Pod koniec stycznia Polski Zespół Obserwacyjno-Łącznikowy w Doboju przeprowadził trening z procedury MEDEVAC.
Kiedy żołnierz EUFOR, a w skrajnych wypadkach również mieszkaniec BiH, zostaje ranny, natychmiast uruchamiana jest procedura MEDEVAC. W sytuacjach krytycznych każda minuta może zdecydować o życiu, dlatego najważniejszym czynnikiem jest czas. Cieszę się, że to polski zespół LOT z Doboju jako pierwszy w tym roku przeciera szlaki i ćwiczy procedury, wyznaczając standardy dla sił sojuszniczych w EUFOR – powiedział dowódca PKW EUFOR/MTT ppłk Jarosław Jalowski.
Scenariusz przedsięwzięcia zakładał wypadek drogowy w czasie patrolu. Poważnie rannemu kierowcy zostaje udzielona pierwsza pomoc, następnie poprzez służbę dyżurną LOT zostaje uruchomiona procedura ewakuacji rannych zgodnie z układem meldunku METHANE. Całość koordynuje LOT Cooperation Centre oraz Joint Operation Centre w Camp Butmir w Sarajewie, co jest najbardziej newralgicznym elementem ćwiczeń (cały proces komunikacji na kilku kierunkach jednocześnie odbywa się według ściśle określonych procedur). Na miejsce wypadku natychmiast zostaje skierowany drugi zespół LOT w celu zabezpieczenia miejsca zdarzenia, gdzie o wypadku zostają powiadomione służby ratunkowe. Po ok. 25 minutach na miejscu zdarzenia pojawia się śmigłowiec ratunkowy z Sarajewa, austriacki zespół medyczny natychmiast przystępuje do akcji – oględzin rannego, zabezpieczenia urazów, przeniesienia na pokład śmigłowca oraz transportu do szpitala w Sarajewie.
Bardzo istotnym elementem przedsięwzięcia było praktyczne zgranie systemu powiadamiania według procedury METHANE oraz bieżąca komunikacja w trakcie prowadzenia akcji pomiędzy LOT, LCC, JOC, NSE oraz załogą śmigłowca. Meldunek METHANE różni się od powszechnie znanego meldunku MEDEVAC. Służba dyżurna LOT musiała prowadzić korespondencję na kilku kierunkach z zachowaniem określonego schematu oraz wzoru meldunkowego. Cała akcja przebiegła sprawnie i szybko a całość przedsięwzięcia została bardzo wysoko oceniona przez EUFOR.
Wszystkie zespoły LOT w Bośni i Hercegowinie zostaną zobligowane do przećwiczenia procedur METHANE zgodnego z wytycznymi LCC wypracowanymi po treningu polskiego zespołu LOT w DOBOJU, który został potraktowany przez sztab EUFOR jako wzorcowy. Trening stanowił będzie wyznacznik co do dalszej praktycznej działalności procedur METHANE dla całości sił EUFOR w Bośni i Hercegowinie.
17 lutego w Camp Butmir odbędą się zajęcia pokazowe prowadzone przez LCC dla dowódców wszystkich zespołów LOT według scenariusza oraz procedur wypracowanych przez polski zespół LOT.
Tekst: por. Mariusz Malko
autor zdjęć: por. Mariusz Malko

komentarze