8 kwietnia 2013 roku w Bolesławcu zainaugurowano kolejną już edycję ćwiczenia terenowego „Commando” dla klas o profilu wojskowym. Organizatorem szkolenia, które w tym roku obejmie osiem „klas wojskowych” z powiatów dolnośląskich, jest Stowarzyszenie Byłych Żołnierzy 62 Kompanii Specjalnej. Przedsięwzięcie wspiera 23 Śląski Pułk Artylerii, na bazie szkoleniowej którego realizowane będzie szkolenie.
Pionierami tegorocznego obozu szkoleniowego byli uczniowie klasy wojskowej z Zespołu Szkół z Lubomierza, którzy przez pięć dni zdobywali umiejętności ze szkolenia wojskowego na poziome podstawowym, doskonalili umiejętności strzeleckie oraz wyrabiali tężyznę fizyczną w Ośrodku Szkolenia Fizycznego (OSF). W ramach szkolenia wojskowi instruktorzy uczyli pasjonatów zawodu żołnierza wykonywania strzelań na celność i skupienie, rzutu granatem, elementów wspinaczki wysokogórskiej oraz ratownictwa medycznego. Dodatkową atrakcją szkolenia był spływ pontonowy, natomiast w godzinach wieczornych młodzież doskonaliła umiejętności pływania na bolesławieckim basenie „Orka”.
W organizację tegorocznego ćwiczenia włączyły się również Wojskowa Komenda Uzupełnień w Bolesławcu, placówka Żandarmerii Wojskowej i patrol saperski, którzy przeprowadzili z młodzieżą szkolenia specjalistyczne obejmujące problematykę realizowanych przez siebie zadań. Udział instruktorów z 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa oraz Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej z Lubania pozwoliły przeprowadzić naukę elementów wspinaczki wysokogórskiej z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu.
12 kwietnia podsumowano zakończenie szkolenia przez klasę wojskową z Lubomierza. Na twarzach szkolonych oprócz zmęczenia można było zauważyć satysfakcję z ukończenia szkolenia i pokonania wszystkich jego etapów. W trakcie ostatniej zbiórki w 23 Pułku Artylerii jego dowódca pułkownik Andrzej Lorenc oraz wiceprezes Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy 62 Kompanii Specjalnej „Commando” starszy chorąży sztabowy Bogdan Fiałkowski wręczyli młodzieży certyfikaty potwierdzające ukończenie szkolenia.
Ćwiczenie terenowe „Commando” na trwałe zostało już zapisane w programach szkolenia kilku szkół kształcących młodzież w klasach o profilach wojskowych i z roku na rok wzrasta jego ranga w opiniach uczniów. Udział w kilkudniowych obozach szkoleniowych pozwala im zweryfikować w praktyce zagadnienia nauczane w szkole, sprawdzić swoje słabości i uczyć się je pokonywać, a przede wszystkim ugruntować w przekonaniu, że zainteresowanie żołnierską profesją jest kierunkiem, w którym chcą dalej się rozwijać.
Źródło: kpt. Remigiusz Kwieciński
autor zdjęć: st. szer. Tomasz Wiśniewski
komentarze