12 sierpnia 2013 roku w samo południe, odbyła się uroczysta zbiórka w Dowództwie Wojsk Lądowych, która zainaugurowała tegoroczne obchody Święta Wojska Polskiego w Wojskach Lądowych.
To już dwudziesty drugi raz zarówno w kraju, jak i poza jego granicami 15 sierpnia obchodzimy uroczyście Święto Wojska Polskiego. Przywrócone ustawą sejmową 30 lipca 1992 roku nawiązuje do ustanowionego 4 sierpnia 1923 roku rozkazem ministra spraw wojskowych Święta Żołnierza.
– W przeddzień Święta Wojska Polskiego słowa serdecznych życzeń kieruję do całej społeczności Wojsk Lądowych. Wyrażam uznanie wszystkim żołnierzom realizującym zadania w ramach polskich kontyngentów wojskowych. Pochylam głowę przed tymi, którzy zginęli na afgańskiej ziemi, oddali życie okazując solidarność w głęboko ludzkiej sprawie wolności. To bohaterowie naszych czasów, którzy w nowych realiach zaświadczają, że nosić polski mundur jest wielkim honorem. Serdecznie pozdrawiam wszystkich żołnierzy i pracowników wojska z Dowództwa Wojsk Lądowych, związków taktycznych, oddziałów i pododdziałów. Dziękuję Wam Panie i Panowie za Waszą codzienną ofiarną służbę i pracę, pomnażającą dorobek szkoleniowy i wychowawczy Wojsk Lądowych – zwrócił się do uczestników uroczystej zbiórki dowódca Wojsk Lądowych, generał broni Zbigniew Głowienka.
Uroczysta zbiórka była okazją do wręczenia odznaczeń, wyróżnień i podziękowań tym wszystkim, którzy w sposób szczególny przyczynili się do codziennego sprawnego funkcjonowania największego rodzaju sił zbrojnych w Wojsku Polskim. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Wojskowy Krzyż Zasługi z Mieczami, Medal za Długoletnią Służbę oraz Gwiazdy Iraku i Afganistanu generał Głowienka wręczył 17 żołnierzom i pracownikom wojska.
Za długoletnią, wzorową służbę i pracę w Wojsku Polskim oraz za zasługi położone w dziedzinie rozwoju i umacniania obronności Rzeczypospolitej Polskiej, minister obrony narodowej nadał medale, Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny, Medale za Zasługi Dla Obronności Kraju oraz wyróżnił tytułem honorowym Zasłużony Żołnierz Rzeczypospolitej z Odznaką Tytułu Honorowego I stopnia 50 żołnierzy i pracowników wojska. Miłym akcentem uroczystości było wręczenie w imieniu Ministra Obrony Narodowej Złotego Medalu Wojska Polskiego pułkownikowi Klausowi Peterowi Kiser, który na co dzień pełni służbę jako attache obrony przy Ambasadzie Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie. Odznaką Honorową Wojsk Lądowych wyróżniony został zastępca dowódcy – szef sztabu Wojsk Lądowych generał dywizji Andrzej Malinowski.
Za wybitne zasługi oraz znaczące osiągnięcia w dowodzeniu, szkoleniu oraz pracy wychowawczej, dowódca Wojsk Lądowych wyróżnił: Kordzikiem Honorowym Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej, tytułami honorowymi Zasłużony Żołnierz Rzeczypospolitej Polskiej z Odznakami Tytułu Honorowego II i III stopnia, odznaką honorową Wojsk Lądowych, pismem pochwalnym ze zdjęciem na tle flagi Wojsk Lądowych, listem gratulacyjnym i dyplomem uznania oraz medalem 15-lecia Dowództwa Wojsk Lądowych 46 żołnierzy i pracowników wojska.
Podczas uroczystości odczytano wyciąg z Decyzji Ministra Obrony Narodowej, który zwolnił z dotychczas zajmowanych stanowisk służbowych i z dniem 26 sierpnia 2013 roku wyznaczył na nowe stanowiska służbowe generała dywizji Ireneusza Bartniaka na szefa Zespołu ds. Utworzenia Sztabu Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych – zastępcy dowódcy Grupy Organizacyjnej; generała dywizji Janusza Bronowicza na szefa Zespołu ds. Inspektoratu Wojsk Lądowych w Grupie Organizacyjnej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, generała dywizji Leszka Surawskiego na dowódcę 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Natomiast z dniem 19 sierpnia 2013 roku Minister Obrony Narodowej zwolnił z dotychczas zajmowanego stanowiska generała brygady Andrzeja Danielewskiego wyznaczając zarazem na szefa Zespołu ds. Inspektoratu Szkolenia w Grupie Organizacyjnej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.
Zgodnie z ceremoniałem wojskowym został odczytany Apel Pamięci zakończony salwą honorową i defiladą pododdziałów. Uczestnicy uroczystości wzięli też udział w zapaleniu zniczy przed tablicą pamięci żołnierzy poległych w misjach poza granicami kraju w Kaplicy pod wezwaniem Ducha Świętego oraz przed tablicą upamiętniającą śp. generała broni Tadeusza Buka, który zginął w katastrofie smoleńskiej w kwietniu 2010 roku. Był to ostatni akcent obchodów Święta Wojska Polskiego na terenie warszawskiej Cytadeli.
Źródło: kpt. Marcel Podhorodecki
autor zdjęć: DWL
komentarze