Pierwszy rotacyjny pododdział lotniczy Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych (Rotational Detachment, RD) przyleciał do 33 Bazy Lotnictwa Transportowego.
22 lutego kilkunastoosobową grupę amerykańskich lotników z bazy w Ramstein przywiózł do Powidza transportowiec C-130J Hercules. Następnego dnia z kilkudziesięcioma żołnierzami dotrą tam kolejne dwa takie maszyny. Samoloty i załogi reprezentują 37 Eskadrę Lotnictwa Transportowego, zaś pozostali żołnierze ‒ eskadry naziemne 86 Skrzydła Transportowego.
Amerykanie pozostaną w Powidzu do 9‒10 marca. W tym czasie zamierzają szkolić się korzystając ze środków nawigacyjnych oraz infrastruktury polskiej bazy. Będą trenować między innymi precyzyjny zrzut ładunków na poligonie, loty w ugrupowaniu i goglach noktowizyjnych.
Strona polska zapewni im wsparcie kontrolerów lotniska, wsparcie logistyczne i medyczne, przydzieli pomieszczenia biurowe i socjalne. Program wspólnych zajęć lotników amerykańskich z polskimi przewiduje szkolenie doskonalące z dowódcami załóg, szkolenie teoretyczne w zakresie startów i lądowań samolotów z wykorzystaniem granicznych parametrów lotu, wymianę doświadczeń na temat bieżącego obsługiwania C-130 oraz przygotowania ładunków i desantowania ludzi czy cargo.
Przy okazji lotnicy z Powidza chcą dowiedzieć się od kolegów z Ramstein, jak przygotować się do ćwiczeń lotnictwa transportowego pod kryptonimem „Rodeo”, w których w tym roku zadebiutuje polski Hercules z załogą z 33 BLTr. Ćwiczenia-zawody „Rodeo” odbędą się na przełomie lipca i sierpnia w bazie Lewis-McChord w stanie Waszyngton.
Szkolenie z sojusznikami pozwala polskim lotnikom – pilotom, nawigatorom, technikom oraz personelowi służb zabezpieczenia zdobywać nowe doświadczenia, podnosić umiejętności teoretyczne, praktyczne i językowe. Stanowi okazję do doskonalenia i zgrywania personelu zaangażowanego w planowanie misji, obsługę operacji lotniczych oraz wsparcie logistyczne trenującego komponentu. Wnioski uzyskane podczas szkolenia przydadzą się do przygotowania komponentu lotniczego (na samolotach C-130) zgłoszonego przez Polskę do sił NATO w edycji celów sił zbrojnych 2013.
Czasowy pobyt amerykańskich samolotów w Powidzu stanowi kolejny element realizacji projektu tzw. Aviation Detachment. Przedsięwzięcie to uzgodnione zostało w 2011 roku przez Ministerstwo Obrony Narodowej i Departament Obrony USA. Zakłada ono prowadzenie wspólnych ćwiczeń i treningów sił powietrznych Polski i USA z wykorzystaniem samolotów F-16 i C-130. Rotacje amerykańskich samolotów odbywać się będą co najmniej cztery razy w roku.
Projekt Aviation Detachment wpisuje się w wykonanie deklaracji o współpracy strategicznej między RP a USA z 2008 roku. Rozwija on przy tym i nadaje nowy wymiar istniejącej już intensywnej współpracy polskich i amerykańskich sił powietrznych.
Źródło: płk Artur Goławski
autor zdjęć: kpt. Włodzimierz Baran
komentarze