Nie sprzeciwiamy się łączeniu potencjału europejskiej zbrojeniówki. Chcemy tylko, aby rynek ten nie został zdominowany przez wielkich graczy. Zależy nam na rozwiązaniach, które dają szanse rozwoju i konkurencyjności firmom z mniejszych państw – pisze Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej o polskim stanowisku przygotowywanym na szczyt Rady Europejskiej. Spotkanie, które będzie odbędzie się 19 – 20 grudnia w Brukseli ma być poświęcone wspólnej polityce Unii Europejskiej.
W grudniu odbędzie się szczyt szefów państw i rządów Unii Europejskiej poświęcony wspólnej polityce bezpieczeństwa i obrony. To będzie bardzo ważne spotkanie. Po raz pierwszy od 5 lat politycy unijni rozpoczną tak szeroką debatę o nowym sposobie myślenia na temat europejskiego bezpieczeństwa. Głównymi tematami szczytu będą zagadnienia strategiczne oraz zdolności wojskowe Unii Europejskiej. Grudniowe rozmowy w Brukseli nie powinny jednak ograniczyć się jedynie do kwestii związanych ze współpracą przemysłową i zakupami sprzętu wojskowego w obrębie państw członkowskich. Polsce zależy na tym, aby szczyt był wstępem do wypracowania szerokiej, politycznej wizji przyszłości w zakresie bezpieczeństwa i obrony Europy.
Równe szanse dla wszystkich
Tylko wypracowanie tej wizji może być punktem wyjścia do dyskutowania zagadnień szczegółowych, takich jak przyszłość europejskiego przemysłu obronnego. Na tym polu będziemy jednak twardo bronić naszych, narodowych interesów. Dlatego podczas listopadowego spotkania wspólnie z ministrem spraw zagranicznych zgłosiliśmy zastrzeżenia do projektu dotyczącego wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony, w części dotyczącej konsolidacji przemysłu zbrojeniowego. Nie oznacza to, że sprzeciwiamy się łączeniu potencjału europejskiej zbrojeniówki. Chcemy tylko, aby rynek ten nie został zdominowany przez wielkich graczy. Zależy nam na rozwiązaniach, które dają szanse rozwoju i konkurencyjności firmom z mniejszych państw.
Pieniądze na uzbrojenie wydamy mądrze
W Polsce trwa proces modernizacji armii. Resort obrony narodowej w ciągu najbliższych dziesięciu lat przeznaczy prawie 130 miliardów złotych (w zależności od wzrostu PKB) na nowoczesny sprzęt wojskowy. Pieniądze te zamierzamy wydać mądrze. Chcemy aby środki przeznaczone na uzbrojenie wojskowe wróciły do naszej gospodarki w postaci nowych inwestycji, miejsc pracy, transferu najnowocześniejszych technologii.
Polska jest państwem, w którym rozwija się myśl techniczna, prowadzone są badania, funkcjonują firmy z branży zbrojeniowej. Dlatego podczas szczytu w Brukseli będziemy podkreślać, że interesuje nas prorozwojowy model zakupów sprzętu wojskowego. Przemysł obronny jest elementem polityki bezpieczeństwa całej Unii ale też elementem kreowania polityki poszczególnych państw. Rozwój tej branży w danym kraju wiąże się przecież z jego wzrostem gospodarczym.
Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której poszczególne państwa zostaną wykluczone lub ograniczy się im możliwość rywalizacji o zamówienia. Tych zasad będziemy bronić i o nie będziemy walczyć w Brukseli.
komentarze