Dowódca Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie wręczył żołnierzom XII zmiany medale ISAF, amerykańskie odznaczenia za udział w operacji sił wsparcia bezpieczeństwa NATO.
W przerwach pomiędzy wykonywaniem obowiązków służbowych na dziedzińcu sztabu Polskiego Kontyngentu Wojskowego przez kilka dni gromadzili się żołnierze ze wszystkich pododdziałów i komórek organizacyjnych kontyngentu. Powodem tych niecodziennych zbiórek było wręczenie przez generała brygady Andrzeja Tuza medali ISAF za służbę w Afganistanie. − Postanowiłem osobiście wręczyć każdemu żołnierzowi i pracownikowi cywilnemu to zaszczytne odznaczenie, które jest wyróżnikiem naszego udziału i zaangażowania tu w Afganistanie − podkreślił dowódca XII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego.
W ciągu kilku dni każdemu żołnierzowi i pracownikowi cywilnemu, zarówno w bazie Ghazni jak i w bazie Waghez, dowódca kontyngentu wręczył zasłużone medale i podziękował za dotychczasowe wykonywanie zadań.
Nad całością przygotowań i przebiegiem ceremonii wręczenia medali czuwała sekcja personalna kontyngentu. − Z wnioskami o nadanie medali ISAF wystąpiliśmy już na początku grudnia ubiegłego roku − informuje major Marek Kubiszewski, szef sekcji i dodaje: − Już pod koniec stycznia otrzymaliśmy medale wraz z certyfikatami.
Medal NATO jest międzynarodowym odznaczeniem wojskowym, nadawanym przez sekretarza generalnego żołnierzom za ich udział w operacji międzynarodowych sił wsparcia bezpieczeństwa NATO. Medal ma średnicę 35 milimetrów, wykonany jest z brązu. Na awersie odznaczenia znajduje się godło NATO oraz wieniec złożony z gałązek oliwnych. Na odwrocie wygrawerowany jest napis w języku angielskim: North Atlantic Treaty Organization i francuskim: l’Organization du Traité de l’Atlantique Nord. W centrum znajduje się gałązka drzewa oliwnego ułożona horyzontalnie, nad którą widnieje napis: „W służbie pokoju i wolności” ( ang. In Service of Peace and Freedom) oraz jego francuskie tłumaczenie. Do medalu dołączona jest błękitno-biała wstęga, do której dołączony jest napis z tego samego materiału jak medal. Medale produkowane są w Belgii. Powstało kilkanaście różnych wersji Medalu NATO, każda z nich odpowiada poszczególnym misjom.
Źródło: kpt. Janusz Błaszczak
autor zdjęć: kpt. Janusz Błaszczak
komentarze