Przed rozpoczęciem ćwiczenia „Bagram” na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego w Wędrzynie odbyło się przedsięwzięcie mające na celu zapoznanie żołnierzy przygotowujących się do wyjazdu w ramach XIII zmiany PKW Afganistan z usługami funkcjonalnymi zdefiniowanymi przez NATO.
Istotą wykorzystania sieci teleinformatycznej na teatrze jest zapewnienie użytkownikom dostępu do usług. Dzisiaj możemy zadać sobie pytanie: co to jest ta usługa? Takie też pytanie zadano Komendantowi Centrum Wsparcia Mobilnych Systemów Dowodzenia (CWMSD) pułkownikowi Mirosławowi Gruszce.
Jego zdaniem: − Usługa to działanie według wcześniej określonych schematów zgodnych z przyjętą wcześniej architekturą świadczenia usług i jest przede wszystkim pomysłem na sposób realizacji danego zadania, gdzie interesuje nas w zasadzie jedynie efekt końcowy. Tak naprawdę nie interesują nas parametry wykonania usługi, a jedynie: czas, cena i jakość. Pytanie to jest też zasadne w stosunku do pojawiających się w ostatnim okresie haseł typu SOA, a SOA czyli ang. Service Oriented Architecture to nic innego niż idea, a nie technologia. SOA to architektura dla aplikacji biznesowych tworzonych jako zestaw samodzielnych komponentów, zorganizowanych tak, aby dostarczyć usługi, działające według określonych kryteriów, wspierające realizację procesów biznesowych, oczywiście zgodnie z przyjętą wcześniej architekturą. Z perspektywy Centrum SOA widzę, jako infrastrukturę niezbędną do dostarczania usług. Dostarczanie usług wiąże się też z zawieraniem umów na ich świadczenie tak zwane SLA (Service Level Agreement). Implementacja SOA wiąże się ze zmianą sposobu myślenia, przede wszystkim ludzi z wojskowego IT (Information Technology).
Bazując na doświadczeniach zdobytych w ramach uruchamiania polskiego segmentu sieci NATO AMN (Afghanistan Mission Network) na teatrze, CWMSD realizując zadania eksperckie z zakresu NATO Functional Area Systems (NFAS) uczestniczyło w przygotowaniu XIII zmiany PKW Afganistan. Zapoznano tam żołnierzy pracujących w ramach TOC (Tactical Operation Center) między innymi z aplikacjami zwanymi NATO Functional Area Systems.
Usługi te współpracują ze sobą dzięki NIRIS (Networked Interoperable Real-time Information Services), systemowi integrującemu i konwertującemu różne protokoły transmisji, umożliwiając użytkownikom dostęp do informacji z różnych systemów w czasie rzeczywistym od LINK-11 poprzez LINK-16[1] Sił Powietrznych do NFFI (NATO Friendly Force Information) Wojsk Lądowych.
Jedną z podstawowych usług funkcjonalnych w sieci WEN (White Eagle Network) jest usługa geoserwera (serwera map przypominającego google maps). Rolę tę pełni iGeoSIT (Interim Geo-Spatial Intelligence Tool), system umożliwiający zobrazowanie sytuacji operacyjnej, bazujący na wspólnych podkładach mapowych na wszystkich zdefiniowanych poziomach dowodzenia, z którego korzystają inne usługi np. NITB (NATO Intelligence Toolbox).
NITB to aplikacja pozwalająca publikować i wyszukiwać dane rozpoznawcze. Przeszkalanych zapoznano także z Joint Operations Centre Watch (JOCWatch), systemem do zbierania, przechowywania i przetwarzania informacji o incydentach oraz przedstawiono taktyczny komunikator JChat.
Źródło: por. Andrzej Bogdański
autor zdjęć: por. Andrzej Bogdański

komentarze