W Szklarskiej Porębie odbyło się międzynarodowe zimowe szkolenie działań wysokogórskich zorganizowane przez Sekcję Szkoleń Wysokogórskich Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu (WSOWL).
W zajęciach udział wzięli podchorążowie wrocławskiej uczelni wojskowej oraz zaproszeni podchorążowie z Uniwersytetu w Brnie i Akademii Wojsk Lądowych we Lwowie.
Uczestnicy szkolenia, oprócz doskonalenia umiejętności zjazdowych, zostali zapoznani z techniką wykorzystania nart ski-tourowych, wykorzystując do tego szlaki w Górach Izerskich. Ski-tour to górska turystyka narciarska łącząca podejście ze zjazdem.
– Dużym wyzwaniem dla kursantów było wejście na Śnieżkę z wykorzystaniem tego typu nart. Początek trasy miał miejsce przy Świątyni Wang, następnie wejście na szczyt, po czym zjazd poza trasami do Karpacza. W trakcie jednego z odpoczynków podchorążowie wykonali nosze z nart, czekanów i karimaty – informuje organizator szkolenia mjr dr Andrzej Demkowicz z Zakładu Rozpoznania i Dowodzenia WSOWL.
Jednym z zagadnień szkoleniowych był wykład o detektorach lawinowych i technikach prowadzenia poszukiwań osoby zasypanej przez lawinę. Następnie uczestnicy szkolenia weszli, z wykorzystaniem nart tourowych, na Łabski Szczyt, gdzie przeprowadzono szkolenie praktyczne z zestawami lawinowymi (detektor, sonda, łopata). Równolegle przeprowadzono trening działań alpinistycznych obejmujący wykorzystanie raków i czekanów w eksponowanym terenie śnieżno-lodowym.
Wrocławscy studenci już wielokrotnie udowadniali, że potrafią stawić czoło trudnościom, a takich podczas szkolenia wysokogórskiego nie brakuje. Jest to jednocześnie przygoda i sprawdzian osobowości, gdyż żołnierz musi sprawdzać się na wielu płaszczyznach.
Źródło: mjr Piotr Szczepański
autor zdjęć: mjr dr Andrzej Demkowicz
komentarze