W Dniu Święta Wojskowej Służby Zdrowia, 4 kwietnia, otwarto nową siedzibę Centrum Kształcenia Podyplomowego Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.
W imieniu ministra obrony narodowej gratulacje i życzenia powodzenia w działalności dydaktycznej i lecznictwa przekazał na ręce kierownictwa palcówki podsekretarz stanu w MON ds. uzbrojenia i modernizacji Waldemar Skrzypczak. – Wojskowy Instytut Medyczny stanowi swoisty pomnik dla żołnierzy. To tutaj kumuluje się wiedza i doświadczenie, a co istotne prowadzona jest medyczna analiza wniosków z działania wojska na polu walki, zmierzająca do doskonalenia procesu kształcenia kadr i leczenia pacjentów – podkreślił wiceminister obrony.
W CKP WIM aż 650 lekarzy może jednocześnie specjalizować się w 43 dziedzinach medycyny. Akredytowane formy podnoszenia kwalifikacji zawodowych dostępne są także dla pielęgniarek i ratowników medycznych. Takie są możliwości doskonalenia zawodowego w największym szpitalu w Polsce – w warszawskim Wojskowym Instytucie Medycznym (WIM). Aby jeszcze bardziej profesjonalnie – a jednocześnie elastycznie – odpowiadać na potrzeby współczesnej służby zdrowia, w WIM utworzono Centrum Kształcenia Podyplomowego (CKP) – poinformował gen. bryg. dr hab. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM.
Wykład inauguracyjny pt. „Perspektywy kształcenia podyplomowego” wygłosił dyrektor Centrum Egzaminów Medycznych dr. hab. n. med. Mariusz Klencki.
Goście zapoznali się m. in. z elementami zajęć, jakie ostatnio przechodzili uczestnicy kursu przygotowujący się do wyjazdu do Afganistanu: symulacji postępowania w urazie bojowym (pokaz z wykorzystaniem sztucznej krwi i tkanek zwierzęcych) oraz symulacji resuscytacji krążeniowo-oddechowej.
W uroczystości uczestniczył m.in. gen. broni Edward Gruszka, dowódca operacyjny, ks. Józef Guzdek, biskup polowy WP, posłowie oraz przedstawiciele świata nauki i medycyny.
Źródło: Dagmara Jarosławska/DPI MON
* * *
Centrum Kształcenia Podyplomowego WIM powołano w 2010 roku, organizuje ono różne formy kształcenia, a jednocześnie wykonuje na rzecz wojskowej służby zdrowia zadania administracyjne dotyczące specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów.
Działalność Centrum obejmuje:
- koordynowanie studiów specjalizacyjnych lekarzy w WIM,
- organizowanie kursów specjalizacyjnych oraz doskonalących dla lekarzy (we współpracy z CMKP), kursów kwalifikacyjnych, specjalistycznych i doskonalących dla pielęgniarek oraz kursów dla ratowników medycznych,
- koordynowanie staży kierunkowych realizowanych w ramach kształcenia specjalizacyjnego,
- organizowanie kursów i szkoleń z dziedziny medycyny pola walki dla personelu przygotowującego się do udziału w misjach Sił Zbrojnych RP,
- opracowywanie programów kursów,
- prowadzenie staży podyplomowych dla lekarzy wojskowych i cywilnych,
- organizację studenckich praktyk zawodowych w WIM oraz współpracę ze studenckimi kołami naukowymi (m.in. organizacji obozów naukowych),
- obsługę administracyjną specjalizacji w MON (we współpracy z Inspektoratem Wojskowej Służby Zdrowia, w tym: organizowanie postępowań kwalifikacyjnych do specjalizacji dla lekarzy i lekarzy dentystów; zbieranie i przygotowanie dokumentów specjalizacyjnych niezbędnych do przystąpienia do Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego (PES) oraz przesyłanie ich do Centrum Egzaminów Medycznych w Łodzi, prowadzenie spraw związanych z przebiegiem specjalizacji).
Ponadto, Centrum aktywnie uczestniczy w działalności legislacyjnej dotyczącej kształcenia kadr medycznych. W 2012 r. zrealizowano łącznie 115 edycji różnych form kursów.
Więcej: http://wim.mil.pl/
autor zdjęć: chor. Artur Zakrzewski
komentarze