moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W Afryce coraz bardziej niespokojnie

Buntownicy w Republice Środkowoafrykańskiej zdobyli stolicę, a prezydent kraju uciekł. Po Mali to kolejne państwo na tym kontynencie, w którym rozgorzały walki, a Francja musiała wzmocnić swą obecność wojskową. Siłowe przejęcie władzy w Republice potępiły ONZ i Unia Afrykańska.


Rebelianci z ruchu Seleka, którzy kilka dni temu zajęli Bangi, stolicę Republiki Środkowoafrykańskiej, utworzyli własny rząd, a ich przywódca Michael Djotodia ogłosił się prezydentem.

Nowych władz nie uznała Unia Afrykańska. Republika Środkowoafrykańska została zawieszona w prawach członka tej organizacji. Wcześniej „niekonstytucyjne przejęcie władzy” w tym kraju potępił sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon. Francja zaś, USA i Czad wezwały rebeliantów, by respektowali porozumienie zawarte w styczniu w Gabonie. Zgodnie z nim do rządu weszli przedstawiciele opozycji oraz zwolennicy dotychczasowego prezydenta Francoisa Bozize. Premierem został Nicolas Tiangaye, adwokat i członek politycznej opozycji.

Rzecznik rebeliantów Eric Massi zapewnił: – Obecny premier pozostaje na miejscu, a jego gabinet będzie tylko lekko przetasowany. Również Djotodia stwierdził, że rząd Tiangaye będzie działał do czasu wyborów, które są planowane za trzy lata.

Seleka, która jest luźną koalicją pięciu grup rebelianckich, tłumaczy, że rozpoczęła ofensywę, ponieważ prezydent Bozize nie dotrzymywał pokojowej umowy. Nie chciał, jak zapisano w porozumieniu sprzed sześciu lat, między innymi włączyć dawnych rebeliantów do armii rządowej.

Rozpoczęli zatem walkę w grudniu 2012 roku i bardzo szybko opanowali północną część kraju. Zatrzymali się przed Bangi, ponieważ kilka krajów, w tym Republika Południowej Afryki, wysłały wojska, które wsparły rządy Bozize. Podczas walk o stolicę buntownicy starli się z około 400-osobowym kontyngentem wojsk z RPA, który próbował ich powstrzymać. Zginęło co najmniej 13 żołnierzy z tego kraju oraz kilku z sił pokojowych z państw środkowej Afryki. Wojskowi z RPA poprosili Francuzów o pomoc w opuszczeniu RŚA. W Bangi pozostają liczące około tysiąca żołnierzy regionalne siły pokojowe FOMAC.

Francja, której 250 żołnierzy znajduje się w rejonie lotniska w Bangi, wysłała tam kolejnych 300 z Gabonu. Mają zapewnić ochronę francuskim obywatelom oraz placówkom dyplomatycznym w RŚA. Szef francuskiej dyplomacji Laurent Fabiusz uznał, że nie ma potrzeby ewakuowania 1200 osób.


Przylot wojsk francuskich do Bangi. Reżyseria: Pascal Dupont. Produkcja: Studio Beta Prod 32. Zdjęcia: EMA/ECPAD. Muzyka: SaaKHans.

Początkowo los Francoisa Bozize był nieznany. Władze Konga przyznały jedynie, że do ich kraju przyjechali tylko członkowie najbliższej rodziny prezydenta. Pojawiły się jednak informacje, że Bozize z dwoma córkami i adiutantem przybył do Batouri we wschodnim Kamerunie. – Tak, wylądował tam – potwierdził Edgard Alain Mebe Ngo'o, kameruński minister obrony.

Francois Bozize za czasów dyktatury samozwańczego cesarza Jeana-Bedela Bokassy w latach 1977–1979 był generałem. W 2003 roku dokonał puczu. Swoją władzę utwierdził w wyborach prezydenckich w 2005 roku. Wygrał też kolejne w 2011, które zbojkotowała opozycja. Dwa lata później rozpoczęła się zbrojna rebelia, którą udało się wówczas Bozize stłumić dzięki militarnemu wsparciu Francji. Teraz Paryż zachował neutralność.

Francuzi Republikę Środkowoafrykańską, która była ich kolonią, nazywają „Kopciuszkiem”. Jednak ze względu na słabość wewnętrzną i niezdolność do ochrony swych granic kraj ten bywa określany jako „państwo widmo”. Choć posiada wiele bogactw naturalnych, w tym diamenty, złoto, rudę żelaza, kaolin, mangan, miedź i uran, z powodu braku sprawnej władzy jest bardzo ubogi. Od uzyskania niepodległości w 1960 roku w Republice Środkowoafrykańskiej dochodziło do wielu rebelii.

Źródła: Reutes, BBC News, RFI, AFP, Xinhua

WR

autor zdjęć: Wikipedia/Martin H.

dodaj komentarz

komentarze

~scoobydoopoznan
1364390520
Każdy ma prawo walczyć ... . scooby.
5C-16-3D-92

Course on Diplomacy
 
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Wilk na poligonie
Ogień na alpejskich szczytach
Raki dla podhalańczyków
KFOR: wyższy stopień gotowości
Żołnierz uratował dziecko z pożaru
Odwiedź Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Duch Invictus jest, czas na formę
Wybierz się na wojskowe studia
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Zbrodnia bez kary
Time for Miecznik
O bezpieczeństwie państw NATO
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Czy będą podwyżki?
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
AZOR – podwodny specjalista
Pułkownik Niepokólczycki – bohater AK, wróg UB
Społeczna solidarność na rzecz dzieci
Ciemne strony Facebooka
Saper robi przejście
W jedynym słusznym kierunku
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Star Army
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Emerytura wypłacana w … karmie
B-1B znów na polskim niebie. W eskorcie Jastrzębi
Żołnierze bez testów z WF-u
Szef MON odwiedził USA
Inwestycje Stoczni Wojennej
Kraby dla podhalańczyków
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Szczury Torbuku
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Dron dla hydrografów
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Afganistan. Czas wracać do domu
Legia Akademicka po raz piąty
Polityka nie znosi próżni
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Drzwi do JWK otwiera selekcja
Kobiety a pokój

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO