moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polska wizja bezpieczeństwa UE

Nie sprzeciwiamy się łączeniu potencjału europejskiej zbrojeniówki. Chcemy tylko, aby rynek ten nie został zdominowany przez wielkich graczy. Zależy nam na rozwiązaniach, które dają szanse rozwoju i konkurencyjności firmom z mniejszych państw – pisze Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej o polskim stanowisku przygotowywanym na szczyt Rady Europejskiej. Spotkanie, które będzie odbędzie się 19 – 20 grudnia w Brukseli ma być poświęcone wspólnej polityce Unii Europejskiej. 

W grudniu odbędzie się szczyt szefów państw i rządów Unii Europejskiej poświęcony wspólnej polityce bezpieczeństwa i obrony. To będzie bardzo ważne spotkanie. Po raz pierwszy od 5 lat politycy unijni rozpoczną tak szeroką debatę o nowym sposobie myślenia na temat europejskiego bezpieczeństwa. Głównymi tematami szczytu będą zagadnienia strategiczne oraz zdolności wojskowe Unii Europejskiej. Grudniowe rozmowy w Brukseli nie powinny jednak ograniczyć się jedynie do kwestii związanych ze współpracą przemysłową i zakupami sprzętu wojskowego w obrębie państw członkowskich. Polsce zależy na tym, aby szczyt był wstępem do wypracowania szerokiej, politycznej wizji przyszłości w zakresie bezpieczeństwa i obrony Europy.

Równe szanse dla wszystkich


Tylko wypracowanie tej wizji może być punktem wyjścia do dyskutowania zagadnień szczegółowych, takich jak przyszłość europejskiego przemysłu obronnego. Na tym polu będziemy jednak twardo bronić naszych, narodowych interesów. Dlatego podczas listopadowego spotkania wspólnie z ministrem spraw zagranicznych zgłosiliśmy zastrzeżenia do projektu dotyczącego wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony, w części dotyczącej konsolidacji przemysłu zbrojeniowego. Nie oznacza to, że sprzeciwiamy się łączeniu potencjału europejskiej zbrojeniówki. Chcemy tylko, aby rynek ten nie został zdominowany przez wielkich graczy. Zależy nam na rozwiązaniach, które dają szanse rozwoju i konkurencyjności firmom z mniejszych państw.


Pieniądze na uzbrojenie wydamy mądrze


W Polsce trwa proces modernizacji armii. Resort obrony narodowej w ciągu najbliższych dziesięciu lat przeznaczy prawie 130 miliardów złotych (w zależności od wzrostu PKB) na nowoczesny sprzęt wojskowy. Pieniądze te zamierzamy wydać mądrze. Chcemy aby środki przeznaczone na uzbrojenie wojskowe wróciły do naszej gospodarki w postaci nowych inwestycji, miejsc pracy, transferu najnowocześniejszych technologii.

Polska jest państwem, w którym rozwija się myśl techniczna, prowadzone są badania, funkcjonują firmy z branży zbrojeniowej. Dlatego podczas szczytu w Brukseli będziemy podkreślać, że interesuje nas prorozwojowy model zakupów sprzętu wojskowego. Przemysł obronny jest elementem polityki bezpieczeństwa całej Unii ale też elementem kreowania polityki poszczególnych państw. Rozwój tej branży w danym kraju wiąże się przecież z jego wzrostem gospodarczym.

Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której poszczególne państwa zostaną wykluczone lub ograniczy się im możliwość rywalizacji o zamówienia. Tych zasad będziemy bronić i o nie będziemy walczyć w Brukseli. 

Tomasz Siemoniak
wicepremier, minister obrony narodowej

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1386582720
1. Jak spojrzysz globalnie to Europa musi działać jak 1-2 firmy. W USA masz 3. LM, NG, GA. 2. cyt:"Chcemy aby środki przeznaczone na uzbrojenie wojskowe wróciły" a ja chcę by mnie w 1 kolejności mnie broniły. 3. cyt;"Polska jest państwem, w którym rozwija się myśl techniczna, prowadzone są badania, funkcjonują firmy z branży zbrojeniowej" dlatego Kraba robimy 10 lat , Rosiek poskładany tak, że jak w dziurę wjedzie to lufa na gołymbie , po 20 latach mamy granatnik rewolwerowy. obronność zbyt istotna jest ,by opierała się na grupie ochoczych dyletantów. p.s. Tytan - polecam krótkofalówkę z biedronki firmy Motorola.
DB-A6-73-01

NATO Andersa
 
Żołnierze bez testów z WF-u
Javelin gwarantuje skuteczność
Polak najlepszym podoficerem NATO
Legioniści w drodze po oficerskie gwiazdki
BohaterON - wyślij kartkę do powstańca
Żeglarki wciąż liderkami, szóste miejsce pływaka
Rusza PKW Islandia
Psy (w) WOT
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Polskie F-16 gotowe na Islandię
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Cel: namierzyć okręt podwodny
Afghanistan: Going Back Home
Lider po amerykańsku
Wojenne losy Prymasa Tysiąclecia
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Medalowy dzień Polaków!
Kontyngent do zmiany
Umowa na Mieczniki podpisana
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Szczyt NATO już w poniedziałek
Janina Takajszwili, zakonspirowana całe życie
Poligon na miarę XXI wieku
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Military Doctor 2021
Kurs na dyplomację
Nagroda nie tylko od dowódcy
Lecieć między graniami
Gotowi do przepraw i pomocy powodzianom
Sikorski–Majski, czyli układ, który uratował Sybiraków
GROM, czyli gotowi ratować życie
Pamięci kobiet z powstania warszawskiego
Pół roku pod egidą ONZ
Świętuj razem z żołnierzami!
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Abrams – czołg niepokonany w walce
Raki dla 12 Brygady
„Kormoran” ćwiczył na Bałtyku z pakistańską fregatą
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Nowe książeczki wojskowe
Ruszyli do walki o naszą przyszłość
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Abramsy dla 1 Brygady
Zaalarmować świat, poświęcając siebie
Powstanie było czymś niezwykłym
Mamy złoto! Rewelacyjny bieg sztafety mieszanej
Żeglarki na kursie po medal
NATO ćwiczy w Gruzji
Co ze sprawdzianem z WF?
Rozkaz: nie brać jeńców
Afganistan. Czas wracać do domu
Dwa zwycięstwa zapaśnika
„Projekt Wojownik”, czyli skok do basenu
Course on Diplomacy
Wystawa plenerowa o powstaniach śląskich
Cztery medale Polaków, w tym trzy marynarzy!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO