Odbijanie budynku z rąk terrorystów, desant ze śmigłowców i łodzi, lądowanie ze spadochronem na środku rzeki – to akcje, których na co dzień nie ma szans oglądać żaden cywil. Wyjątkowo będzie je można zobaczyć w sobotę 25 maja w Krakowie. Po raz pierwszy żołnierze Wojsk Specjalnych obchodzą swoje święto poza jednostkami.
Komandosi zaatakują przeciwnika, który ukryje się w budynku na jednym z brzegów Wisły. Będą strzelać i wysadzać. Niemal w tym samym czasie z pokładu samolotu An-28 i śmigłowca Mi-17 wprost do Wisły skoczy ze spadochronami kilku specjalsów. Atakując z wody i powietrza, zajmą też płynącą po rzece barkę. To scenariusz specjalnego pokazu, nad którym już od pewnego czasu pracują żołnierze ze wszystkich jednostek specjalnych. Zaprezentują także swoje uzbrojenie i wyposażenie, które wykorzystują podczas bojowych akcji. Będzie można obejrzeć m.in. różnego rodzaju samoloty transportowe, śmigłowce i łodzie operacyjne.
Warto się wybrać, by zobaczyć jak walczy i jaki ma sprzęt elita polskiego wojska. Szóstą rocznicę powstania Wojsk Specjalnych jako odrębnego rodzaju sił zbrojnych komandosi postanowili uczcić w wyjątkowy sposób. – Po raz pierwszy spotkamy się na uroczystej zbiórce poza bramą koszar. Święto to okazja, by pokazać ludziom, na czym polega nasza służba. O komandosach na co dzień mówi się niewiele, bo ich zadania objęte są tajemnicą – tłumaczy ppłk Ryszard Jankowski, rzecznik Dowództwa Wojsk Specjalnych.
W polskich Wojskach Specjalnych służy około 3 tysięcy żołnierzy. Dowództwo Wojsk Specjalnych powołano 25 października 2006 roku. Ma swoją siedzibę w Krakowie. Jako oddzielny rodzaj sił zbrojnych Wojska Specjalne działają od 2007 roku. W ich skład wchodzą: GROM, Jednostka Wojskowa Komandosów, Formoza, JW AGAT i JW NIL. Za najbardziej doświadczoną jednostkę uznaje się GROM, natomiast najmłodszą jest gliwicki Agat. Szanse na służbę w elitarnych jednostkach mają jedynie najlepsi żołnierze. Poziom wyszkolenia naszych wojsk specjalnych jest bardzo wysoko oceniany na całym świecie. Ich żołnierze biorą udział w misjach poza granicami kraju, np. w Afganistanie, gdzie odpowiadają m.in. za zatrzymywanie terrorystów oraz szkolenie afgańskich pododdziałów antyterrorystycznych. Szkolą się na całym świecie w ekstremalnych warunkach – od tropikalnych lasów w Gujanie Francuskiej po arktyczną północ Szwecji.
Obchodom Święta Wojsk Specjalnych będzie towarzyszyć konferencja współorganizowana z Uniwersytetem Jagiellońskim na temat roli sił specjalnych w obliczu nowych zagrożeń dla międzynarodowego bezpieczeństwa.
autor zdjęć: Aleksander Rawski
komentarze