15 lipca rozpoczęła się akcja związana z neutralizacją bomb głębinowych znalezionych przy nabrzeżu toru wodnego Szczecin − Świnoujście w rejonie Kanału Mielińskiego. Na miejscu pracują nurkowie-minerzy oraz saperzy z jednostek wojskowych 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.
Przedmioty niebezpieczne zostały wykryte przez pracowników wykonujących prace hydrotechniczne przy nabrzeżu na zlecenie Urzędu Morskiego. Natychmiast powiadomiono służby dyżurne Marynarki Wojennej. Do akcji skierowano nurków-minerów z 12 Dywizjonu Trałowców ze Świnoujścia oraz saperów z Patrolu Rozminowania z 8 Batalionu Saperów z Dziwnowa. W wyniku podwodnego rekonesansu stwierdzono w wodzie obecność m.in. amunicji strzeleckiej oraz bomb głębinowych typu DM-11. Wszystkie znaleziska pochodzą z okresu II wojny światowej.
Specjaliści Marynarki Wojennej po przeanalizowaniu zebranego podczas nurkowania materiału opracowali plan neutralizacji obiektów. Ustalono, że niewybuchy będą wydobywane z wody, a następnie drogą lądową transportowane na poligon w Drawsku Pomorskim i tam zdetonowane.
Do akcji podjęcia części znaleziska przystąpiono dzisiaj. Do zalegających na dnie bomb, pojedynczo za pomocą pasów parcianych podczepiane jest zawiesie dźwigu. Następnie, przy jego pomocy, bomby są wyciągane z wody i układane w skrzyni ładunkowej pojazdu służącego do przewozu materiałów niebezpiecznych. Dalszym etapem operacji jest transport obiektów na poligon w Drawsku Pomorskim. Tam, partiami, zostaną one zdetonowane.
Działania sił 8 Flotylli Obrony Wybrzeża odbywają się w koordynacji z Miejskim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Świnoujściu oraz z Wojewódzkim Zespołem Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie.
Źródło: kmdr ppor. Jacek Kwiatkowski
autor zdjęć: Jacek Kwiatkowski
komentarze