Attaché wojskowi państw akredytowanych w Polsce odwiedzili 6 Brygadę Powietrznodesantową.
W czasie wizyty w koszarach 16 Batalionu Powietrznodesantowego przedstawiciele ataszatów wojskowych, którym przewodniczył pułkownik Matthiew Willis, zostali zapoznani z organizacją współczesnych wojsk powietrznodesantowych, których 6 Brygada jest jedynym przedstawicielem w Wojsku Polskim. W czasie tej pierwszej części dowódca pułkownik Adam Joks oraz major Krzysztof Boksa przybliżyli zarówno historię jednostek spadochronowych, jak i przedstawili zadania obecnie wykonywane przez brygadę. W dyskusji dużo czasu poświęcono wnioskom i doświadczeniom płynącym ze służby poza granicami kraju w ramach wojskowych misji organizowanych pod egidą ONZ, NATO czy Unii Europejskiej oraz współpracy międzynarodowej w czasie wspólnych ćwiczeń i szkoleń zagranicznych.
Następnie rozpoczęła się drugą część, w której goście zapoznani zostali z wyposażeniem i uzbrojeniem, a także z metodami szkolenia wykorzystywanymi przez spadochroniarzy. Z dużym zainteresowaniem spotkała się, przygotowana przez kompanię zabezpieczenia desantowania, prezentacja sprzętu spadochronowego i związanego z nim systemu desantowania ludzi i sprzętu. Spadochroniarze pokazali także, jak w praktyce wygląda przygotowanie żołnierza do wykonania skoku spadochronowego w przeznaczonym do tego celu Ośrodku Szkolenia Naziemnego.
Delegacja odwiedziła także Salę Tradycji, w której można oglądać m.in. pamiątki po żołnierzach 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej generała Stanisława Sosabowskiego, czy 6 Pomorskiej Dywizji Piechoty, których tradycje dziedziczy 6 Brygada Powietrznodesantowa. Zagraniczni oficerowie dokonali także wpisów do Księgi Pamiątkowej, w których oprócz podziękowań za gościnę znalazły się także życzenia dalszych sukcesów w czasie wykonywania zadań przez spadochroniarzy.
Pobyt w muzeum zakończył wizytę przedstawicieli attachatów w 6 Brygadzie Powietrznodesantowej.
Źródło: kpt. Marcin Gil/ 6 BPD
autor zdjęć: kpt. Marcin Gil
komentarze