Żołnierze 10 Brygady Kawalerii Pancernej (10 BKPanc) wraz z zaproszonymi gości i licznie przybyłymi przyjaciółmi oraz sympatykami świętoszowskiej brygady uroczystym apelem rozpoczęli drugi dzień obchodów swojego Święta.
Uroczystego otwarcia nowej Sali Tradycji świętoszowskiej brygady dokonał dowódca 10 BKPanc generał brygady Cezary Podlasiński w asyście kombatantów majora Mariana Słowińskiego oraz pułkownika Eugeniusza Praczuka.
Na uroczystym apelu z okazji Święta 10 BKPanc dowódca brygady serdecznie powitał wszystkich zgromadzonych gości, którzy licznie przybyli z odległych miejscowości w kraju i za granicą. Wśród zaproszonych osobistości byli m.in.: dowódca „czarnej dywizji” generał dywizji Janusz Adamczak, dyrektor Departamentu Strategii i Polityki Obronnej MON – były dowódca „czarnej dywizji” – generał dywizji Mirosław Różański, prezes Federacji Organizacji Polskich Pancerniaków generał brygady w stanie spoczynku Zbigniew Szura, a także byli dowódcy i żołnierze 10 BKPanc oraz dowódcy innych zaprzyjaźnionych jednostek wojskowych. Honorowymi gośćmi byli weterani II wojny światowej, żołnierze z jednostek, których tradycje kultywuje 10B KPanc. Szczególnie cieszył fakt, że pomimo podeszłego wieku i ogromnych odległości kombatanci – maczkowcy zaszczycili swoją obecnością świętoszowskich żołnierzy.
Licznie przybyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych z wicewojewodą województwa dolnośląskiego panią Ewą Mańkowską oraz wicewojewodą województwa lubuskiego panem Janem Świrepo. Obecni byli prezydenci, burmistrzowie, wójtowie i przedstawiciele starostw miast zaprzyjaźnionych z świętoszowska brygadą – Lubinia, Legnicy, Żagania, Bolesławca, Małomic, Chojnowa i Osiecznicy. Nie zabrakło przedstawicieli szkół, służb mundurowych i instytucji współpracujących z brygadą.
W uroczystościach udział wzięli także dowódcy prestiżowych jednostek i związków taktycznych z zagranicy. Na obchody święta świętoszowskich żołnierzy przybył z Niemiec dowódca 1 Dywizji Pancernej z Hanoweru generał dywizji Carsten Jacobson oraz dowódca 2 Brygady Pancernej ze Starsburga we Francji generał brygady Eric Hautecloque-Rays.
– Chciałbym Wam podziękować za ofiarną, zaangażowaną, honorową służbę i pracę na rzecz naszych sił zbrojnych i ojczyzny. Lista Waszych zasług i osiągnieć jest bardzo długa i wszystkim tutaj zgromadzonym doskonale znana. Na najbliższe dni, miesiące i lata chciałbym Wam życzyć wszelkiej pomyślności, satysfakcji i zadowolenia z pełnionej służby i pracy. Szczególne życzenia żołnierskiego szczęścia i pomyślności, bezpieczeństwa i powrotu w zdrowiu do domu, rodzin, brygady i dywizji kieruję do żołnierzy, którzy przygotowują się i już za kilka miesięcy wyjadą w siłach Polskiego Kontyngentu Wojskowego do Afganistanu – tymi słowami zwrócił się do zgromadzonych na uroczystości: dowódcy 10 BKPanc generała brygady Cezarego Podlasińskiego oraz wszystkich świętoszowskich żołnierzy zgromadzonych na placu garnizonowym w Świętoszowie, dowódca „czarnej dywizji” generał dywizji Janusz Adamczak.
Wyjątkowym i szczególnym momentem uroczystych obchodów tegorocznego Święta było wręczenie przez dowódcę „czarnej dywizji” generała dywizji Janusza Adamczaka aktu mianowania na pierwszy stopień oficerski wyjątkowemu żołnierzowi. 89-letni Edmund Szczyrba, na stałe mieszkający w Holandii był żołnierzem 10 Pułku Strzelców Konnych w 1 Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka. W stopniu starszego strzelca służył w plutonie szturmowo-rozpoznawczym jako przedni strzelec i drugi kierowca czołgu. Walczył we Francji, Belgii, Holandii i Niemczech. Po wręczeniu aktu mianowania i honorowego patentu oficerskiego żołnierza 10 BKPanc, dowódca świętoszowskich pancerniaków – spadkobierców tradycji maczkowców generał brygady Cezary Podlasiński wręczył nowo mianowanemu oficerowi czarny beret z oznaką stopnia i czarny pagon – symbole wyróżniające żołnierzy „czarnej dywizji” wśród wszystkich wojsk Sił Zbrojnych RP. Cała uroczystość wręczenia aktu mianowania była momentem ogromnie wzruszającym, zarówno dla podporucznika Szczyrby, jak i wszystkich świadków tego niecodziennego wydarzenia.
W trakcie uroczystości ponad 60 żołnierzom – weteranom ze Świętoszowa wręczono Gwiazdy Afganistanu, Iraku i Czadu. Jedna z Gwiazd Iraku została wręczona rodzicom bohatera 10 BKPanc – ś.p. kaprala Huberta Kowalewskiego, który poległ w Afganistanie, a wcześniej brał udział w misji w Iraku.
Podczas tegorocznego Święta zostały także wręczone akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe 20 żołnierzom świętoszowskiej brygady.
Podniosłą chwilą dla wszystkich żołnierzy 1 Batalionu Czołgów był akt przekazania repliki sztandaru dla tego pododdziału przez jej fundatora Krzysztofa Grabca. Sztandar ten, jako symbol najwyższych wartości, honoru i tradycji, jest jednocześnie zobowiązaniem do godnego wypełniania obowiązków wobec ojczyzny i narodu. Sztandar stanowi wierną replikę sztandaru 1 Pułku Pancernego. Dowódca 1 Batalionu Czołgów podpułkownik Paweł Michalski otrzymany sztandar przekazał dla pocztu sztandarowego pododdziału, który zaprezentował sztandar przed szykiem wszystkich zgromadzonych pododdziałów 10 BKPanc.
Uroczysta zbiórka pododdziałów z okazji Święta była też odpowiednim momentem do wręczenia odznaki za rany i kontuzje poniesione podczas pełnienia misji poza granicami kraju. Odznaką tą został uhonorowany starszy kapral Łukasz Owczarek z 10 Batalionu Zmechanizowanego Dragonów.
Dowódca 10 BKPanc wręczył także honorowe odznaki 10 BKPanc. W gronie 11 osób wyróżnionych tą odznaką znalazł się m.in. generał dywizji Janusz Adamczak i generał dywizji Mirosław Różański. Ponadto mając na uwadze wzorową, wieloletnią służbę w szeregach 10 Brygady Kawalerii Pancernej, Kapituła Odznaki Pamiątkowej nadała odznakę 10 BKPanc 50 żołnierzom.
Podziękowania od dowódcy świętoszowskiej brygady za duże zaangażowanie i wzorowe wykonywanie obowiązków służbowych otrzymali także pracownicy wojska.
Wyrazem szacunku i wdzięczności dla weteranów za poświęcenie w czasie służby poza granicami kraju były podziękowania dla 3 weteranów świętoszowskiej brygady, które osobiście złożył im w czasie uroczystości dowódca 10 BKPanc.
Dowódca 10 BKPanc generał brygady Cezary Podlasiński w swoim przemówieniu wyraził wiele pozytywnych słów i podziękowań, zarówno pod adresem swoich żołnierzy, jak i wszystkich osób związanych z świętoszowska brygadą.
– Minął kolejny rok dowodzenia przeze mnie 10 Brygadą Kawalerii Pancernej. Z satysfakcją stwierdzam, że pomimo ogromnego wysiłku szkoleniowego ostatnich dwunastu miesięcy, jaki musieli podjąć żołnierze świętoszowskiej brygady, jestem dumny z poziomu wojskowego rzemiosła jaki prezentują dowodzeni przeze mnie żołnierze, których trud i zaangażowanie w służbie nieprzerwanie plasuje nas w czołówce Wojska Polskiego. Dowodzenie 10 Brygadą Kawalerii Pancernej przepełnia mnie dumą. To wielki zaszczyt i jednocześnie wielka odpowiedzialność, która spoczywa na dowódcy tak nieprzeciętnej jednostki – mówił do wszystkich zgromadzonych na placu garnizonowym w Świętoszowie dowódca 10 BKPanc.
Następnie specjalne słowa skierował do kombatantów. – Bardzo się cieszę, że są wśród nas nasi drodzy weterani, żołnierze generała Maczka oraz żołnierze przybyli do Polski ze wschodu w składzie 29 Pułku Piechoty i 3 Brygady Pancernej walczący m.in. o te ziemie, na których się dziś znajdujemy. Jest z nami także wielu byłych żołnierzy jednostki, którzy przez lata godnie służyli dla Polski powojennej. Przez lata zmieniała się nazwa tej jednostki i miejsca stacjonowania – niezmienna była jednak zawsze wzorowa żołnierska służba, jaką reprezentowali nasi żołnierze. Dowody tej służby są licznie zebrane na Sali Tradycji Brygady, którą w nowym kształcie dzisiaj uroczyście otworzyliśmy.
Do związanych z brygadą władz lokalnych i instytucji cywilnych dowódca świętoszowskich pancerniaków zwrócił się w następnej kolejności, dziękując im za ofiarną pomoc i zaangażowanie we współpracy ze świętoszowską brygadą.
Kończąc swoje wystąpienie dowódca 10 BKPanc wskazał najbliższe cele i wyzwania, przed jakimi staną żołnierze ze Świętoszowa.
– Najbliższy czas przyniesie kolejne wyzwanie dla nas – żołnierzy 10 Brygady Kawalerii Pancernej. Priorytetem dla 1 0BKPanc jest zadanie kontynuacji formowania kontyngentu XIV zmiany PKW Afganistan. Jednak ponad 70% stanu osobowego brygady pozostanie w kraju i na tym potencjale osobowym skupi się główne szkolenie brygady – podsumował swoje wystąpienie dowódca świętoszowskich pancerniaków.
Część oficjalna uroczystości zakończyła się defiladą pododdziałów przy dźwiękach Warszawianki. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Wojskowa z Żagania. Po defiladzie pododdziałów i sprzętu 10 BKPanc, gdzie m.in. nastąpił przejazd całej kompanii czołgów oraz egzemplarzy sprzętu historycznego odbył się pokaz ochrony VIP-a, zaś pluton czołgów z 24 Batalionu Ułanów 10 BKPanc dostarczył wszystkim widzom niecodziennych wrażeń wykonując dynamiczny pokaz – taniec Leopardów.
Na zakończenie uroczystości dowódca świętujących pancerniaków generał brygady Cezary Podlasiński ponownie zaprosił wszystkich żołnierzy wraz z rodzinami, gośćmi i sympatykami świętoszowskiej brygady do wspólnego świętowania. – Wszystkim życzę, aby ten dzień upłynął w miłej rodzinnej atmosferze, miłego świętowania i wesołej zabawy – zakończył tymi słowami oficjalną część obchodów Święta 10 Brygady Kawalerii Pancernej im. generała broni Stanisława Maczka w Świętoszowie.
Źródło: kpt. Justyna Balik
autor zdjęć: 10 BKPanc
komentarze