Ćwiczenia „Steadfast Jazz 2013” oraz zadania i przyszłe kierunki działalności Dowództwa JFC Brunssum to między innymi tematy spotkania szefa SGWP gen. Mieczysława Cieniucha z dowódcą Sojuszniczego Dowództwa Sił Połączonych NATO w Brunssum.
Podczas dzisiejszej wizyty w Sztabie Generalnym WP rozmawiano też m.in. na temat Inicjatywy Sił Połączonych (Connected Forces Initiative – CFI).
********
Inicjatywa Sił Połączonych (Connected Forces Initiative – CFI) – założenia zostały przedstawione przez Sekretarza Generalnego NATO w lutym 2012 r. Następnie inicjatywa ta stała się jednym z najważniejszych elementów pakietu obronnego przyjętego podczas szczytu NATO w Chicago w maju 2012 r. Dlatego też w deklaracji na temat zdolności obronnych „Siły NATO w perspektywie roku 2020” podkreślono, że najważniejszymi celami Sojuszu są: rozwijanie nowych zdolności, rozwój Sił Odpowiedzi NATO (NRF) oraz wzmocnienie współpracy z państwami partnerskimi. Osiągnięciu tych celów ma służyć implementacja CFI, która tym samym stanie się narzędziem transformacji Sojuszu oraz utrzymania gotowości i interoperacyjności sił NATO po zakończeniu operacji ISAF w Afganistanie. Celem CFI jest zwiększenie interoperacyjności sił zbrojnych państw NATO, czyli zdolności do prowadzenia wspólnych ćwiczeń i operacji, także z udziałem państw partnerskich oraz organizacji międzynarodowych. Inicjatywa ta zakłada intensyfikację działań w trzech zasadniczych obszarach, które obejmują: wzmocnienie systemu edukacji i szkoleń, wzmocnienie roli ćwiczeń wojskowych oraz efektywne wykorzystanie sprzętu i technologii wojskowej. Implementacja CFI w tych obszarach przyczyni się m.in. do poszerzenia zdolności do wzajemnej komunikacji, zastosowania doktryn, koncepcji i procedur, opracowania standardowego narzędzia oceny prowadzonych działań i nabytych umiejętności oraz certyfikacji sił, a także zapewni skuteczne współdziałanie wojsk poprzez wspólne ćwiczenia sił połączonych. Znakomitym przykładem zastosowania inicjatywy Connected Forces są Siły Odpowiedzi NATO (NRF).
*******
Sojusznicze Dowództwo Sił Połączonych NATO (the Allied Joint Force Command, JFC) w Brunssum jest jednym z dwóch natowskich dowództw operacyjnych w Europie. Drugie tego typu dowództwo mieści się w Neapolu we Włoszech. Kwatera w Brunssum pełni rolę nadrzędną w odniesieniu do misji NATO w Afganistanie. Operacja Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) w tym kraju stanowi obecnie główny obszar odpowiedzialności JFC Brunssum, a kilkudziesięcioosobowa grupa żołnierzy dowództwa pełni w systemie rotacyjnym służbę w Afganistanie.
JFC Brunssum zaangażowane jest również w planowanie operacyjne postanowień artykułu 5 Sojuszu, misję Baltic Air Policing oraz Siły Odpowiedzi NATO (ang. NATO Response Force, NRF). W Brunssum pracuje na co dzień półtora tysiąca żołnierzy i pracowników cywilnych reprezentujących kraje Sojuszu, Partnerstwa dla Pokoju i lokalną społeczność. Obecnie służbę w JFC Brunssum pełni 34 polskich oficerów i podoficerów.
Źródło: Zespół Prasowy SGWP
autor zdjęć: Zespół Prasowy SGWP
komentarze