W Centrum Symulacji i Komputerowych Gier Wojennych Akademii Obrony Narodowej ćwiczą żołnierze 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej. System komputerowy wykorzystywany podczas ćwiczenia „Wilk 13” generuje wirtualne środowisko operacyjne, obrazując podejmowane decyzje i efekty działań bojowych.
Dzięki wyposażeniu w system symulacyjny JTLS ( z ang. Joint Theatre Level Simulation) żołnierze mogą prowadzić równolegle działania wszystkich rodzajów sił zbrojnych, tzn. operacje połączone Wojsk Lądowych, Marynarki Wojennej, Sił Powietrznych oraz logistyki.
W systemie nie ma miejsca na sentymenty. Nie ma kolegów, przyjaźni, system „nie odczuwa”, więc gwarantowany jest pełen obiektywizm działania. Zaletą jest także możliwość dowolnych ustawień sytuacji, a także wielokrotnego powtarzania zdarzeń.
W wirtualnym działaniu zawsze jest strona broniąca się i strona „podgrywająca” przeciwnika. Przeciwnik to osoba, grupa osób (zorganizowana lub niezorganizowana), wojska lub siły paramilitarne, elementy narodowe lub sojusznicze, które prowadzą w sposób zamierzony wrogie działania. Aktualnie w polskiej terminologii wojskowej w trakcie walki dąży się do „obezwładnienia” przeciwnika, przez co rozumie się czasowe lub trwałe odebranie przeciwnikowi możliwości działania.
Podczas ćwiczenia „Wilk 13” za grupę wcielająca się w rolę wirtualnego przeciwnika dla ćwiczącej 2 Brygady Zmechanizowanej odpowiedzialny jest zastępca dowódcy 7 Brygady Obrony Wybrzeża płk dypl. Rafał Ostrowski. − Nie jest to wdzięczna rola, ale na każdym ćwiczeniu ktoś ją musi odgrywać. W ćwiczeniu wspomaganym komputerowo jest ona nieco łatwiejsza niż w realnym działaniu. Tutaj system pokazuje działanie przeciwnika, nie trzeba
z nim stawać oko w oko. Na pewno jest to mniej obciążające psychicznie i fizycznie dla żołnierzy, którzy w realnym działaniu zamaskowani godzinami wyczekują w zasadzkach. Ogromną zaletą pracy w systemie jest możliwość wprowadzania dowolnych ustawień sytuacji oraz ich powtarzania − powiedział płk Ostrowski.
Ćwiczenie „Wilk 13” rozpoczęło się 10 maja i potrwa do 17 maja. Kierownikiem ćwiczenia jest dowódca 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, gen. dyw. Ireneusz Bartniak,
a głównym ćwiczącym 2 Brygada Zmechanizowana ze Złocieńca. Celem ćwiczenia będzie ocena zdolności dowództwa 2 Brygady Zmechanizowanej do planowania, organizowania
i kierowania działaniami bojowymi w terenie lesisto-jeziornym w pierwszym rzucie dywizji na głównym wysiłku obrony, w ramach połączonej operacji obronnej.
Źródło: kpt. Karolina Krzewina-Hyc
autor zdjęć: kpt. Karolina Krzewina-Hyc
komentarze