Dwumiesięczny rejs okrętem szkolnym ORP „Wodnik”, miesięczny rejs na żaglowcu ORP „Iskra”, udział w regatach The Tall Ships Races 2013, praktyki na okrętach Marynarki Wojennej RP – tak studenci wojskowi Akademii Marynarki Wojennej spędzać będą nadchodzące miesiące. Przed nimi żegluga po morskich i oceanicznych akwenach, wizyty w zagranicznych portach, a przede wszystkim doskonalenie trudnego morskiego rzemiosła.
ORP „Wodnik” wyszedł wczoraj z Gdyni, a powróci 26 lipca. Rejs „Wodnika” to ponad 12 tysięcy mil morskich żeglugi, ponad 1000 godzin na morzu, wizyty w Warnie, Santa Cruz de Tenerife i Narwiku oraz 44 dni szkolenia. Okręt przejdzie po trasie Morze Bałtyckie – Morze Północne – Ocean Atlantycki – Morze Śródziemne – Morze Czarne. Na pokładzie ORP „Wodnik” zaokrętowano w sumie 61 podchorążych. Są to studenci wojskowi z drugiego, trzeciego i czwartego rocznika. Każda grupa pełni inny rodzaj praktyki.
Drugi rocznik Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego (WNiUO) będzie odbywał praktykę nawigacyjno-astronomiczną. Studenci będą mieli okazję wykorzystać wiedzę zdobytą zwłaszcza na zajęciach z astronawigacji, gdzie uczyli się między innymi wyznaczać pozycję okrętu przy pomocy ciał niebieskich. Z kolei czwarty rok WNiUO odbywać będzie praktykę oficerską. Podchorążowie będą pełnili wachty morskie dublera oficera wachtowego, jednocześnie będą przygotowywać się już do objęcia swoich pierwszych stanowisk oficerskich w Marynarce Wojennej.
Natomiast pozostali praktykanci to studenci drugiego i trzeciego roku wydziału mechaniczno-elektrycznego (WME), czyli przyszli mechanicy okrętowi. Ich czeka praktyka specjalistyczna. Zapoznają się z różnymi urządzeniami okrętowymi, ich obsługą, dokumentacją, a także będą pełnili wachty morskie w siłowniach okrętowych. Warto zaznaczyć, iż w Warnie (20 czerwca) będzie dokonana wymiana części podchorążych. Z okrętu zejdą studenci WME trzeciego roku, a w ich miejsce zaokrętowany zostanie czwarty rocznik „mechaników”. Natomiast podchorążowie czwartego roku WNiUO wymienią się z kolegami z tego samego rocznika, którzy w tym samym czasie odbywali praktykę oficerską na okrętach 3 Flotylli Okrętów.
*****
W programie studiów Akademii Marynarki Wojennej każdy rok kończy się praktykami. Jeszcze zanim rozpoczną się studia, przyszli podchorążowie przechodzą szkolenie „unitarne”, podczas którego uczą się regulaminów, musztry, zasad bezpieczeństwa, posługiwania się bronią i sprzętem wojskowym oraz uczestniczą w swym pierwszym rejsie na okręcie. Kolejny etap praktyk to szkolenie marynarskie obejmujące podstawowe zasady służby na okręcie. Z upływem czasu dochodzą bardziej skomplikowane sprawdziany z nawigacji, eksploatacji urządzeń, manewrowania okrętem, pracy z uzbrojeniem, systemami dowodzenia i łączności. Ostatni etap to praktyki dowódcze, które przygotowują podchorążych do objęcia stanowisk na okrętach oraz w jednostkach brzegowych Marynarki Wojennej.
Źródło: kmdr por. Wojciech Mundt
autor zdjęć: Krzysztof Miłosz
komentarze