Kapitan Krzysztof Woźniak to pierwszy żołnierz jednostki specjalnej GROM, który zginął podczas operacji bojowej. Żołnierze tej jednostki służyli na Haiti i Bałkanach, w Iraku i jako pierwsi polscy wojskowi wyjechali na misję do Afganistanu. Są jednymi z najlepiej wyszkolonych żołnierzy w polskim wojsku i jednymi z najlepszych na świecie.
Umiejętności komandosów z Jednostki Wojskowej GROM porównuje się do poziomu wyszkolenia amerykańskiej jednostki Delta Force i brytyjskiego SAS-u. Żołnierze GROM-u działają na lądzie, w wodzie i powietrzu. Prowadzą operacje specjalne, m.in. odbijania zakładników z rąk terrorystów, szturmowania budynków, samolotów, pojazdów.
GROM powstał 13 lipca 1990 roku. Twórcą jednostki był nieżyjący już gen. Sławomir Petelicki. U źródeł powstania oddziału leży słynna operacja „Samum”. Polskie służby specjalne pomogły wówczas wydostać się z Iraku sześciu amerykańskim oficerom wywiadu. Po tym sukcesie naszych służb specjalnych rząd USA zadecydował o udzieleniu Polsce pomocy przy tworzeniu elitarnej jednostki komandosów. – Już wtedy miałem w głowie gotowy plan, jak taka jednostka powinna wyglądać – mówił gen. Petelicki. Swój plan przedstawił ówczesnemu ministrowi spraw wewnętrznych Krzysztofowi Kozłowskiemu.
Jednym z powodów powołania do życia oddziału antyterrorystycznego z prawdziwego zdarzenia była operacja „Most”, czyli przerzut Żydów z ZSRR i Rosji do Izraela w latach 1990–1992. Ówczesny premier Tadeusz Mazowiecki podpisał powołanie Grupy Realizacyjnej Operacji Most.
Po operacji „Samum” i „Most” na jednostkę GROM znalazły się pieniądze oraz otrzymała amerykańskie wsparcie szkoleniowe. Grupa pierwszych polskich komandosów na czele z gen. Petelickim właśnie w Stanach Zjednoczonych przeszła selekcję pod okiem instruktorów z Delty.
Po powrocie ze szkolenia dowódca GROM-u wspólnie z najbliższymi współpracownikami, m.in. płk. Leszkiem Drewniakiem, jeździł po Polsce i rekrutował do jednostki najlepszych żołnierzy i policjantów.
W połowie maja 1992 roku GROM osiągnął pełną gotowość bojową. Przez pierwsze lata istnienie jednostki trzymano w ścisłej tajemnicy. Wiedziało o niej zaledwie kilka najważniejszych osób w państwie.
Pierwsze informacje przeciekły do mediów w 1992 roku, ale oficjalnie świat dowiedział się
o jej istnieniu dopiero dwa lata później, gdy żołnierze wyjeżdżali na swoją pierwszą misję do Haiti. Polscy komandosi odpowiadali tam między innymi za ochronę personelu ONZ, a nawet delegacji Białego Domu. Spisali się bez zarzutu.
Po Haiti przyszedł czas na Bałkany. Najpierw w 1996 roku GROM-owcy trafili jako grupa policyjna do Slawonii (północno-wschodnia Chorwacja), gdzie m.in. ochraniali ważne osoby
i obiekty. Dbali też o bezpieczeństwo mniejszości narodowych. Wsławili się zatrzymaniem zbrodniarza wojennego Slavko Dokmanovicia, zwanego „Rzeźnikiem z Vukowaru”.
Trzy lata później odpowiadali za ochronę szefa misji weryfikacyjnej OBWE – Amerykanina Williama G. Walkera podczas jego wizyty w Kosowie i Macedonii. W 2001 roku w Kosowie ścigali zbrodniarzy wojennych.
W kwietniu 2002 roku rozpoczęła się misja GROM-u nad Zatoką Perską. Komandosi kontrolowali między innymi statki i sprawdzali, czy nie przemyca się na nich broni oraz czy nie jest łamane embargo nałożone przez ONZ na handel ropą naftową z Irakiem. Rok później GROM walczył również u boku Amerykanów podczas drugiej wojny nad Zatoką Perską. Komandosi wsławili się tam odbiciem instalacji naftowych niedaleko półwyspu Fao oraz przejęciem kontroli nad portem Umm Qasr. A wspólnie z Navy SEALs przeprowadzili operację przejęcia tamy Mukarayin. Iracka misja GROM-u zakończyła się w grudniu 2004 roku. Polscy komandosi przeprowadzili w tym czasie ponad 200 akcji bezpośrednich, w których zatrzymali kilkuset podejrzanych o terroryzm, w tym kilka osób z tzw. talii kart – najbardziej poszukiwanych prominentów reżimu Saddama Husajna.
Gdy jedna grupa GROM-owców działała w Iraku w 2002 roku, druga w tym czasie wykonywała zadania w Afganistanie. Na misji pod Hindukuszem byli jednymi z pierwszych polskich żołnierzy. Uwalniali zakładników z rąk porywaczy, niszczyli magazyny, w których były produkowane ładunki wybuchowe, zatrzymywali najgroźniejszych terrorystów. Ostatnio o GROM-ie usłyszeliśmy w sierpniu 2012 roku, kiedy przez trzy godziny walczyli z talibami, którzy zaatakowali polski patrol. Zabili wtedy 20 napastników, a 14 ranili.
Komandosi działają w czteroosobowych zespołach. Każdy z nich zdobył, oprócz ogólnego wyszkolenia, po dwie specjalności, np. radiotelegrafisty, strzelca wyborowego, sapera, chemika, medyka, kierowcy. W skład grupy wchodzą także analitycy, elektronicy, informatycy, specjaliści od materiałów wybuchowych i technicy.
Żołnierze GROM-u współpracowali z takimi jednostkami specjalnymi na świecie, jak: Delta, Navy SEAL, Special Forces Group czy SAS.
Chociaż w służbę komandosów GROM-u wpisane jest wielkie ryzyko, są tak świetnie wyszkoleni, że do dziś żaden z nich nie poległ podczas działań bojowych. – Nie wiemy jeszcze, w jakich okolicznościach zginął kpt. Krzysztof Woźniak – mówi ppłk Krzysztof Przepiórka, były dowódca grupy szturmowej GROM.
O ataku na polskich komandosów w Afganistanie i śmierci kpt. Krzysztofa Woźniaka czytaj w naszej informacji:
W Afganistanie zginął żołnierz GROM-u Polscy komandosi zostali ostrzelani w czasie operacji zatrzymania grupy terrorystów. Strzały padły, gdy żołnierze z jednostki specjalnej GROM wkraczali do budynku, w którym ukrywali się rebelianci. Zginął kpt. Krzysztof Woźniak, a kilku innych zostało rannych. GROM-owcy zatrzymali jednak terrorystów. |
Służba polskich żołnierzy w Afganistanie w ujęciach zespołu Combat Camera.
Źródło: Combat Camera / DO SZ
autor zdjęć: Arch. GROM-u
komentarze