Blisko trzysta zdjęć, kilkadziesiąt relacji i reporterskich zapisków składa się na album zatytułowany „2012. Rok generała Stanisława Maczka i jego żołnierzy”, wydany w połowie kwietnia przez żagańską oficynę „Dekorgraf” dzięki staraniom Beskidzkiego Stowarzyszenia Maczkowców (BSM) i Federacji Organizacji Polskich Pancerniaków ( FOPP).
Autorzy albumu Waldemar Kotula, Marek Zieliński i Jan Sosnowski już od wielu lat dokumentują tradycje legendarnej 1 Polskiej Dywizji Pancernej i jej niezapomnianego dowódcy gen. Stanisława Maczka. Łączą pasję działania społecznikowskiego w FOPP z systematycznym dokumentowaniem recepcji czynu pancerniaków gen. Maczka wśród współczesnych. Kolejne wydawnictwo autorów jest próbą syntezy i reporterskiego zapisu 365 dni minionego roku, który dedykowano pamięci gen. Stanisława Maczka w jego 120. urodziny i jego niezłomnej 1 Dywizji Pancernej w 70-lecie jej utworzenia.
Na bogato ilustrowanych kartach autorzy zapraszają do podróży przez różne zakątki Polski, Szkocji, Francji, Belgii i Holandii śladami pamięci o polskich pancerniakach, którą utrwalają stowarzyszenia rozsiane po całej Europie oraz żołnierze i rezerwiści 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, którzy już blisko ćwierć wieku sprawują pieczę nad dziedzictwem żołnierzy gen. Maczka i solidnie zapracowali na przyznaną ostatnio przez ministra obrony narodowej Odznakę Honorową i Medal Pamiątkowy Kustosza Tradycji, Chwały i Sławy Oręża Polskiego.
Zapis swoistego „Maczek tour”, obejmującego kilkanaście tysięcy kilometrów, a podziwianego przez dziesiątki widzów od Kraśnika, przez m.in. Bielsko-Białą, Warszawę, Bydgoszcz, Żagań, Lubin, Axel, Bredę, plaże Normandii, Falaise, Mont Ormel i Edynburg pulsuje emocjami i wartościami, które stanowią swoisty komentarz do dyskusji nad stanem polskiego patriotyzmu.
Wiele unikatowych zdjęć, wykonanych przez różnych autorów, przywraca naszej zbiorowej pamięci ludzi, którzy zapisali najpiękniejsze karty polskiego oręża na frontach ostatniej wojny. Na fotografiach zobaczymy weteranów maczkowców i ich najbliższych, syna generała Maczka, Andrzeja, obok bohaterów czasu wojny zauważymy także wielu miłośników tradycji pancerniaków spod znaku husarskiego skrzydła, a wśród nich m.in. Adama Małysza, Jerzego Owsiaka i Roberta Makłowicza (sic!), czołowych polskich polityków oraz wielu żołnierzy, oficerów i generałów Wojska Polskiego.
Wybór bibliografii zawiera wydawnictwa, tytuły i artykuły z całej Europy opisujące wydarzenia minionego roku, a poświęcone wydarzeniom dedykowanym maczkowcom. Wartość w sobie stanowią załączniki, m.in. listy adresowane do organizatorów uroczystości, a także dokumenty z uchwałą senatu RP ustanawiającą październik 2012 roku Miesiącem Pamięci Generała Stanisława Maczka na czele.
Staranne edytorsko wydanie doświadczonej w tego rodzaju wydawnictwach oficynie „Dekorgraf” z pancernej stolicy Polski Żagania sprawia, że swoista kronika roku gen. Stanisława Maczka jest ważnym dokumentem nie tylko dla kilkudziesięciu tysięcy uczestników opisywanych wydarzeń, ale również dla wszystkich rozmiłowanych w historii polskiego oręża.
Źródło: WAK
komentarze