14 czerwca w 7 Pomorskiej Brygadzie Obrony Wybrzeża w Słupsku, dla podkreślenia chlubnych tradycji 7 Łużyckiej Dywizji Desantowej oraz 16 Pułku Czołgów Średnich, odsłonięte zostały pamiątkowe tablice.
W obecności byłych żołnierzy 7 ŁDD licznie przybyłych z garnizonów Gdańsk, Lębork, Słupsk, asyście kompanii honorowej oraz orkiestry Wojsk Lądowych z Elbląga tablicę pamięci 7 ŁDD odsłonił zastępca dowódcy – szef sztabu Wojsk Lądowych gen. dyw. Andrzej Malinowski.
Przeniesioną natomiast tablicę 16 Pułku Czołgów Średnich w asyście żołnierzy czarnych beretów odsłonił prezes koła „Czarne Berety” mjr rez. Marek Piaskowski. W swoim wystąpieniu dowódca 7 BOW płk dypl. Sławomir Kowalski podkreślił: − Tym wszystkim ludziom, związanym dawniej i dziś z „Siódemką”, bohaterom, którzy pokonywali trudy i znoje ciężkiej służby w czasach wojennej zawieruchy, poświęcamy dziś pamiątkowe tablice. Niech każde spotkanie w tym miejscu będzie zawsze okazją do zadumy i refleksji. Niech będzie miejscem-symbolem poświęcenia żołnierzy polskich dla ojczyzny. Miejscem, w którym będziemy zapominać o niedogodnościach codziennej służby i z dumą rozpamiętywać odległe, ale jakże heroiczne czasy dla narodu polskiego. Naszym zadaniem, wszystkich którzy obecnie służą w jednostce o tak chlubnym rodowodzie, jest godne kultywowanie patriotycznej postawy naszych poprzedników.
Po uroczystości zaproszeni goście udali się na Centralny Poligon Sił Powietrznych w Ustce, gdzie szkolą się aktualnie pododdziały 7 BOW. W ramach wizyty na poligonie goście mogli obserwować strzelania wojsk przeciwlotniczych zgrupowania Wojsk Lądowych, zwiedzić stanowisko dowodzenia 8 Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego oraz obejrzeć pokaz sprzętu 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, a także zwiedzić Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej.
Najbardziej widowiskowym był jednak pokaz działania żołnierzy 7 BOW w obronie wybrzeża morskiego we współdziałaniu z lotnictwem Wojsk Lądowych oraz Marynarką Wojenną. Dla byłych żołnierzy 7 ŁDD była to chwila niezwykle wzruszająca, wielu z nich wspominało czasy swojej służby i miesiące spędzone na poligonach. Na usteckiej plaży po zakończonych manewrach żołnierze „niebieskich beretów” mieli również niespodziankę dla gen. dyw. Andrzeja Malinowskiego, który również służył w 7 ŁDD. Pan generał dostał niebieski beret − symbol nierozerwalnie związany z wojskami obrony wybrzeża.
Działanie żołnierzy „niebieskich beretów” obserwował również pan Lucjan Młynarczyk. Pan Lucjan wylicytował pobyt w 7 BOW w ramach XXI Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Sentyment do wojska, szczególnie do 7 brem, w którym służył pan Lucjan w latach 1975–1976 spowodował, że przystąpił do aukcji i ją wygrał. Po zakończonym pokazie działania wojsk 7 BOW zaproszeni goście udali się na spotkanie pokoleń.
14 czerwca to drugi dzień uroczystych obchodów 50. rocznicy powstania 7 ŁDD. W pierwszym dniu obchodów 13 czerwca odbyła się konferencja w Gdańsku. 15 czerwca natomiast obchody rozpoczęły się w Lęborku i połączone były z wręczeniem sztandaru dla 1 Lęborskiego Batalionu Zmechanizowanego.
Rozkazem Ministra Obrony Narodowej Marszałka Polski Mariana Spychalskiego Nr 051/MON z dnia 8 października 1963 roku powołana została do życia 7 Łużycka Dywizja Desantowa z dyslokacją w Gdańsku, Lęborku i Słupsku. W historii Wojska Polskiego była to pierwsza jednostka o charakterze obrony wybrzeża. Dla podkreślenia ścisłego związku z wybrzeżem żołnierze dywizji noszą na prawym rękawie umundurowania kotwicę, która jest jednocześnie odznaką dywizji powszechnie stosowaną, a nakrycie głowy stanowi „niebieski beret” nawiązujący do koloru morza. Oba te emblematy miały powodować pełne przywiązanie do tej dywizji i jej powołania bojowego. Od 2 sierpnia 1986 roku 7 Łużycka Dywizja Desantowa została przeformowana na 7 Łużycką Brygadę Obrony Wybrzeża. Zgodnie ze zmienioną nazwą otrzymała nowe przeznaczenie – obronę wybrzeża.
1 maja 1994 roku natomiast na bazie 16 Pułku Zmechanizowanego oraz 34 Batalionu Obrony Wybrzeża powstała 7 Brygada Zmechanizowana, wchodząc w skład 8 DOW. Decyzją Ministra Obrony Narodowej Nr 77/MON brygadzie nadano nazwę wyróżniającą "Pomorska" i imię gen. bryg. Stanisława Grzmot-Skotnickiego.
Źródło: kpt. Karolina Krzewina-Hyc
autor zdjęć: mjr Tomasz Mielczarek
komentarze