk AK / beryl i pistolet wojskowy) oraz zawodnicy rywalizujący w biegu patrolowym i biegach przełajowych.
Zgrupowanie mistrzostw Wojska Polskiego w terminie wiosennym i jesiennym oraz rozgrywane ich w ramach spartakiady to nowość w programie rywalizacji o medale w sporcie powszechnym w naszej współczesnej armii (wcześniej spartakiady rozgrywano w ubiegłym wieku – pierwszą zorganizowano w 1951 roku). Jeśli ten model rywalizacji sprawdzi się, spartakiady wejdą na stałe do programu imprez sportowych w naszej armii.
Przed wiosenną spartakiadą rywalizację o medale mistrzostw Wojska Polskiego rozpoczęli żołnierze specjalizujący się w strzelaniu z broni pneumatycznej. Wyniki z tych mistrzostw oraz rozgrywanych w ramach wiosennej i jesiennej Spartakiady, a także w maratonie będą wliczane do współzawodnictwa w sporcie powszechnym w 2014 roku. Po rozegranych dwóch mistrzostwach (w strzelaniu z broni pneumatycznej i w biegach na orientację) liderem rankingu jest reprezentacja Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych / Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych 6.
Wyniki Mistrzostw WP w biegu na orientację
K (kobiety, open)
1. ppor. Magdalena Wawrzyniak (Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych – DG RSZ 6) 92 min 15 s
2. mł. chor. Marta Terlecka (Siły Powietrzne – DG RSZ 4) 96,55
3. sierż. pchor. Iwona Januszyk (Reprezentacja Szkolnictwa Wojskowego) 108,01.
M-35 (mężczyźni do 35 lat)
1. por. Maciej Bzdawski (Siły Powietrzne – DG RSZ 4) 82,04
2. st. mar. Kamil Włodarczyk (Marynarka Wojenna – DG RSZ 5) 86,06
3. st. szer. Maciej Jasiński (Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych – DG RSZ 6) 87,32.
M-45 (mężczyźni w wieku od 36 do 45 lat)
1. st. sierż. Robert Banach (Siły Powietrzne – DG RSZ 4) 71,49
2. mł. chor. Remigiusz Nowak (Siły Powietrzne – DG RSZ 4) 81,18
3. bosm. Jacek Nowak (Marynarka Wojenna – DG RSZ 5) 81,39.
M-46 (mężczyźni powyżej 45 lat)
1. st. chor. Remigiusz Widziewicz (Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych – DG RSZ 6) 72,39
2. mł. chor. Paweł Zieliński (Siły Powietrzne – DG RSZ 4) 78,05
3. chor. Mirosław Tarnowski (16 Dywizja Zmechanizowana – DG RSZ 3) 82,27.
sztafeta seniorów
1. Siły Powietrzne – DG RSZ 4 (mł. chor. Remigiusz Nowak, st. sierż. Robert Banach, por. Maciej Bzdawski) 80,48
2. Marynarka Wojenna – DG RSZ 5 (bosm. Marcin Richert, bosm. Jacek Nowak, st. mar. Kamil Włodarczyk) 83,34
3. Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych – DG RSZ 6 (mjr Bogdan Lech, mł. chor. Arkadiusz Kasperski, kpr. Przemysław Prokopiuk) 105,54.
sztafeta mieszana
1. Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych – DG RSZ 6 (ppor. Magdalena Wawrzyniak, st. chor. Remigiusz Widziewicz, st. szer. Maciej Jasiński) 81,53
2. Siły Powietrzne – DG RSZ 4 (mł. chor. Marta Terlecka, mł. chor. Paweł Zieliński, st. szer. Dariusz Konarczak) 88,17
3. 16 Dywizja Zmechanizowana – DG RSZ 3 (kpt. Dominika Treszczotko, chor. Mirosław Tarnowski, chor. Krzysztof Banach) 88,59.
klasyfikacja zespołowa
1. Siły Powietrzne – DG RSZ 4 – 194 punkty (12 pkt. do współzawodnictwa w sporcie powszechnym)
2. Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych – DG RSZ 6 – 179 (10)
3. 11 Dywizja Kawalerii Pancernej – DG RSZ 1 – 165 (8)
4. 16 Dywizja Zmechanizowana – DG RSZ 3 – 136 (7)
5. Marynarka Wojenna – DG RSZ 5 – 132 (6)
6. 12 Dywizja Zmechanizowana – DG RSZ 2 – 121 (5)
7. Reprezentacja Szkolnictwa Wojskowego – 106 (4)
8. Dowództwo Garnizonu Warszawa – 79 (3)
9. Instytucje Centralne MON – 22 (2)
10. Żandarmeria Wojskowa – 19 (1).
Współzawodnictwo w sporcie powszechnym (klasyfikacja po mistrzostwach w strzelaniu z broni pneumatycznej i w biegach na orientację)
1. Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych – DG RSZ 6 – 22 pkt.
2. 11 Dywizja Kawalerii Pancernej – DG RSZ 1 – 18
3. Siły Powietrzne – DG RSZ 4 – 16
4. Marynarka Wojenna – DG RSZ 5 – 14
5. Dowództwo Garnizonu Warszawa – 10
5. Reprezentacja Szkolnictwa Wojskowego – 10
5. 12 Dywizja Zmechanizowana – DG RSZ 2 – 10
5. 16 Dywizja Zmechanizowana – DG RSZ 3 – 10
9. Żandarmeria Wojskowa – 3
9. Instytucje Centralne MON – 3.
autor zdjęć: Jacek Szustakowski, sierż. Krzysztof Grymułek
komentarze